O tej porze roku nagle dostrzegamy, że dzień jest coraz dłuższy i – najpierw nieśmiało, często nawet zanadto się spiesząc – zmieniamy kurtkę z zimowej na wiosenną albo chowamy w szafie czapkę i szalik. To może oznaczać tylko jedno: wiosna za pasem. Jak się na jej nadejście przygotowało Muzeum Miasta Gdyni?
W marcu Muzeum Miasta Gdyni – oprócz oprowadzań po wystawach i spacerów – przygotowało też niespodzianki dla najmłodszych, w tym wyjątkowy Dzień Rodzinny. Z kolei 18 marca instytucja zaprasza na bezpłatne rodzinne warsztaty fotograficzne. Odbędą się one w plenerze i z pewnością będą inspiracją dla dzieci oraz dla rodziców.
W tym miesiącu w muzeum odbędą się dwa zupełnie różne, ale tak samo fascynujące wykłady: jeden poświęcony miniaturom tkackim z muzealnej kolekcji, a drugi dotyczący roli drewna w historii Gdyni. Rozpiętość tematyczna będzie szeroka, podobnie jak zainteresowania odbiorców.
W tym roku Muzeum Miasta Gdyni obchodzi swoje 40-lecie, stąd hasło: #rokzbiorów. Podczas wykładów odwiedzający muzeum poznają nie tylko tamtejsze zbiory, ale również te gromadzone przez dziesięciolecia przez mieszkańców.
– W marcu będziemy pracować nad rozwojem naszych kubków smakowych poznając nowe smaki i przepisy podczas warsztatów z kuchni ukraińskiej, a seniorki i seniorzy z Klubu Doborowego Towarzystwa wezmą na warsztat współczesne wzory, które będą wyszywać podczas warsztatów zatytułowanych „W koło Macieju” – informują pracownicy muzeum.Dodatkowo, w każdą niedzielę o godz. 14.00 odbędzie się zwiedzanie z przewodnikiem jednej z wystaw: „Gdynia – Dzieło Otwarte”, „Wymiary Nowoczesności. Gdynia w fotografiach Henryka Poddębskiego” lub „12. Baltic Mini Textile Gdynia”. To świetna propozycja dla niedzielnych spacerowiczów, którzy chcą połączyć przyjemne z pożytecznym.
Marzec w Muzeum Miasta Gdyni:
- 5 marca o godz. 14.00 – „Wymiary Nowoczesności. Gdynia w obiektywie Henryka Poddębskiego” – oprowadzanie z przewodnikiem po wystawie;
- 11 marca o godz. 11.00 – „Kulinarna Ukraina w Muzeum Miasta Gdyni” – warsztaty z kuchni ukraińskiej;
- 12 marca o godz. 14.00 – „Gdynia – dzieło otwarte” – oprowadzanie po wystawie z przewodnikiem;
- 15 marca o godz. 11.00 – „W koło Macieju. Wyszywanie współczesnych wzorów” – spotkanie dla seniorek i seniorów z Klubu Doborowego Towarzystwa;
- 15 marca o godz. 17.30 – „Od wełny do polietylenu. Kolekcja miniatur tkackich Muzeum Miasta Gdyni” – wykład dr Anny Śliwy;
- 16 marca o godz. 10.30 – „Utkane” – warsztaty tkackie dla szkół;
- 18 marca o godz. 11.00 – „O, tego nie znam!” – bezpłatne plenerowe warsztaty fotograficzne dla rodzin z dziećmi w wieku 6-12 lat;
- 19 marca o godz. 14.00 – „12. Baltic Mini Textile Gdynia” – oprowadzanie po wystawie z przewodnikiem;
- 21 marca o godz. 10.30 – „Wagary nad morzem” – spacer przyrodniczy z okazji Dnia Wagarowicza;
- 26 marca o godz. 14.00 – „Wymiary Nowoczesności. Gdynia w obiektywie Henryka Poddębskiego” – oprowadzanie po wystawie z przewodnikiem;
- 29 marca o godz. 17.30 – „Rola drewna w historii Gdyni” – wykład Dawida Gajosa z prezentacją multimedialną.
Ciche godziny
W każdy czwartek pomiędzy godz. 14.00 a 16.00 dźwięki na wystawach będą wyłączone i nie będzie żadnych oprowadzań ani zajęć.
To ukłon w stronę tych, którzy odczuwają mocniej i bardziej intensywnie – osób z ASD. Dla nich takie bodźce jak głośna muzyka, mocne oświetlenie, hałas czy tłok mogą być źródłem niepokoju, kłopotów z koncentracją, a nawet bólu.
To również propozycja dla tych, którzy zmęczeni nieustającym zgiełkiem, przychodzą do muzeum, aby znaleźć tu ciszę i przestrzeń na głębszą refleksję. Dlatego w tym czasie warto wyciszyć telefon i powstrzymać się od głośnych rozmów.
Opublikowano: 03.03.2023 10:09
Autor: Magdalena Śliżewska (magdalena.slizewska@gdynia.pl)
Zmodyfikowano: 03.03.2023 14:54
Zmodyfikował: Agata Grzegorczyk