Pomysłodawcą Domu Idei są twórcy magazynu Design Alive. - W 2017 roku czasopismo postanowiło „wyjść” poza papier i przejść w trzy wymiary, otwierając czasową ekspozycję nazwaną Domem Idei. Zestawienie wystaw, projekcji i spotkań tematycznych miało na celu stworzenie miejsca inspirujących spotkań ludzi kreatywnych oraz odkrywanie miejsc zapomnianych - mówią organizatorzy Domu Idei.
Przypomnijmy, po raz pierwszy Dom Idei zagościł w willi fabrykanta Henryka Grohmana podczas Łódź Design Festiwalu. W ubiegłym roku otwarto go w trakcie targów Warsaw Home i właśnie podczas festiwalu Gdynia Design Days. W tym roku magazyn Design Alive zapowiada powrót nad morze. Gdyńska odsłona Domu Idei będzie przestrzenią spotkań i dyskusji związanych ze sztuką, projektowaniem czy wzornictwem, a także miejscem wystaw i projekcji filmowych. To wszystko w specjalnie przygotowanych na tę okazję unikatowych wnętrzach Klubu Marynarki Wojennej „Riwiera”, w którym przed wojną mieścił się luksusowy hotel „Polska Riwiera”.
Za aranżacje wnętrz historycznego budynku odpowiada dwójka projektantów - Gregor Gonsior, artysta wizualny, rzemieślnik, grafik, projektant wnętrz i akcesoriów, kostiumograf, a także Beata Śliwińska Barrakuz, architektka krajobrazu i graficzka, z zamiłowania i zawodu projektantka, ilustratorka oraz set designerka. - Tym razem zamierzamy stworzyć miejsce, które podkreśli specyficzny wystrój „Riwiery”. Wykorzystując dorobek dadaistów, z pomocą odpowiednio dobranych elementów graficznych oraz instalacji, przełamiemy charakter wnętrza wchodząc z nim w dialog z przymrużeniem oka - mówi Gregor Gonsior, projektant.
Gdynia letnią stolicą designu
Dom Idei to jeden z elementów festiwalu Gdynia Design Days, czyli corocznego spotkania projektantów, przedsiębiorców i miłośników designu, podczas którego będzie można wziąć udział w serii wystaw, wykładów, warsztatów, prelekcji oraz dyskusji o współczesnych trendach projektowych. W tym roku GDD odbędzie się pod hasłem „Polaryzacja". Jak je rozumieć?- Polaryzacja to wyraźna rozbieżność, dychotomia poglądów i opinii, rozwarstwienie zbiorowości, podział na przeciwstawne grupy. To proces wywołany różnicowaniem się postaw w obliczu istotnych problemów, w sytuacjach skrajnych, wobec których nie sposób przejść obojętnie. Polaryzacja wyklucza nijakość, niezdecydowanie i brak zaangażowania. Każdy spór może mieć charakter pozytywny lub negatywny, kluczem jest jego efektywne zarządzanie. Tylko dialog wśród osób pewnych swoich przekonań daje możliwość wyznaczenia nowatorskich strategii działania – mówi Kaja Długosz z biura promocji festiwalu Gdynia Design Days.
Wydarzenie odbędzie się między 6 a 14 lipca w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia, gdzie w gronie profesjonalistów i entuzjastów dobrego projektowania będzie można przyjrzeć się wielu aspektom funkcjonowania współczesności, podjąć dialog i skonfrontować sprzeczne poglądy.
Podobnie jak w latach ubiegłych głównym założeniem festiwalu jest wymiana dobrych praktyk i pokazanie najnowszych trendów w szeroko rozumianej sztuce, wzornictwie czy projektowaniu. Więcej informacji można znaleźć na stronie festiwalu i fanpage’u na portalu społecznościowym Facebook.
Opublikowano: 13.03.2019 13:00
Autor: _Jan Ziarnicki (j.ziarnicki@gdynia.pl)
Zmodyfikowano: 13.03.2019 14:22
Zmodyfikował: Agnieszka Janowicz