Nauka

Morze możliwości studentów Uniwersytetu Morskiego

Gmach Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. // fot. Magdalena Czernek

fot. Magdalena Czernek

Projekt instalacji do utylizacji wybranych odpadów organicznych ze statków przygotowany przez zespół Seanovation zwyciężył w konkursie grantowym „Kierunek Port – morze możliwości”. To wspólna inicjatywa Uniwersytetu Morskiego i Zarządu Morskiego Portu Gdańsk, skierowana do studentów gdyńskiej uczelni.


Interesujące morskie projekty czekające na impuls do ich realizacji stanęły w szranki w ramach konkursu „Kierunek Port – morze możliwości”. O grant na wdrożenie w życie swoich przedsięwzięć rywalizowały zespoły studentów z Uniwersytetu Morskiego. Na mecie czekały wartościowe nagrody. Dla zwycięskiego zespołu przewidziano wsparcie finansowe na realizację przedstawionego projektu w wysokości 30 000 złotych oraz bony o łącznej wartości 10 tysięcy złotych.

- Morze możliwości otwiera się zarówno przed nauką, która nabiera waloru praktycznego, jak i przed biznesem, który otrzymuje nowatorskie rozwiązania oparte na wnikliwych badaniach. Korzyści są obustronne, dlatego jako uczelnia bardzo cenimy ten rodzaj współpracy z Zarządem Morskiego Portu Gdańsk. Wartością dodaną studiowania na Uniwersytecie Morskim w Gdyni jest strona praktyczna nauki, równie ważna jak zajęcia teoretyczne. Doskonałe przygotowanie merytoryczne naszych studentów do przyszłej pracy w różnych sektorach gospodarki morskiej jest możliwe właśnie dzięki kształceniu opartemu na doświadczeniu i praktyce. Uczelnia posiada nowoczesne technologicznie urządzenia, laboratoria i symulatory, które pozwalają studentom kształcić się w warunkach zbliżonych do rzeczywistości w ich przyszłej pracy zawodowej – mówi prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit, rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.
Jak to bywa w konkursach - zwycięzca mógł być tylko jeden. Został nim zespół Seanovation, nagrodzony za projekt instalacji do utylizacji wybranych odpadów organicznych ze statków metodą pirolizy niskotemperaturowej. Praca przygotowana przez zespół ma nieoceniony potencjał proekologiczny. Instalacja pozwoli na przetworzenie odpadów z tworzyw sztucznych czy zaolejonych wód morskich. Badania przeprowadzone przez zespół zaowocowały uzyskaniem trzech produktów. Szczególną uwagę zwraca olej napędowy, który może być wykorzystywany jako samodzielne paliwo albo komponent do paliwa właściwego.

- Radość w zespole jest ogromna, a przede wszystkim poczucie satysfakcji, że wykonana praca badawcza, przeprowadzone wnikliwe analizy, wielokrotnie powtarzane eksperymenty, przełożyły się na ten sukces – komentuje mgr inż. Mirosław Tyliszczak, opiekun merytoryczny zespołu Seanovation.
mat. Uniwersytetu Morskiego w Gdyni
Zespół Seanovation - laureaci konkursu grantowego „Kierunek Port – morze możliwości” // materiały Uniwersytetu Morskiego w Gdyni

W finale konkursu znalazły się dwa zespoły. Oprócz wspomnianego Seanovation była to grupa „Młodzi Portowcy” pod opieką merytoryczną dr inż. Adama Kaizera z Wydziału Nawigacyjnego Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Droga do finału nie była prosta. Konkurs zainaugurowano już w maju ubiegłego roku. Wtedy to dokonano pierwszej, uczelnianej selekcji projektów. Trzy z nich znalazły się w kolejnym etapie, w którym pracom przyjrzała się komisja ekspercka. Odbył się on w październiku 2019 roku, a w jej składzie znaleźli się specjaliści z Zarządu Morskiego Portu Gdańsk.


Finał konkursu „Kierunek Port – morze możliwości” miał miejsce 15 grudnia 2020 roku. Gala wręczenia nagród odbyła się on-line. Zapis relacji można obejrzeć na YouTube na kanale Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

  • ikonaOpublikowano: 16.12.2020 12:09
  • ikona

    Autor: Paweł Kukla (p.kukla@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 16.12.2020 18:20
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona