Kultura

Muzeum Miasta Gdyni i Akademia Sztuk Pięknych łączą siły

Dyrektor Muzeum Miasta Gdyni Karin Moder i rektor ASP prof. ASP dr hab. Adam Świerżewski (fot. materiały prasowe Muzeum Miasta Gdyni)

Dyrektor Muzeum Miasta Gdyni Karin Moder i rektor ASP prof. ASP dr hab. Adam Świerżewski (fot. materiały prasowe Muzeum Miasta Gdyni)

Gdynię i Gdańsk połączy kultura. Inicjatywie patronuje postać awangardzisty Kazimierza „Kacha” Ostrowskiego. W ubiegłym tygodniu, dyrektor Muzeum Miasta Gdyni, Karin Moder i rektor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, prof. ASP dr hab. Adam Świerżewski podpisali list intencyjny, rozpoczynając współpracę w zakresie wystawienniczym, badawczym, promocyjnym i edukacyjnym.

 
Dzięki wspólnym działaniom uda się stworzyć unikalną ofertę kulturalną, która przyciągnie zarówno mieszkańców Gdyni, jak i turystów. Ta międzymiastowa kooperacja będzie miała wpływ na rozwój kultury w regionie i pozwoli młodym artystom zaprezentować swoje prace szerszej publiczności.
 

Razem możemy więcej!


Współpraca Muzeum Miasta Gdyni i Akademii Sztuk Pięknych będzie obejmowała szereg inicjatyw:
  • wystawy i projekty artystyczne: wspólne organizowanie wystaw prezentujących pracestudentów i absolwentów ASP w Gdańsku w przestrzeniach Muzeum Miasta Gdyni;
  • warsztaty i wykłady: organizacja warsztatów artystycznych i wykładów prowadzonych przez wykładowców ASP dla mieszkańców Gdyni;
  • projekty badawcze i edukacyjne: realizacja wspólnych projektów badawczych i edukacyjnych, mających na celu popularyzacje sztuki i historii miasta.     
  
Obraz Kazimierza "Kachu" Ostrowskiego, pt. "Martwa natura z rakami" , obraz bardzo kolorowy, przedstawiający martwa naturę
Obraz Kazimierza „Kacha” Ostrowskiego pt. „Martwa natura z rakami” (fot. materiały prasowe Muzem Miasta Gdyni) 

Kazimierz „Kachu” Ostrowski odkryty na nowo.

Muzeum Miasta Gdyni wspólnie z ASP w Gdańsku chcą kontynuować badania i popularyzację dorobku gdyńskiego artysty.

Urodzony w 1917 roku Kazimierz „Kachu” Ostrowski to awangardzista, malarz, twórca monumentalnych kompozycji architektonicznych wykonanych w technice sgraffito i mozaiki w Gdyni i w Gdańsku, projektant gobelinów, dywanów i witraży. Wpływowa postać powojennego środowiska artystycznego Wybrzeża, uwielbiany przez studentów profesor gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, wszechstronny artysta, który przez ponad 60 lat żył i tworzył w Gdyni.

W latach 30. XX w. zaczynał jako stoczniowy liternik, malujący nazwy na burtach statków. Po II wojnie światowej wraz ojcem i braćmi pracował na zlecenie Miejskiego Urzędu Informacji w Gdyni i przywracał miastu jego polski charakter (z hitlerowskiego Gotenhafen) przemalowując nazwy ulic, szyldy i tablice na gmachach urzędów i instytucji. W 1945 roku „Kachu” rozpoczął studia w nowo powołanej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Sopocie. Studiował malarstwo w pracowniach profesorów Janusza Strzałeckiego i Artura Nacht-Samborskiego oraz malarstwo architektoniczne u profesora Jacka Żuławskiego. Cztery lata później artysta otrzymał roczne stypendium Rządu Francuskiego na pobyt i studia w Paryżu, gdzie zgłębiał tajniki sztuki w atelier awangardowych mistrzów, Ferdynanda i Nadii Légerów. Paryskie życie pozwoliło Ostrowskiemu rozwinąć skrzydła oraz dało odwagę i rozmach zarówno w tworzonych na Wybrzeżu pracach malarskich – brawurowych i przewrotnych, o śmiałej, orzeźwiającej kolorystyce, jak i w wielkoformatowych kompozycjach architektonicznych wykonanych w technice sgraffito i mozaiki. Przez dekady „Kachu”, mieszkając i tworząc w Gdyni, w unikalny sposób, łączący kolor i geometrię, odmalowywał tożsamość tego młodego, portowego miasta. Lokalna, gdyńska tematyka stanowiła sedno jego artystycznej duszy, a jej charakterystycznym głosem była abstrakcja – międzynarodowy język awangardy.

  • ikonaOpublikowano: 07.04.2025 11:50
  • ikona

    Autor: Zofia Marczak (zofia.marczak@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 07.04.2025 11:52
  • ikonaZmodyfikował: Joanna Śliwińska
ikona

Zobacz także