Kultura

Jak spędzić weekend #wGdyni?

Dla każdego, coś ciekawego // mat. prasowe GCF, MMG, TGG, TM

Dla każdego, coś ciekawego // mat. prasowe GCF, MMG, TGG, TM

Do świąt pozostał tylko tydzień. W większości domów to ostatnie chwile na porządki, zakupy i gotowanie. Nie dajmy się jednak zwariować i pomyślmy też o sobie. Skorzystajmy z weekendu i spróbujmy mimo wszystko złapać trochę oddechu, zrelaksować się i wyjść z domu. Do teatru, muzeum albo kina. W końcu jest wiele możliwości.


Mówią, że najważniejszy jest dobry plan. W tym przypadku plan działania, dzięki któremu tak sobie zaplanujemy ten weekend, że i zdążymy zrobić świąteczne porządki, i pójść np. do teatru. A co proponują nam tym razem gdyńskie instytucje kultury?

Konsulat Kultury


„Amatorzy. Po poprawkach”
to najnowszy spektakl grupy teatralnej W Kaczych Butach, która w zeszłym roku świętowała swoje 10-lecie. Premiera odbędzie się 17 grudnia o godz. 19.00 na scenie Konsulatu Kultury. Tekst napisał Szymon Jachimek.

Podobnie jak w poprzednich produkcjach, świetnie przyjmowanych przez gdyńską publiczność, Kacze Buty lekko i dowcipnie opowiedzą o otaczającym nas świecie. Tym razem skupią się na amatorach – pasjonatach poświęcających swój czas na aktywności, na które reszta świata nie zwraca uwagi. Spektakl zaczyna się od sceny, w której członkowie W Kaczych Butach jadą na nikomu nieznany festiwal teatralny i zostają zatrzymani przez policję. Żeby uratować się przed mandatem, rozpoczynają opowieść…

Czy rzeczywiście robienie pewnych rzeczy jest bez sensu? Czy nie powinniśmy skupić się na pracy, życiu rodzinnym i dwutygodniowych urlopach? A może właśnie w tych pozornie bezsensownych czynnościach kryje się najwięcej znaczenia? I które wegeburgery są najlepsze? Na te pytania odpowiedzą „Amatorzy”. Po poprawkach.

Teatr Gdynia Główna


W niedzielę, 18 grudnia o godz. 12.00 całą rodziną warto wybrać się do Teatru Gdynia Główna na spektakl „Dlaczego nie lecimy do gwiazd?”. To kolejna propozycja dla najmłodszych z cyklu Stacja bajek.

Dane pozyskane z rozbitych na Ziemi obcych pojazdów kosmicznych (także tego, który w 1959 roku rozbił się w basenie gdyńskiego portu) wskazują drogę do planety zamieszkałej przez obcą rasę. Na pokład statku Bocian-1 wchodzą starannie wybrani astronauci.

Celem podróży jest dotarcie do obcej planety i nawiązanie kontaktu z jej mieszkańcami. Nie będzie to jednak łatwe, bo podróż w nieznane może być pełna nieprzewidzianych problemów, załoga nie potrafi ze sobą współpracować a bliskie spotkanie trzeciego stopnia wydaje się skomplikowane w stopniu iście kosmicznym.

Teatr Muzyczny


Na miłośników musicalu w Teatrze Muzycznym im. D. Baduszkowej czeka skromny mleczarz Tewje. Tytułowy bohater „Skrzypka na dachu” przeżywa poważne rozterki, gdy każda z trzech córek chce porzucić żydowską tradycję bycia swataną na rzecz prawdziwej miłości. Gdyby tego było mało, sytuacja polityczna w Anatewce, wsi należącej do carskiej Rosji, staje się coraz bardziej napięta... Główny bohater (w tej roli Bernard Szyc) stara się jednak iść przez życie z pogodą ducha i korzystać z codziennych przyjemności.

To broadwayowskie arcydzieło, którego wieloletnia obecność w Gdyni jest efektem starań i kunsztu reżyserskiego Jerzego Gruzy. Musical jest przesiąknięty humorem, żywiołową żydowską muzyką i tradycją.

Teatr Miejski 


W ten weekend na scenie Teatru Miejskiego im. W. Gombrowicza obejrzymy „Trzech muszkieterów” w reżyserii Rafała Szumskiego. Spektakl będzie grany w sobotę o godz. 19.00 i niedzielę o godz. 17.00.

„Trzej muszkieterowie” to pełne humoru, skojarzeń i aluzji do współczesności widowisko dla młodszych i starszych. Spektakl sensacyjny i komediowy, ale też dający przestrzeń do refleksji o przemijaniu.

Atos, Portos i Aramis prowadzą spokojne życie emerytów. Przestali szukać wyzwań i przygód. Zamiast „jeden za wszystkich, wszyscy za jednego”, wolą po prostu iść „na jednego”.

Wkrótce na ich drodze pojawia się D’ Artagnan. Czy ten młodzieniec, uwikłany w dworskie intrygi, obudzi w trzech muszkieterach zapomnianą energię i fantazję? Czy poderwie ich do kolejnego boju o dobre imię królowej?

Odpowiedzi znajdziemy w komedii awanturniczej – inspirowanej powieścią Aleksandra Dumasa, stylistyką komiksu i filmami przygodowymi.

Biesiada literacka


Klub Marynarki Wojennej przy ul. Zawiszy Czarnego 1 zaprasza w sobotę, 17 grudnia o godz. 12.00 do sali kolumnowej na Biesiadę Literacką z cyklu „Cztery damy polskiej kultury, sztuki i dyplomacji”.

Gościem czwartej odsłony cyklu pt. „Polska piosenka” będzie Izabela Trojanowska – wokalistka, autorka tekstów, gwiazda estrady.

Chodźmy do kina


Dla tych, którzy wolą oglądać aktorów na srebrnym ekranie, Gdyńskie Centrum Filmowe również przygotowało sporo ciekawych propozycji.

W ten weekend w repertuarze znajdziemy kilka ważnych, rodzimych produkcji. Wśród nich m.in.: „Kobietę na dachu”, „Johnnego”, opowieść o księdzu Janie Kaczkowskim, „Śubuka”, „Matecznik” czy „Proroka” – film o kardynale Wyszyńskim.

Poza tym jest warto zajrzeć do GCF-u z jeszcze innego powodu. Żeby zobaczyć nowe tablice informacyjne przy każdej z tamtejszych sal kinowych.

Na tablicach znajdują się historie kin, od których wzięły się nazwy trzy sale: Warszawa, Goplana i Morskie Oko.

Historie owych kin zbadał i spisał Arek Brzęczek, a warstwą wizualną projektu zajął się artysta Jan Rutka.

Muzeum Emigracji


Ten, kto chciałby lepiej zrozumieć historię i poznać wystawę w Muzeum Emigracji powinien skorzystać ze spaceru z wolontariuszem-przewodnikiem po wystawie stałej. Kiedy?  W sobotę w godz. 11.00-12.30.

Usługa przewodnicka jest bezpłatna, należy jednak zakupić bilet wstępu na wystawę. Wolontariusze-przewodnicy czekają o godz. 13.00 przy kasie muzeum. Ich znak rozpoznawczy: fioletowa koszulka i identyfikator.

Z racji ograniczonej liczby miejsc zachęcamy do wcześniejszej rezerwacji mailowej: kasa@muzeumemigracji.pl lub telefonicznej: 58 670 41 61.

W niedzielę, 18 grudnia o godz. 11.00 w muzeum odbędą się rodzinne warsztaty z cyklu „Świat w ruchu”. Tym razem będą nosić tytuł „Wędrowna czytelnia”.

W trakcie zajęć uczestnicy zapoznają się z ważnymi historiami wprost z najpiękniejszych książek o migracjach. Kto wie, może uda się stworzyć własną historię? Wystarczy dołączyć do zabawy, podczas której najmłodsi zobaczą fragmenty ekspozycji „Przeprowadzki” i poznają jej bohaterów – Franka i Olenę.

Podczas warsztatów poruszone zostaną ważne tematy, uczestnicy odwiedzą dalekie kraje i sprawdzą, czy tylko ludzie mogą zmieniać miejsce zamieszkania. Może okaże się, że historia dwójki przyjaciół wcale nie jest tak odległa?

Na warsztaty obowiązują zapisy: warsztaty@muzeumemigracji.pl. Prosimy podać datę warsztatów, imię dziecka oraz jego wiek.

Zajęcia są przeznaczone dla rodzin z dziećmi w wieku 5-10 lat. Koszt: 10 zł, kolejne dziecko – 7 zł.

Muzeum Miasta Gdyni


Od tygodnia w muzeum możemy podziwiać prace łotewskiej artystki Ievy Krūmiņy, które towarzyszą wystawie 12. edycji Baltic Mini Textile Gdynia.

W dziełach artystki można znaleźć jeden wspólny motyw natury, która przejawia się pod różnymi postaciami. Artystka umieszcza w swoich pracach postać człowieka i części jego ciała: ręce, dłonie czy głowę, a także chętnie odwołuje się do postaci zwierząt – głównie ciem i motyli.

A w niedzielę, 18 grudnia o godz. 14.00 Muzeum Miasta Gdyni zaprasza na oprowadzanie po wystawie „Wymiary Nowoczesności. Gdynia w obiektywie Henryka Poddębskiego”.

Port i miasto Gdyni to sztandarowa inwestycja II Rzeczypospolitej dlatego od razu stała się ona obiektem zainteresowania wielu fotografików z całego kraju. O ile, w pierwszych latach, Gdynia była w początkowym stadium przeobrażania się wsi w port i miasto; o tyle w latach trzydziestych XX wieku centrum miasta nabierało już wielkomiejskiego charakteru, a port gdyński stał się jednym z większych na Bałtyku.

To wszystko swoim obiektywem uwiecznił znany fotograf Henryk Poddębski. Więcej o nim, jego dziełach, a także samej wystawie usłyszymy w czasie niedzielnego oprowadzania kuratorskiego.

Magiczny plac zabaw


Na tych, którzy jednak postanowią poświęcić sobotę na zakupy i np. znajdą się w Centrum Riviera, czeka niespodzianka – magiczny plac zabaw. To miejsce, które szczególnie przypadnie do gustu najmłodszym gdynianom.

Sercem świątecznej krainy jest wysokie drzewo stworzone przez 15-osobowy zespół projektantów. Jego wnętrze kryje w sobie wiele wyjątkowych niespodzianek, w tym także leśne zwierzęta – sowy, misie, sarny czy wiewiórki. Kluczowym elementem świątecznego drzewa są także ukochane przez najmłodszych – zjeżdżalnie.

Ważną cechą świątecznego drzewka jest także interaktywność. W jego wnętrzu znajduje się wiele przycisków, a każdy z nich sprawia, że świąteczna kraina zaczyna tętnić życiem – pojawia się dodatkowe oświetlenie, słychać kolędy, wiewiórka zaczyna czytać bajki, a figury zwierząt zaczynają poruszać się w magiczny sposób. Całości towarzyszy również wyjątkowa iluminacja świetlna.

W „Rivierze sztuki” – przestrzeni, w której mogą się bezpłatnie zaprezentować lokali twórcy – czeka nowa wystawa „Gdynia nocą i nie tylko”. Jej autorem jest Oskar Lewiński – rodowity gdynianin z wyżu demograficznego lat siedemdziesiątych.

Do tej pory Oskar Lewiński uczestniczył w trzech wystawach zbiorowych (2 edycje „Gdyni Fotogenicznej” oraz „Wystawa zbiorowa Igers Kaszuby”). Ekspozycja w Rivierze jest jego pierwszą indywidualną wystawą.

  • ikonaOpublikowano: 16.12.2022 11:30
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (magdalena.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 16.12.2022 15:35
  • ikonaZmodyfikował: Magdalena Śliżewska
ikona