Nauka

Experyment świętuje Dzień Nauki Polskiej

Na grafice widać zestaw naczyń wykorzystywanych w laboratorium chemicznym, logo projektu

Experyment świętuje Dzień Nauki Polskiej

Efektowne pokazy naukowe i wywiady z naukowcami, wydarzenia online i na wystawach – tak Centrum Nauki Experyment w Gdyni będzie świętować Dzień Nauki Polskiej już w weekend 19-21 lutego.


Sejm ustanawiając w 2020 roku ogólnopolski Dzień Nauki Polskiej, nieprzypadkowo na datę obchodów wybrał 19 lutego - dzień urodzin Mikołaja Kopernika, jednego z najwybitniejszych polskich naukowców. Parlamentarzyści wpisując Dzień Nauki Polskiej do kalendarza świąt państwowych, chcieli wyrazić uznanie dla osiągnięć polskich naukowców.

Dla centrów nauki, takich jak Experyment, 19 lutego to kolejna możliwość do popularyzowania dokonań naukowców z Polski. Z tej okazji na Facebooku CNE będzie można poznać troje polskich naukowców – prof. Wojciecha Świętosławskiego - wybitnego fizykochemika żyjącego w latach 1881-1962, dr hab. Dorotę Burską z Uniwersytetu Gdańskiego oraz mgr inż. Joannę Słabońską, doktorantkę z Politechniki Gdańskiej. Co ich łączy? Zamiłowanie do chemii, która będzie motywem przewodnim obchodów Dnia Nauki Polskiej w Experymencie. Z filmów, wywiadów i postów, które CNE opublikuje na swoim fanpage’u, dowiecie się m.in. o czym marzą młodzi naukowcy, jak chemia wpływa na poprawę jakości naszego życia i do czego badania prof. Świętosławskiego przydały się Marii Skłodowskiej-Curie.

Wydarzenia online to nie wszystko, co w ramach Dnia Nauki Polskiej przygotował Experyment.

- Przez cały weekend, od piątku do niedzieli o 12:00 i 15:00 zapraszamy na pokazy naukowe na scenie Experymentu, inspirowane osiągnięciami naukowymi Ignacego Mościckiego. Większość z nas kojarzy Mościckiego jako Prezydenta RP, ale nie wszyscy wiedzą, że był również wybitnym chemikiem – mówi Justyna Sudakowska, specjalistka ds. PR i marketingu w Centrum Nauki Experyment.  

Nieprzypadkowo w Dniu Nauki Polskiej Experyment zainauguruje swój udział w ogólnopolskim projekcie „SPINaj naukę”. Jego inicjatorem jest Stowarzyszenie Społeczeństwo i Nauka SPIN, którego aktywnym członkiem jest Experyment. Przez kolejne dwa lata 12 partnerów z całej Polski – centrów nauki, muzeów i organizacji edukacyjnych, będzie promowało osiągnięcia polskich naukowców. Wydarzenia organizowane przez Experyment z okazji Dnia Nauki Polskiej to tylko zapowiedź licznych atrakcji, które będą czekać na mieszkańców Gdyni i nie tylko.

Każdy z partnerów projektu „SPINaj naukę” przygotował własny program wydarzeń popularnonaukowych. W ramach swoich działań Experyment jeszcze w tym roku zaplanował cykl webinariów dla rodziców pod hasłem „Domowy popularyzator nauki” oraz konkurs na stworzenie scenariusza do mobilnej gry o polskich fizykach. W przyszłym roku odbędzie się z kolei skierowana do nauczycieli konferencja „Edukacja w akcji – trendy 2022”.

Informacje o wydarzeniach realizowanych w ramach projektu „SPINaj naukę” można znaleźć na stronie internetowej Centrum Nauki Experyment oraz Facebooku Stowarzyszenia Społeczeństwo i Nauka SPIN. Projekt jest dofinansowany z programu „Społeczna Odpowiedzialność Nauki” Ministra Edukacji i Nauki.

ikona