PKO Gdynia Półmaraton 2025 – zmiany w organizacji ruchu
Aktualności

Gdyński „Chłodniczak” kształci branżową kadrę

W Zespole Szkół Chłodniczych i Elektronicznych w Gdyni przy ul. Sambora 48 powstało nowe skrzydło z 6 pracowniami // fot. Kamil Złoch

W Zespole Szkół Chłodniczych i Elektronicznych w Gdyni przy ul. Sambora 48 powstało nowe skrzydło z 6 pracowniami // fot. Kamil Złoch

Projekty dofinansowane ze środków europejskich pomagają unowocześniać szkolnictwo zawodowe w Gdyni. Efekty ich realizacji widać m.in. w Zespole Szkół Chłodniczych i Elektronicznych przy ul. Sambora 48, gdzie powstało nowe skrzydło z 6 pracowniami. Uczniowie placówki rozpoczynający dzisiaj nowy rok szkolny mogą korzystać z nowoczesnych przestrzeni dydaktycznych i nowego, profesjonalnego sprzętu.

– Ostatnie lata to czas poważnych inwestycji w gdyńskie szkolnictwo, w tym także zawodowe. Zespół Szkół Chłodniczych i Elektronicznych jest znakomitym przykładem, w jaki sposób można nowocześnie kształcić kadrę dla wielu firm z Gdyni i Pomorza. Mamy tutaj nowoczesne pracownie, wiele takiego sprzętu, którego nie ma nawet w nowoczesnych firmach. Pozwala to kształcić na najwyższym poziomie i daje gwarancję, że absolwenci tej i innych gdyńskich szkół zawodowych, na pewno odnajdą się na rynku pracy – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.



Szkolnictwo zawodowe zyskuje coraz większe uznanie wśród uczniów. Młodzież ceni sobie praktyczne umiejętności, jakich ono uczy, także pod kątem zdobywania przydatnych uprawnień. W tym roku w Gdyni do szkół o profilu zawodowym będzie uczęszczać prawie 4,5 tys. uczniów.
 
– Gdyńskie szkolnictwo zawodowe to powód do dumy. Dlatego że mamy jedne z najnowocześniejszych, najlepszych pracowni w różnych obiektach na terenie różnych szkół. Dzięki temu i wiedzy merytorycznej kadry nauczycielskiej niczym nie odstajemy od najlepszych placówek na świecie. Każda osoba, która dziś uczy się na tym sprzęcie, ma gwarancję, że trafiając do solidnego pracodawcy, który korzysta z nowoczesnych technologii, będzie miała praktyczną wiedzę wynikającą z nauki właśnie w takiej szkole – podkreśla Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – Zespół Szkół Chłodniczych i Elektronicznych kształci w zawodach związanych z elektroniką, elektryką i chłodnictwem. Warto o tym powiedzieć, dlatego że na północy Polski jest bardzo dużo firm związanych z przemysłem chłodniczym. Stąd edukujemy osoby, które jeszcze na etapie kształcenia się w szkole już zdobywają zawód i wykształcenie. Mało tego zdobywają też oferty pracy i zaczynają pracować.
 
Tak dynamiczny rozwój szkolnictwa zawodowego w naszym mieście to efekt realizacji projektów dofinansowanych ze środków europejskich. Skorzystało z nich aż pięć gdyńskich szkół: Zespół Szkół Chłodniczych i Elektronicznych, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1, Zespół Szkół Ekologiczno-Transportowych, Zespół Szkół Hotelarsko-Gastronomicznych i Zespół Szkół Administracyjno-Ekonomicznych.
 
Ostatnie działania były realizowane w ramach projektu „Rozwój szkolnictwa zawodowego w Gdyni – budowa, przebudowa i rozbudowa infrastruktury szkół zawodowych oraz wyposażenie” dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Jego wartość to prawie 60 milionów złotych.
 
Ponad 9 milionów złotych trafiło do Zespołu Szkół Chłodniczych i Elektronicznych. Dzięki temu przebudowano budynek szkoły i przystosowano go do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Dobudowano również nowe skrzydło z 6 nowoczesnymi pracowniami. Ponadto wyposażono 13 sal.
 
– Bardzo się cieszę, że nasza szkoła została rozbudowana i unowocześniona. Mamy teraz świetne warunki do edukacji młodzieży. A uczniowie zyskali nowoczesne pracownie i mogą kształcić się, używając najnowszego sprzętu. Ta praktyczna wiedza z pewnością przyda im się na rynku pracy i sprostają oczekiwaniom przyszłego pracodawcy – mówi Dorota Kotwicka, nowa dyrektor Zespołu Szkół Chłodniczych i Elektronicznych w Gdyni.
 
Wyposażono m.in. pracownię informatyczną. Pojawiły się tam analizatory sieciowe z funkcją testera okablowania sieciowego. Z kolei pracownie: elektroniczna, elektryczna i chłodnicza zyskały telewizory, kamery cyfrowe i termowizyjne, przekaźniki, w tym napięciowe i mikroprocesorowe oraz autotransformatory. Pracownia technologii mechanicznych ma 4 minicentra obróbcze tokarsko-frezarskie, frezarki oraz tokarki uniwersalne i CNC. Uczniowie będą mogli tam także korzystać z programu do projektowania procesów obróbki i programowania obrabiarek CNC, a także programu projektowania i symulacji układów pneumatycznych i hydraulicznych oraz sterowania elektrycznego Fluid SIM 5. Natomiast pracownia elektroniczna otrzymała zestaw laboratoryjnych urządzeń do analizy sygnałów audio-wideo w szafie rack z urządzeniami i wyposażeniem. Powstała również pracownia językowa z systemem cyfrowego laboratorium językowego i 24 stanowiskami. Nie zapomniano również o pracowni chłodniczej i klimatyzacyjnej. Zakupiono tam m.in.: zestaw do ćwiczeń techniki klimatyzacyjnej, absorpcyjne urządzenie chłodnicze, urządzenie chłodnicze z komorą chłodzenia i zamrażania, zestaw narzędzi do serwisowania urządzeń chłodniczych, a także zestaw eksperymentalny do techniki chłodzenia i klimatyzacji (jest tam m.in. jednostka bazowa z szeregowym i równoległym układem parowników itp.) i przenośną stację napełniania i odzysku czynnika chłodzącego.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 01.09.2021 14:30
  • ikona

    Autor: Sylwia Szumielewicz - Tobiasz (s.szumielewicz@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 09.09.2021 09:37
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona