Kultura

Poczuj swoją moc! Biały śpiew z Oleną Yanchuk

Na zdj. Olena i uczestniczki warsztatów // fot. Mirosław Pieślak

Na zdj. Olena i uczestniczki warsztatów // fot. Mirosław Pieślak

Biały śpiew to technika wokalna typowa dla muzyki ludowej. Bywa również nazywany śpiewokrzykiem. Teraz możemy się go nauczyć w Konsulacie Kultury podczas warsztatów z Oleną Yanchuk – ukraińską piosenkarką i autorką tekstów. We wtorek odbyły się pierwsze zajęcia, które będą organizowane cyklicznie.

 
We wtorek, 18 kwietnia w Konsulacie Kultury przy ul. Jana z Kolna 25 odbyły się pierwsze warsztaty z białego śpiewu z Oleną Yanchuk – ukraińską artystką, której pseudonim sceniczny brzmi Rosava.

Zajęcia o nazwie „OYa” (w nawiązaniu do ukraińskiej muzyki ludowej) będą organizowane cyklicznie. Przeznaczone są dla wszystkich chętnych, którzy ukończyli 16 lat. I co niezmiernie istotne – wpływają na poprawę nastroju.

Olena i uczestniczki na warsztatach w Konsulacie Kultury
Fot. Mirosław Pieślak

Warto wiedzieć, że wprowadzenie do stylu śpiewu ludowego to:
  • specyfika wydobywania dźwięku i artykulacji,
  • oddech,
  • pieśni kalendarzowe i obrzędowe.

Ponadto w ramach współpracy z Gdyńskim Centrum Kultury Olena będzie się angażować w projekty promujące współpracę kulturalną. Połączy też siły z polskimi muzykami.

Celem jest nagranie płyty polsko-ukraińskiej. Pomysł polega na połączeniu piosenek autorki, które powstały jako jej osobista refleksja na temat wojny, z tekstami Agnieszki Osieckiej i innych polskich poetów. Utwory zostaną przetłumaczone na język ukraiński, aby przedstawić ukraińskiej publiczności ich twórcze dziedzictwo i w ten sposób przedstawić współpracę na poziomie kulturowym.

Artystyczna dusza

Olena Yanchuk podczas zajęć w Konsulacie Kultury
Fot. Mirosław Pieślak

Olena Yanchuk to ukraińska piosenkarka i autorka tekstów, która przyjechała do nas z Kijowa. Eksperymentuje z różnymi gatunkami i miksuje ludowe techniki wokalne (biały głos) z popem, pop-rockiem, etno jazzem i muzyką świata.

Ma na swoim koncie pięć płyt. Dwie z nich powstały z myślą o dzieciach. Jednak to tylko początek długiej listy jej działań.

Przez 10 lat prowadziła własny kurs muzyki, rytmu i refleksologii dla przedszkolaków, co zaowocowało opracowaniem programu edukacyjnego. Prowadziła też lekcje śpiewu i pracowała jako nauczyciel muzyki w alternatywnych szkołach niezależnych. Ponadto wspólnie z mężem, który jest reżyserem filmowym, stworzyła koncepcję serii filmów o tradycyjnym stroju kobiecym na Ukrainie – „Spadok”.

Wybuch wojny w Ukrainie wywrócił jej życie do góry nogami. Dzięki wsparciu przyjaciół z Polski razem z rodziną wyjechała z Kijowa. Zamieszkała w Gdyni i tu zaczęła działać.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 19.04.2023 11:30
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (magdalena.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 19.04.2023 16:19
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona

Zobacz także