Kultura

Rozmowy o kinie w Gdyńskim Centrum Filmowym

Plakat: D i Krytyki Filmowej w Gdyni. Szósta edycja. 24-26.04.2023. Filmy + spotkania + dyskusje. Na dole logotypy: Gdynia Miasto Filmu, UNESCO, Hamulec Bezpieczeństwa, Gdyńskie Centrum Filmowe, KinoPRO

Przegląd odbędzie się w Gdyńskim Centrum Filmowym // mat. prasowe

Zbliża się 6. edycja przeglądu Dni Krytyki Filmowej. Wydarzenia, które stwarza przestrzeń do rozmów nie tylko o kinie. W programie znajdziemy projekcje głośnych tytułów połączone ze spotkaniami z filmoznawcami, dziennikarzami i krytykami filmowymi. W tym roku w Gdyni spotkamy się m.in. z Dianą Dąbrowską, Magdaleną Felis, Anną Kądzielą-Grubman, Błażejem Hrapkowiczem i Łukaszem Maciejewskim. Przegląd potrwa od 24 do 26 kwietnia.

 
Seanse ważnych społecznie filmów, pokazy przedpremierowe, dyskusje z publicznością, wyjątkowi goście i warsztaty dla młodzieży szkolnej – 24 kwietnia rusza 6. edycja Dni Krytyki Filmowej. Przegląd potrwa do 26 kwietnia w Gdyńskim Centrum Filmowym.
 
Główną ideą imprezy jest połączenie pokazów filmowych z prelekcjami i dyskusjami znawców kina, dając publiczności możliwość wymiany poglądów i dyskusji nie tylko na temat sztuki filmowej, ale też świata przedstawionego w filmie. Formuła przeglądu ma zachęcać do świadomego odbioru dzieła filmowego i jego krytycznego oglądu, polemiki i twórczego dyskursu z krytykami.

Jak co roku w przeglądzie znalazły się wybitne tytuły kina autorskiego. Obrazy nagrodzone na najważniejszych festiwalach filmowych na świecie: w Cannes, Berlinie czy Wenecji oraz te, które zdobyły Europejskie Nagrody Filmowe, a nawet sięgnęły po Oscara. 

– Szósta edycja przeglądu to sześć filmów pełnometrażowych i sześć dyskusji po seansach ze znawcami kina – krytykami i dziennikarzami. Gośćmi przeglądu będą: filmoznawczyni związana z Uniwersytetem Łódzkim Diana Dąbrowska, dziennikarka i realizatorka telewizyjna Magdalena Felis, krytyk filmowy, członek Europejskiej Akademii Filmowej oraz Federacji Krytyków Filmowych („Fipresci”) Łukasz Maciejewski oraz krytyk filmowy i prezenter telewizyjny, m.in. gospodarz programu „Kino Mówi” w Ale Kino+, Błażej Hrapkowicz. Spotkania z nimi będą miały formułę otwartej rozmowy, tak aby publiczność mogła wymienić swoje poglądy. Dość powszechna jest opinia, że to co podoba się krytykom nie spotyka się z uznaniem publiczności. Zestawienie tych dwóch punktów widzenia jest początkiem do świetnych debat i prowadzenia konstruktywnej krytyki filmowej, o którą tak trudno w dzisiejszych czasach – mówi Anna Kądziela-Grubman, dyrektorka programowa stowarzyszenia i pomysłodawczyni przeglądu.

W ramach przeglądu zaprezentowane zostaną takie filmy jak: „Blisko”, nominowany do Oscara i nagrodzony Grand Prix w Cannes film Lukasa Dhonta, będący sensualną i czułą opowieścią o przyjaźni dwóch 13-latków i historia z nurtu coming-of-age; „W trójkącie” Rubena Östlunda („Turysta”, „The Square”), jeden z najgłośniejszych tytułów ostatnich miesięcy, nagrodzony Złotą Palmą w Cannes, będący bezlitosną satyrą podzielonego finansowo i klasowo społeczeństwa oraz kapitalną metaforą naszych czasów czy „Afersun”, debiut szkockiej reżyserki Charlotte Wells, który prezentowany był w Cannes w sekcji Semaine de la Critique.

„Afersun” to historia relacji córki i ojca podczas wakacyjnego urlopu jest emocjonalną autobiografią reżyserki i filmem, który pozostaje na długo po projekcji, nie tylko dzięki zachwycającym rolom Paula Mescala (nominowanego za nią do Oscara) i Frankie Corio (debiut na dużym ekranie).
 
W programie tegorocznego przeglądu nie mogło też zabraknąć – opartego na faktach thrillera w duchu filmów Davida Finchera – bezkompromisowego obrazu współczesnego Iranu „Holy Spider” w reż. Aliego Abbasiego, który obnaża przemoc opresyjnego i patriarchalnego systemu oraz doskonale tłumaczy, jak zrodził się gniew protestujących dziś Iranek i Irańczyków czy „W gorsecie”, reż. Marie Kreutzer, błyskotliwej i obdartej z laurkowego pudru historii cesarzowej Sisi, ponadczasowej i uniwersalnej opowieści o wolności. Nagrodzona w Cannes wspaniała Vicky Krieps wcieliła się rolę Sisi – skandalistki, rewolucjonistki i najbardziej intrygującej kobiety tamtej epoki.

Tradycją Dni Krytyki Filmowej są pokazy przedpremierowe. W tym roku będzie to głośny tytuł „Chłopiec z niebios” Tarika Saleha. Mistrzowsko nawiązujący do wybitnych literackich klasyków gatunku thriller został za swoją fabułę uhonorowany w Cannes nagrodą za najlepszy scenariusz.

Reżyser osadził akcję filmu w świecie, którego nikt wcześniej nie odważył się pokazać na ekranie – Bractwa Muzułmańskiego – jednej z najpotężniejszych organizacji islamu.

Dla młodzieży zaplanowano warsztaty krytyki filmowej, podczas których obejrzą i skonfrontują własne spojrzenie na filmy razem z Dianą Dąbrowską i Martą Maciejewską.

Wszystkie wydarzenia odbędą się w Gdyńskim Centrum Filmowym. Bilety są dostępne na stronach www.gcf.org.pl, www.dnikrytyki.pl oraz w kasach kina. Warsztaty dla szkół są bezpłatne, ale obowiązują wcześniejsze zapisy.

Organizatorem i pomysłodawcą przeglądu Dni Krytyki Filmowej jest Stowarzyszenie Kulturalne Hamulec Bezpieczeństwa (Kino Letnie w Orłowie, Sopot Film Festival). Przegląd współfinansowany jest ze środków miasta Gdyni. Partnerem przeglądu jest Gdyńskie Centrum Filmowe.
 
 

Program przeglądu:


Poniedziałek, 24 kwietnia:
  • godz. 17.00 – „Blisko”, reż. Lukas Dhont, Belgia, Holandia, Francja, 2022, 105 min.         
  • godz. 18.45 – dyskusja: Łukasz Maciejewski, Błażej Hrapkowicz, Anna Kądziela-Grubman.         
  • godz. 19.45 – „W trójkącie”, reż. Ruben Östlund, Szwecja, Wielka Brytania, Francja, Niemcy, 2022, 150 min.
  • godz. 22.15 – dyskusja: Łukasz Maciejewski, Błażej Hrapkowicz, Anna Kądziela-Grubman.                                                                  
Wtorek, 25 kwietnia:                                                       
  • godz. 14.00 – Warsztaty Krytyki Filmowej dla szkół.                                
  • godz. 17.00 – „Aftersun”, reż. Charlotte Wells, USA, Wlk. Brytania, 2022, 98 min.
  • godz. 18.40 – dyskusja: Diana Dąbrowska, Błażej Hrapkowicz, Anna Kądziela-Grubman.
  • godz. 19.45 – „Holy Spider”, reż. Ali Abbasi, Dania, Szwecja, Francja, Niemcy, Włochy, Jordania, 2022, 116 min.
  • godz. 21.40 – dyskusja: Diana Dąbrowska, Błażej Hrapkowicz, Anna Kądziela-Grubman.                                                           
Środa, 26 kwietnia:                                                          
  • godz. 09.30 – Warsztaty Krytyki Filmowej dla szkół.                                
  • godz. 17.00 – „W gorsecie”, reż. Marie Kreutzer, Austria, Francja, Niemcy, Luksemburg, 2022, 113 min.
  • godz. 18.50 – dyskusja: Magdalena Felis, Diana Dąbrowska, Anna Kądziela-Grubman.   
  • godz. 19.45 – „Chłopiec z niebios” (pokaz przedpremierowy), reż. Tarik Saleh, Szwecja, Finlandia, Dania, Francja, 2022, 120 min.
  • godz. 21.45 – dyskusja: Magdalena Felis, Diana Dąbrowska, Anna Kądziela-Grubman.   

Więcej informacji na stronie www.dnikrytyki.pl oraz Facebooku.

  • ikonaOpublikowano: 17.04.2023 13:55
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (magdalena.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 17.04.2023 15:13
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona