Zapraszamy na cotygodniowy przegląd wydarzeń kulturalnych w gdyńskich instytucjach kultury – bezpłatnych i dostępnych dla dzieci, dorosłych i seniorów.
Styczeń z Krainą Lodu
Biblioteka Obłuże zaprasza rodziców z dziećmi od 5 do 7 lat na zajęcia literacko–plastyczne. W czasie spotkań rodzice z dziećmi będą wspólnie tworzyć prace plastyczne, związane z bajką Kraina Lodu. Biblioteka zachęca do udziału w zajęciach w strojach ulubionych postaci.
Dzieci poniżej siódmego roku życia zapraszamy pod opieką rodziców. Obowiązują zapisy e-mail: filianr1@bibliotekagdynia.pl; lub tel.: 58 625 08 16.
- Poniedziałek 22 stycznia, godz. 16:30: Magiczna moc lodu
- Wtorek 23 stycznia, godz. 16:30: Zimowy bal Anny i Elzy
- Czwartek 25 stycznia, godz. 16:30: Światowy Dzień Śniegu
Biblioteka Obłuże, ul. Boisko 6
Spotkania z poezją – Zbigniew Fojuth
Biblioteka Witomino zaprasza na spotkanie z poezją. Bohaterem spotkania będzie Zbigniew Fojuth, uczestnik spotkań literackich, laureat kilku konkursów poetyckich, w tym konkursu jednego wiersza w Bibliotece Witomino. Trzy wiersze jego autorstwa ukazały się w antologii „Spotkania poetyckie w fundacji Fly”.
Poniedziałek 22 stycznia, godz. 17:00
Biblioteka Witomino, ul. Widna 2B
Archi foto-pokazy
Gdyński Szlak Modernizmu wspólnie z Wytwórnią Pomysłów Studniak zapraszają na archi-foto pokazy trójmiejskich twórców fotografii architektonicznej, w tym laureatów i jurorów konkursu „Gdyński Modernizm w Obiektywie".
Tematyką foto-pokazów będą modernistyczne miasta Europy i świata, architektoniczne wyspy oraz relacje człowieka we współczesnej przestrzeni miejskiej.
Planowane foto-pokazy:
- Modernizm Zlina - modernistyczne wizje Thomasa Baty & Archi-esencja Nowego Jorku | pokazy Małgorzaty Szury-Piwnik;
- Architektura wyspy Naoshima, projekty Tadao Ando | pokaz fotografii Magdaleny Korzewskiej;
- Człowiek w przestrzeni miejskiej | foto-pokaz Elwiry Kruszelnickiej;
- Architektura opuszczonego miasta - Miasto Famagusta i opuszczona w 1974 roku dzielnica Warosia | Przemysław Kozłowski
Fot. na banerze Małgorzata Szura-Piwnik – Zlin 2023.
Poniedziałek, 22 stycznia, godz. 17:30
Wytwórnia Pomysłów Studniak, ul Abrahama 25, Gdynia
Rytmika w Bibliotece Oksywie
Biblioteka Oksywie zaprasza na zajęcia integracyjne rytmiczno-muzyczne dzieci od 3 do 6 lat wraz z opiekunami. Zajęcia rytmiczne, ruchowe i wokalne mają na celu rozwijanie koordynacji najmłodszych. Wpływają bezpośrednio na takie sfery rozwoju jak motoryka, wzrok, słuch, aparat mowy, koncentracja i uwaga.
Ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy: filianr13@bibliotekagdynia.pl.
Poniedziałek 22 stycznia, godz. 17:30
Biblioteka Oksywie, ul. Podchorążych 10A
Irlandia wstaje z kolan – spotkanie z Martą Abramowicz
Biblioteka Śródmieście zaprasza na spotkanie autorskie z Martą Abramowicz, społeczniczką i reportażystką, wokół książki „Irlandia wstaje z kolan”.
- Kiedy u nas będzie tak jak w Irlandii? - pytało mnie wiele osób. Napisałam tę książkę, bo chciałam dowiedzieć się, jak oni to zrobili. Zrozumieć, co się stało, że ten katolicki kraj rozliczył Kościół ze wszystkich nadużyć, zdetronizował księży, a potem wolą swoich obywateli w powszechnym głosowaniu odrzucił katolicką moralność. Co sprawiło, że Irlandczycy przestali wierzyć w nauki przedmałżeńskie i odrzucili wiedzę o seksie wyniesioną z niedzielnych kazań? Czym się od nich różnimy, skoro u nas wciąż to niemożliwe? - mówi autorka.
Marta Abramowicz zaprasza nas w podróż do Irlandii, żebyśmy mogli się sobie lepiej przyjrzeć. I wrócić z niej z przekonaniem, że Polacy także mogą wstać z kolan. Marta Abramowicz jest autorką reportaży „Zakonnice odchodzą po cichu” i „Dzieci księży. Nasza wspólna tajemnica”. Obydwa były bestsellerami i wzbudziły ogromne emocje. Jej książki doceniane są za bezkompromisowe ujawnianie prawdy i za empatię, z jaką pisze o swoich bohaterkach i bohaterach.
Spotkanie poprowadzi Hanna Łozowska, doktorka nauk o literaturze, autorka, miłośniczka reportażu.
Poniedziałek 22 stycznia, godz. 18:00
Biblioteka Śródmieście, ul. Władysława IV 7-15
Jam Session w Blues Club Gdynia
Blues Club Gdynia zaprasza na cotygodniowe wspólne muzykowanie.
Blues Jam Session - najstarsze Jam Session w Trójmieście.
- Gramy dla Was od 2002 roku. Grasz? Śpiewasz? Zapraszamy na scenę! Co tydzień inny prowadzący min. Joanna Knitter, Jacek Siciarek, Water Jug, Harry, Tres Hombres i wielu innych. Oczywiście zapraszamy serdecznie wszystkich słuchaczy.
Wtorek, 23 stycznia, godz. 19:30
Żywe Środy Jam Session #076 – „Boro & Friends”
- W składzie głównym zagrają dla Was: bębny: Konrad Cieśliński, bas: Szymon Browarczyk, gitara1: Bartosz "Boro" Borowski, gitara2: OPEN/FREE (czasami), saksofon: Tomek Gadecki, vox1: Dagmara Cichocka, vox2: ?/TBA, vox3: glennSKii plus oczywiście guests, residents, & friends…
Środa, 24 stycznia, godz. 19:30
Blues Club Gdynia, ul. Portowa 9
Jakub Wasilewski – wystawa malarstwa
Galeria Gdyńskiego Centrum Filmowego zaprasza na wystawę malarstwa Jakuba Wasilewskiego.
„Twarz jest naszą wizytówką, dzięki niej stajemy się rozpoznawalni. Dzięki twarzy możemy wyrazić emocje, pokazywać co czujemy i komunikować się z innymi. Twarz posiadamy wszyscy. Nasza twarz jest jedną pośród wielu twarzy, gdzie każda jest inna, a znaczenia nabiera dopiero kiedy zmienia się wchodząc w kontakt z innymi twarzami. Głos i spojrzenie ożywiają twarz tak samo jak gra min."
- Słowa Hansa Beltinga zainspirowały mnie do zajęcia się deformacją w malarstwie portretowym. Od dłuższego czasu uprawiając malarstwo, czerpałem inspiracje z dzieł malarzy zajmujących się deformacją w portrecie. Zawsze interesowała mnie twarz. Portretowałem członków rodziny, znajomych, spośród których wybierałem osoby o rysach nieregularnych, pomarszczonych. Zależało mi na tym, żeby cechy te stworzyły obraz - portret. Moje zaciekawienie wzbudziła brzydota i naturalizm ludzi, których spotykałem każdego dnia. Odkryłem, że to ciekawy temat, otwierający wiele możliwości wyrażania siebie na płótnie. Portret przedstawiający zniekształcenia twarzy stoi w kontraście do portretu idealnego, pięknego. Przestaje być oczywisty, jednoznaczny. Widzowi otwiera wiele możliwości własnej interpretacji oglądanego obrazu – mówi Jakub Wasilewski. - Jestem absolwentem wydziału malarstwa na gdańskim ASP w pracowni prof. Piotra Józefowicza. Do nauki malarstwa i rysunku oraz pierwszych prób stworzenia jakiegoś obrazu dochodziłem przez 12 lat. Zawsze interesowały mnie ludzkie emocje, wyrażane poprzez mimikę twarzy człowieka. Po wielu latach wahania zacząłem malować i rysować ,,na poważnie’’. Jako temat swoich prac, obrazów wybrałem ludzkie twarze, często zniszczone, pomarszczone, mające czytelny wyraz ciężkiego lub degradującego zdrowie życia. Gęsto nakładana farba olejna w moich portretach jest próbą naśladowania struktury skóry nakreślonej zużyciem. Jest to także moje widzenie i podpatrywanie emocji wyrażanych w danej chwili lub okresie życia. Próbuję przekazać ich oblicza w sposób prosty, czytelny i odnajdywać w nich piękno poprzez kolor, strukturę.
Termin wystawy: 24 stycznia - 3 lutego, od wtorku do soboty w godzinach 11:00 – 18:00.
Wernisaż: Środa, 24 stycznia, godz. 18:00
Galeria GCF, pl. Grunwaldzki 2
13 miesiąc na Strychu
Przystań Poetycka „Strych" i Stowarzyszenie Pisarzy Polskich o. Gdańsk zapraszają na:
- Spotkanie z poetką Ulą Sikorą
- Promocję debiutanckiego tomu wierszy „13 miesiąc" (2023)
- Toast urodzinowy Przystani Poetyckiej „Strych" - to już 23 lata!
- Urodzinową loterię fantową
- Sylwester wg kalendarza poetyckiego, w którym rok ma 13 m-cy!
- Kto wie co jeszcze...?
Spotkanie poprowadzą: Wojciech Boros i Paweł Baranowski.
Środa, 24 stycznia, godz. 19:30
Przystań Poetycka „Strych", pl. Kaszubski 7B (wejście od podwórka)
Klub literacko-plastyczny dla dzieci
Biblioteka Cisowa zaprasza dzieci 7+ do Klubu literacko-plastycznego. Na zajęciach będziemy łączyć pasje do literatury z pasją do sztuki. Klub będzie spotykał się w co drugi czwartek miesiąca.
W związku z zapewnieniem materiałów na zajęcia przez bibliotekę obowiązują zapisy: filianr6@bibliotekagdynia.pl.
Czwartek, 25 stycznia, godz. 15:30-16:30
Biblioteka Cisowa, ul. Chylońska 237
Kartki techniką kolażu i haftu płaskiego - warsztaty dla dorosłych
Biblioteka Wzgórze zaprasza młodzież i osoby dorosłe na zajęcia kreatywne. Korzystając ze starych gdyńskich fotografii, stworzymy kartki łączące technikę kolażu i haftu płaskiego.
Obowiązują zapisy: filianr10@bibliotekagdynia.pl.
Czwartek, 25 stycznia, godz. 16:30
Biblioteka Wzgórze, ul. Biskupa Dominika 3
Kino Wojenne w Muzeum – Misja Greyhound
Muzeum Marynarki Wojennej rozpoczyna kolejny rok z cyklem Kino Wojenne w Muzeum.
Tradycyjnie spotykamy się w ostatni czwartek miesiąca – tym razem będzie to film "Misja Greyhound” - produkcja USA 2020 r., czas – 91 min.
Rok 1942 – po przystąpieniu Stanów Zjednoczonych do wojny amerykańska flota aktywnie włącza się w ochronę transatlantyckich linii komunikacyjnych. Tom Hanks, jako dowódca niszczyciela USS „Keeling”, walczy w obronie konwoju z „wilczym stadem” U-bootów. Dynamiczny, w hollywoodzkim stylu i komputerowej stylistyce, dramatyczny obraz zmagań w Bitwie o Atlantyk – najdłuższej batalii II wojny światowej.
Historyczne wprowadzenie - Aleksander Gosk.
Czwartek, 25 stycznia, godz. 17:00
Muzeum Marynarki Wojennej, ul. Zawiszy Czarnego 1B
Między filmem a kieliszkiem - historia gdyńskich kin i restauracji
Biblioteka Wiedzy zaprasza na spotkanie „Między filmem a kieliszkiem”. Rozpoczynająca tegoroczny cykl spotkań styczniowa prelekcja, poświęcona jest cieszącym się popularnością wśród gdynian kinom i lokalom gastronomicznym. Podczas spotkania poznać będzie można nie tylko historię ich powstania i funkcjonowania, ale też czasami dramatyczne, a niekiedy zabawne losy ich właścicieli, pracowników i gości.
- Poznamy popularne w Gdyni filmy i ulubione kina. Odkryjemy również specyfikę gdyńskich lokali i środowisko ich bywalców. Zarówno tych sławnych i bogatych odwiedzających luksusowe restauracje i dancingi, ale i tych, którzy spędzali czas w podrzędnych lokalach i spelunkach. Spotkanie poprowadzi Krzysztof Chalimoniuk, czyli popularny Pan Krzysztof z Biblioteki Wiedzy, który regularnie przygotowuje fejsbukowy cykl „Z archiwum Biblioteki Wiedzy".
Czwartek, 25 stycznia, godz. 17:30
Biblioteka Wiedzy, ul. Świętojańska 141
Zajęcia plastyczno-integracyjne
Przystań Widna 2A zaprasza dzieci powyżej 6 roku życia na zajęcia plastyczno-integracyjne z Tetianą. Co tydzień inny temat zajęć. Dzieci pracują wieloma technikami z różnymi materiałami. Uczą się, w jaki sposób zrobić ozdoby, dekoracje, przedmioty użytkowe takie, jak organizery na przybory szkolne. Podczas zajęć wykorzystamy także przedmioty z gospodarstwa domowego, dając im drugie życie.
Dzieci do 10 roku życia uczestniczą w zajęciach z opiekunem / rodzicem.
Czwartek, 25 stycznia, godz. 17:30-19:00
Przystań Widna 2A, ul. Widna 2A
Wystawa poplenerowa kaszubskich twórców ludowych
Kaszubskie Forum Kultury oraz Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oddział w Gdyni zapraszają na wernisaż wystawy poplenerowej kaszubskich twórców ludowych: Alicji Serkowskiej, Anny Erdmańczyk, Zofii Botulińskiej, Teresy Uzdrowskiej, Danuty Gacek, Teresy Ellwart, Reginy Białk, Gabrieli Zdolskiej, Alicji Grześkowiak i Henryka Kasprzyka.
Wystawa prezentuje prace wykonane w różnych technikach (malarstwo i hafciarstwo) powstałe podczas Pleneru Twórców Ludowych w Gdyni w sierpniu ubiegłego roku.
Piątek, 26 stycznia, godz. 17:00
Kaszubskie Forum Kultury, al. Marszałka Józefa Piłsudskiego 18
Jubileuszowy Koncert 5. urodziny Przytulnego Domku
Fundacja Przytulny Domek zaprasza na Jubileuszowy Koncert z okazji 5. urodzin, na którym wystąpią:
- młodzież ze szkoły muzycznej,
- dorośli - Isa Conar, Grupa Muzycznego Wsparcia
- seniorzy 55+ z grupy tanecznej OCH! YOGA
- Krzysztof Chętkowski
- Będzie taniec, śpiew i gra. Gości powita kakao ceremonialne. Odbędzie się premiera wyjątkowej, pierwszej w Gdyni płyty ze śpiewanymi wierszami osób z niepełnosprawnością w wykonaniu Izabelli Konar Isy Conar.
Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa fotograficzna „Mój świat", kiermasz rękodzieła, stoliki zdrowia i słodkości. Wieczór poprowadzi Maria Brzozak. Wstęp wolny z możliwością wsparcia urodzinowego fundacji.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek. Patronat medialny - Radio Gdańsk.
Piątek, 26 stycznia, godz. 18:00-20:15
Szkoła Muzyczna I i II st. im. Z. Noskowskiego w Gdyni, ul. Bp. Dominika 13A
Pop-quiz z widokiem na Bałtyk
Muzeum Emigracji zaprasza na spotkanie z cyklu Pop-quiz w Muzeum.
- Jesteś fanem teleturniejów? Lubisz intelektualne wyzwania? Może po prostu lubisz spędzać czas ze znajomymi przy przekąskach i muzyce? Jeśli na którekolwiek z pytań odpowiedziałeś „tak”, to nasz pop-quiz jest dla Ciebie! Pop-quiz w Muzeum to cykl, który bazuje na znanym formacie pub quizów – grupowej gry z pytaniami związanymi z popkulturą, historią, nauką i szeroko pojętą wiedzą ogólną. Możesz przyjść z grupą znajomych lub samemu – drużyny będziemy tworzyć na miejscu. Gramy w trzech językach – po angielsku, ukraińsku i polsku. Quiz adresowany jest dla osób dorosłych.
Piątek, 26 stycznia, godz. 19:00-21:00
Muzeum Emigracji w Gdyni, ul. Polska 1
Opublikowano: 22.01.2024 13:45
Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)
Zmodyfikowano: 22.01.2024 16:08
Zmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl