Kultura

Depesza kulturalna

Wybrane wydarzenia kulturalne, źródło: materiały organizatorów

Wybrane wydarzenia kulturalne, źródło: materiały organizatorów

Zapraszamy na cotygodniowy przegląd bezpłatnych i dostępnych dla każdego wydarzeń kulturalnych organizowanych przez gdyńskie instytucje kultury.


Śpiewogranie - warsztaty muzyczne dla dzieci

Śpiewogranie - warsztaty muzyczne dla dzieci


Biblioteka Pogórze zaprasza dzieci od 2 do 6 roku życia na warsztaty rytmiczno-muzyczne, pełne śpiewu, tańca, rytmizowania i wspólnej, budującej bliskość zabawy.


Liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy telefoniczne: +48 58 622 44 43 lub mailowo: filianr4@bibliotekagdynia.pl.

Spotkanie finansowane w ramach projektu Budżetu Obywatelskiego „Teatrzyki i warsztaty zapewniające twórczy rozwój dziecka w bibliotece Pogórze”.

Poniedziałek, 13 lutego, godz. 16:30-17:30

Biblioteka Pogórze, ul. Porębskiego 21


Zajęcia teatralne dla dzieci

Zajęcia teatralne dla dzieci


Przystań Chabrowa 43 zaprasza na zajęcia teatralne dla dzieci w wieku 7-13 lat, które poprowadzi magister sztuki z wieloletnim doświadczeniem pedagogicznym Inessa Lerner z Centrum Rozwoju Osobowości Artystycznej „Modern”. Warsztaty obejmują podstawowe zadania aktorskie, budowanie postaci scenicznej oraz interpretację tekstu pod kątem inscenizacji. Zajęcia kończy przedstawienie teatralne.

Wydarzenie zostało sfinansowane przy wsparciu UNICEF.

Щиро запрошуємо на театральні заняття для дітей 7-13 років, які вестиме магістр мистецтв з багаторічним досвідом викладання – пані Інесса Лернер з Центру художнього розвитку особистості «Модерн». Майстер-класи включають базові акторські завдання, будову сценічного характеру та інтерпретацію тексту. Закінчуються заняття театралізованою постановою.

Poniedziałek, 13 lutego, godz. 16:30-18:30

Przystań Chabrowa 43, ul. Chabrowa 43


DKK dla dzieci w Bibliotece Wzgórze

DKK dla dzieci w Bibliotece Wzgórze


Biblioteka Wzgórze zaprasza na spotkanie Zakonu Rycerzy Zaginionego Woluminu - Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci. Porozmawiamy o książce „Wyrzutki" Johna Flanagana.

Skandyjska trylogia Johna Flanagana rozgrywająca się w świecie znanym z bestsellerowej serii „Zwiadowcy”.
W Skandii ludzie znają tylko jeden sposób na to, by młody mężczyzna stał się wojownikiem. Nastoletni chłopcy są dzieleni na grupy i wysyłani na trzymiesięczną wyprawę. Uczą się żeglarstwa, walki, taktyki, sztuki przetrwania... Drużyna przeciwko drużynie, wyzwanie za wyzwaniem. Tylko jedna grupa odniesie zwycięstwo.
Hal Mikkelson, syn uznanego skandyjskiego wojownika i aralueńskiej matki, musi bardzo się postarać, by udowodnić swą wartość. Nie odziedziczył po ojcu potężnej postury i imponującej siły mięśni. Na tle współziomków wydaje się słaby, mały, niewart złamanego miedziaka... Kiedy Hal staje na czele jednej z drużyn złożonych z jemu podobnych, wyrzutków i odszczepieńców, wie, że walka o zwycięstwo będzie trudna. Zmierzy się z kwiatem skandyjskiej młodzieży, mając po swojej stronie tylko spryt, inteligencję, hart ducha oraz przyjaciół. (lubimyczytac.pl)

Spotkanie dla dzieci w wieku 10-13 lat, obowiązują zapisy: b.jasek@bibliotekagdynia.pl.

Poniedziałek, 13 lutego, godz. 17:00

Biblioteka Wzgórze, ul. Biskupa Dominika 3


Atatürk i język turecki

Atatürk i język turecki


Biblioteka Chylonia Centrum zaprasza na prezentację o Atatürku, jednej z najważniejszych postaci tureckiej historii. Atatürk zrewolucjonizował język turecki i przekształcił Imperium Osmańskie w nowoczesne, świeckie państwo.

Prezentację poprowadzi w języku angielskim wolontariuszka biblioteki z Turcji, Canan Maraba, która chętnie odpowie na wszystkie pytania o Turcji.

Poniedziałek, 13 lutego, godz. 17:00

Biblioteka Chylonia Centrum, ul. Kartuska 20B


Ornamenty z koralików do prasowania - warsztaty plastyczne dla dzieci

Ornamenty z koralików do prasowania - warsztaty plastyczne dla dzieci


Biblioteka Śródmieście zaprasza dzieci w wieku 7-12 lat na warsztaty robienia ornamentów z koralików do prasowania. Uczestnicy dowiedzą się, czym są ornamenty oraz poznają wzory ornamentów z różnych stron świata.

Obowiązują zapisy na adres: v.maskaliova@bibliotekagdynia.pl.

Wydarzenie powstało przy wsparciu Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF.

Орнаменти з бісеру для прасування. Заняття для дітей.
Бібліотека Pustki Cisowskie запрошує дітей віком 7-12 років на майстер-клас з виготовлення орнаментов з бісеру для прасування. Учасники дізнаються, що таке орнаменти, і дізнаються візерунки орнаментів з різних куточків світу.
Діють записи за адресою: v.maskaliova@bibliotekagdynia.pl

Захід було організовано за підтримки дитячого фонду ООН ЮНІСЕФ.

Poniedziałek, 13 lutego, godz. 17:00

Biblioteka Śródmieście, ul. Władysława IV 7-15


Historie gdynian z fotografiami w tle

Historie gdynian z fotografiami w tle


Biblioteka Wiedzy zaprasza na spotkanie z Olgą Dębicką na temat Gdyni i historii gdynian.
Będzie to bogate slajdowisko z podkładem muzycznym. Przeniesiemy się w stare czasy przedwojennej, wojennej i powojennej Gdyni. Czarno-białe zdjęcia, w sepii z rodzinnych szuflad gdynian i historie rodzinne. W połączeniu z wywiadami na żywo z zaproszonymi bohaterami - gdynianami z tygla narodowościowego po 1945 r.

Retrospekcje naszych bohaterów: z opuszczonej krainy dzieciństwa, migawki z życia z tuż powojennej Gdyni, wspomnienie matki, zdjęcia ślubne prababek, babek i matek.

Olga Dębicka - dziennikarka, pisarka, podróżniczka. Autorka książek, m.in. „Dziwka i Madonna. Marka Hłaski widzenie świata” i „Fotografie z tłem. Gdańszczanie po 1945 roku”. Publikowała od Dziennika Bałtyckiego po Dialog Deutsch-Polnisches Magazin, przez 12 lat związana z portalem Wirtualna Polska. Obecnie, od 17 lat, stały współpracownik National Geographic Polska, National Geographic Traveler i Kaleidoscope. Laureatka nagród dziennikarskich i literackich, m.in. Nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (Polski Pulitzer), wyróżnienie pod patronatem Nowego Dziennika z Nowego Jorku, Pro Libro Legendo, Grand Press, nominowana do Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarzy, uhonorowana Golden Pen Top Journalist Award 2015. Prywatnie mama Kosmy, mieszka w Gdyni.

Wydarzenie finansowane w ramach realizacji projektu Budżetu Obywatelskiego „Spotkania podróżnicze i spacery po dzielnicy oraz warsztaty dla dzieci w Bibliotece Wiedzy”.

Poniedziałek, 13 lutego, godz. 17:30

Biblioteka Wiedzy, ul. Świętojańska 141
 

Sympozjum „103. rocznica zaślubin Polski z morzem”

Sympozjum „103. rocznica zaślubin Polski z morzem”


Pomorski Zarząd Wojewódzki Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, koło nr 2 w Gdańsku, we współpracy z Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zapraszają na otwarte sympozjum patriotyczno-historyczne w ramach obchodów 103. rocznicy powrotu Pomorza do Polski.

Tematami spotkań będą między innymi:

  • Tworzenie się administracji Państwa Polskiego na Pomorzu w okresie 1918-1939; rola współtwórcy „Błękitnej Armii” gen. Józefa Hallera i symbolicznego aktu zaślubin Polski z morzem;
  • Geneza ceremoniału aktu zaślubin z morzem - 1920 r.
  • Dzieje i wzory umundurowania powstającej z trzech flot zaborów - Marynarki Wojennej II RP;
  • Ochrona powstającego Państwa i jego Marynarki Wojennej poprzez Samodzielny Referat Informacyjny Dowództwa Floty.


Wtorek,14 lutego, godz. 11:00

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1B


Rytmika na Oksywiu

Rytmika na Oksywiu


Biblioteka Oksywie zaprasza na zajęcia integracyjne rytmiczno-muzyczne dzieci od 3 do 6 lat wraz z opiekunami. Zajęcia rytmiczne, ruchowe i wokalne mające na celu rozwijanie koordynacji najmłodszych. Wpływają bezpośrednio na takie sfery rozwoju jak motoryka, wzrok, słuch, aparat mowy, koncentracja i uwaga.

Ilość miejsc ograniczona! Obowiązują zapisy: filianr13@bibliotekagdynia.pl.

Wtorek, 14 lutego, godz. 16:30

Biblioteka Oksywie, ul. Podchorążych 10A


Warsztaty muzyczne dla dzieci | музыкальные занятия для детей

Warsztaty muzyczne dla dzieci | музыкальные занятия для детей


Biblioteka Śródmieście zaprasza na zajęcia umuzykalniające dla dzieci. Poznamy różne instrumenty (w tym skrzypce, erchu, flet, gitarę, didjiridu). W czasie zabawy będziemy rozwijać umiejętności uważnego słuchania muzyki, a także poczucie rytmu. Troszkę pośpiewamy, potańczymy i wyciszymy się na koniec zajęć. W sposób nieoczywisty przygotujemy się do wstępnych egzaminów szkoły muzycznej. Zajęcia integracyjne, w języku polskim i rosyjskim.

Warsztaty prowadzone w dwóch grupach wiekowych 5-7 lat i 8-10 lat.

Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc obowiązują wcześniejsze zapisy mailowe: filianr2@bibliotekagdynia.pl.

Развивающие музыкальные занятия для детей. Познакомимся с разными инструментами (скрипка, эрху, флейта, гитара, диджириду). Во время игры научимся внимательно слушать музыку, познакомимся с ритмом, немного попоём, потанцуем и успокоимся в конце занятий. Незаметно подготовимся к вступительным экзаменам в музыкальную школу.
Педагог говорит на польском и русском языках.
Заняття проводяться для двох вікових груп
обов'язковий запис: filianr2@bibliotekagdynia.pl.

Wtorek, 14 lutego, godz. 16:30-17:30

Biblioteka Śródmieście, ul. Władysława IV 7-15


Jam Session w Blues Club Gdynia

Jam Session w Blues Club Gdynia


Blues Jam Session - najstarsze Jam Session w Trójmieście, grane od 2002 roku.
Grasz? Śpiewasz? Zapraszamy na scenę.

Wtorek, 14 lutego, godz. 20.00


Żywe Środy 2023 - Jam Session #052 : Michał Miegoń & Friends

Główny Skład: bębny: Michał Młyniec, bas: Marcin Lewandowski, gitara1: Michał Miegoń, gitara2: Open/Free lub TBA, vox1: TBA lub Open, vox2: OPEN/FREE, klaw: TBA plus guests, friends, and residents.

Środa, 15 lutego, godz. 20:00

Blues Club Gdynia, ul. Portowa 9


Zajęcia kreatywne dla dzieci 

Zajęcia kreatywne dla dzieci 


Przystań Chabrowa 43 zaprasza na zajęcia kreatywno-plastyczne dla dzieci w wieku 7-13 lat, które poprowadzi magister sztuki z wieloletnim doświadczeniem pedagogicznym Inessa Lerner z Centrum Rozwoju Osobowości Artystycznej „Modern”. Warsztaty mają na celu rozbudzić wyobraźnię, rozwinąć zdolności manualne dziecka a także wprowadzić je w świat szeroko pojętej sztuki. Zajęcia kończy wystawa prac uczestników.

Wydarzenie zostało sfinansowane przy wsparciu UNICEF.

Щиро запрошуємо на творчо-мистецькі заняття для дітей 7-13 років, які вестиме магістр мистецтв з багаторічним досвідом викладання – пані Інесса Лернер із Центру художнього розвитку особистості «Модерн». Майстер-класи покликані пробудити уяву, розвинути ручні здібності дитини та познайомити її зі світом широкого розуміння мистецтва. Завершуються заняття виставкою робіт учасників.

Środa, 15 lutego, godz. 16:30-18:30

Przystań Chabrowa 43, ul. Chabrowa 43


Hip-hop dla młodzieży

Hip-hop dla młodzieży


Chcesz nauczyć się jak poruszać swoje ciało? Wyzwól swoją energię podczas zajęć hip - hop dla młodzieży w środy o 17:00. Nie zabraknie freestylu, poznawania techniki tańca i pozytywnej energii.

Warsztaty poprowadzi Justyna Tocka. Na scenie tanecznej działa od 2010 roku, czynnie biorąc udział w warsztatach i lokalnych zajęciach pod okiem trenerów takich jak Łukasz Brojakowski, Aleksandra Magnus czy też Karina Kącka. Jest członkiem gdańskiej ekipy SÓL, która w przeciągu 2 lat zaznaczyła swoją obecność na scenie tanecznej licznymi osiągnięciami, kreowaniem projektów i organizacją wydarzeń wspierających rozwój tancerzy. Na co dzień jest instruktorem tańca hip-hop w studiu tańca w Gdańsku, a już od lutego działać będzie także w Przystani Opata Hackiego 33

Zabierz ze sobą wygodny strój i obuwie sportowe na zmianę.

Osoby w wieku do lat 18 muszą posiadać zgodę rodzica (do podpisania w Domu Sąsiedzkim).

Przy wsparciu Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF.

Środa, 15 lutego, godz. 17:00-18:00

Przystań Opata Hackiego 33, ul. Opata Hackiego 33


Pomiędzy Słońcem a Księżycem - bajki z Meksyku

Pomiędzy Słońcem a Księżycem - bajki z Meksyku


Wspólnie z Biblioteką Wzgórze wyruszymy na drugi koniec świata, przekroczymy ocean i znajdziemy się w bardzo kolorowym kraju - w Meksyku! A kraj ten jest pełen kolorowych domów, pięknych opowieści, rozśpiewanych i roztańczonych ludzi. Skrywa też wiele tajemnic i czarów... Dowiecie się jak według Huicholi powstał świat. Kto piekł tortille dla Watakame? W kim zakochał się Pan Żaba? Opowieści będą różnorodne, dynamiczne, kolorowe i pełne wyszukanych przypraw.
Jak to w Meksyku.

Opowiada i gra na instrumentach: Szymon Góralczyk (bęben obręczowy, tank drum).

Wydarzenie sfinansowane ze środków Budżetu Obywatelskiego dla dzielnicy Wzgórze Św. Maksymiliana w ramach projektu „Teatrzyki dla dzieci i spotkania z opowiadaczami baśni w Bibliotece Wzgórze".

Środa, 15 lutego, godz. 17:00

Biblioteka Wzgórze, ul. Biskupa Dominika 3


Pląsanki - zajęcia taneczne dla dzieci

Pląsanki - zajęcia taneczne dla dzieci


Biblioteka Wzgórze zaprasza dzieci od 3 lat na zajęcia taneczne. Będzie skocznia i wesoła choreografia jazzowa oraz możliwość poznania tajników improwizacji ruchowej.

Prosimy o wcześniejsze zapisy: filianr10@bibliotekagdynia.pl.

Czwartek, 16 lutego, godz. 17:00-18:00

Biblioteka Wzgórze, ul. Biskupa Dominika 3


Symbole naszych marzeń - spotkanie autorskie z Tomaszem Maracewiczem

Symbole naszych marzeń - spotkanie autorskie z Tomaszem Maracewiczem


Biblioteka Śródmieście zaprasza na spotkanie autorskie z Tomaszem Maracewiczem, autorem książki „Symbole naszych marzeń. Stulecie polskich żaglowców 1921-2021. Opowieść o statkach i kapitanach”. Spotkanie jest pierwszym z wydarzeń organizowanych w ramach współpracy bibliotekarzy z Trójmiejskiego Koła Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Nawiązując do elementów łączących nasze trzy biblioteki, pragniemy zaprosić czytelników na spotkania z nowymi autorami, których twórczość odwołuje się do unikatowych cech naszej Trójmiejskiej Metropolii.
Spotkanie odbędzie się w bibliotekach w Gdańsku, Sopocie i Gdyni.

Czemu na pierwszych polskich żaglowcach wolno było poruszać się jedynie biegiem i to na bosaka? Jak to możliwe, że najstarszy pływający polski żaglowiec jest zarazem najmłodszym polskim żaglowcem? Czy pierwszy statek pod polską banderą, który przekroczył równik to żaglowiec? Czemu w niektórych rejsach połowa załogi ma być niewidoma? Czy to prawda, że największe skautowe żaglowce na świecie nosiły polską banderę? Jak „Dar Młodzieży” przyćmił księcia Karola i księżną Dianę? Kto zaprowadził Polaków na morze? Co to jest sterburtgrotbombramnokgording?

Sto lat polskich żaglowców opisane w pasjonujący sposób przez doświadczonego oficera Daru Młodzieży i autora wielu książek żeglarskich i harcerskich. Od pierwszych podróży „Lwowa” aż po żeglugę „w czasach zarazy”. Autor obficie korzysta ze swego niezwykłego daru opowiadania historii, przeplata je anegdotami, ciekawostkami, biogramami. Nie pomija niczego, co dla miłośników żeglarstwa może być ciekawe i frapujące. Do tego ponad 400 wysokiej jakości, często unikatowych ilustracji i piękna szata graficzna. Uczta dla żeglarzy i miłośników morza.

Z przedmowy Andrzeja Szlemińskiego: „Chwała Autorowi za podjęcie trudu dotarcia do rozmaitych źródeł i udostępnienie nam rezultatów tej pracy. W efekcie dostaliśmy do rąk nie tylko frapującą opowieść, ale również rodzaj encyklopedii tematycznej, do której będziemy wracać przy różnych okazjach. Uważny i wrażliwy, jak również znający morze i żaglowce czytelnik z pewnością zauważy, że w całej opowieści przewija się jeden znaczący aspekt. Jest to oczywiście wychowawcza, a przede wszystkim kształtująca charakter młodych ludzi, chociaż nie tylko młodych, rola uczestnictwa w rejsie na żaglowcu szkolnym”.


Czwartek, 16 lutego, godz. 17:00

Biblioteka Śródmieście, ul. Władysława IV 7/15


Spotkanie hafciarskie

Spotkanie hafciarskie


Poznaj haft od innej strony. Jeśli do tej pory haftowanie kojarzyło ci się tylko jako zajęcie przestarzałe i dla babć, nic bardziej mylnego. Moda na wyszywanie wraca, a długie zimowe wieczory sprzyjają spotkaniom przy gorącej herbacie i wyszywaniu.

Haftując, możemy tworzyć obrazki na ścianę, ozdabiać ubrania czy mini tamborki, które mogą służyć jako wisiorki lub breloczki do kluczy. Oprócz przyjemności z uczenia się czegoś stworzysz coś dla siebie lub podarunki dla bliskich.

Podczas zajęć poznasz:

  • przyrządy, jakie potrzebne są do haftu płaskiego
  • jak przygotować tamborek
  • jak przenieść projekt na materiał
  • jakie są rodzaje ściegów
  • oraz spędzisz popołudnie w świetnej atmosferze

Na zajęcia zapraszamy również osoby, które już umieją wyszywać. Wspólnie możemy się inspirować, uczyć od siebie i spędzać czas przy haftowaniu i rozmowach. Warsztaty przemyślane są jako cykliczne spotkania, podczas których pracować będziemy nad kolejnymi projektami, ale można do nich dołączyć w dowolnym momencie. A po warsztatach zabierzesz wszystko do domu.

Masz pytania? Napisz przez Messenger do @Renata Dębska Przystań Gdynia lub mailowo opata33@lis.gdynia.pl.

Przy wsparciu Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF.

Czwartek, 16 lutego, godz. 17:30-19:30

Dom Sąsiedzki (I piętro Przystani Opata Hackiego 33), ul. Opata Hackiego 33


Atelier z Romanem

Atelier z Romanem


Biblioteka Chylonia zaprasza wszystkich chętnych (od 7 do 100 lat) na cykl rozmów o sztuce, malarstwie, technikach malowania. Wspólnie z prowadzącym zajęcia - Romanem Czemplikiem będziemy malowali martwą naturę i pejzaże przy wykorzystaniu akwareli, pasteli, kredek oraz węgla.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o wcześniejsze zapisy drogą telefoniczną: 58 623-00-11 lub mailową: filianr12@bibliotekagdynia.pl.

Piątek, 17 lutego, godz. 12:00-14:00

Biblioteka Chylonia, ul. Opata Hackiego 33


Spotkania Literackie w Muzeum Emigracji

Spotkania Literackie w Muzeum Emigracji


Muzeum Emigracji zaprasza na Spotkania Literackie 2023 - Niecodzienność Codzienność

„Codzienność dla zaawansowanych" - goście: Marek Krajewski, Agata Sikora, Magdalena Żadkowska, rozmawia: Szymon Kloska.

Premiera najnowszego numeru rocznika Polskiego Przeglądu Migracyjnego to rozmowa o sposobach badania i opisywania codzienności – a przez to jej oswajania. Skierowana zarówno dla badaczy codzienności, jak i jej praktyków. Wydarzenie dostępne także on-line.

„Polski Przegląd Migracyjny” jest dostępny w księgarni „Polska 1” Muzeum Emigracji w Gdyni,
w sklepie internetowym www.sklep.polska1.pl, salonach Empik, serwisach Empik.com i Publio.pl.

Prof. dr hab. Marek Krajewski – socjolog zajmujący się m.in. wizualnością, popkulturą i socjologią przedmiotów. Kieruje Archiwum Badań nad Życiem Codziennym (archiwum.edu.pl). Jest autorem m.in. „POPamiętanie” (Słowo/obraz terytoria), „Incydentologia”, „Są w życiu rzeczy…. Szkice z socjologii przedmiotów” (Fundacja Nowej Kultury Bęc Zmiana).

Dr Agata Sikora – kulturoznawczyni, krytyczka literacka. Stale współpracuje z „Dwutygodnikiem”, a dla najnowszego „Polskiego Przeglądu Migracyjnego” pisze o codzienności. Autorka m.in. „Wolność, równość, przemoc” (Karakter). Obecnie pracuje nad książką „Szczerość. O wyłanianiu się nowoczesnego porządku komunikacyjnego”.

Dr Magdalena Żadkowska – socjolożka, badaczka codzienności w Zakładzie Socjologii Życia Codziennego Uniwersytetu Gdańskiego. Autorka m.in. „Para w praniu. Codzienność, partnerstwo, obowiązki domowe” (WUG), współautorka tomu „Tu się pracuje! Socjologiczne studium pracy prowadzonej w domu na zasadach telepracy” (Libron).

Trzy dni wydarzeń, osiem wartościowych rozmów, dwudziestu zaproszonych gości oraz wydarzenia towarzyszące, czyli domówka „silent disco” i warsztaty fotografii kulinarnej. W takiej formie do Muzeum Emigracji w Gdyni powracają Spotkania Literackie. Od piątku 17 lutego do niedzieli 19 lutego 2023 roku zapraszamy na weekend z literaturą pod hasłem: „Niecodzienna Codzienność”. Spotkania Literackie w Muzeum Emigracji w Gdyni odbędą się po już po raz siódmy, inaugurując tegoroczny program skupiony wokół zagadnienia codzienności.

Więcej informacji i pełen program wydarzeń: www.polska1.pl/spotkania-literackie-niecodzienna-codziennosc

Patronat medialny: Radio Gdańsk, Trójmiasto.pl, Gazeta Wyborcza Trójmiasto

Partnerzy: Miasto Gdynia, Biblioteka Gdynia, Wydawnictwo Dowody, Wydawnictwo Smak Słowa, Wydawnictwo Czarne, Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo Karakter, Polski Przegląd Migracyjny, Księgarnia Polska1, Bistro MONDO, MONDO di Vinegre, Cafe Księgarnia Vademecum, Smak Słowa, Sztuka Wyboru, Pokusa, Tłok, Bunia Cafe

Piątek, 17 lutego, godz. 17:00

Muzeum Emigracji w Gdyni, sala kinowa, ul. Polska 1


„Szczeliny istnienia” - gościnie: Olga Drenda, Eliza Kącka, rozmawia: Szymon Kloska.

„Podstawę naszego istnienia stanowi codzienność. A że fakt istnienia przeżywamy jako niezwykle ważny, więc ogarnia nas zdumienie, ilekroć uświadamiamy sobie, że upływa ono na drobiazgach” – pisała Jolanta Brach-Czaina. Co leżało u podstaw jej filozofii codzienności? Pytamy zainspirowane jej twórczością pisarki i badaczki.

Olga Drenda – pisarka, eseistka, tłumaczka. Autorka m.in. książek „Duchologia polska. Rzeczy i ludzie w latach transformacji”, „Wyroby. Pomysłowość wokół nas” (Nagroda Literacka Gdynia w kategorii esej) oraz rozmów: „Czyje jest nasze życie” (wspólnie z Bartłomiejem Dobroczyńskim) i „Książka o miłości” (wspólnie z Małgorzatą Halber). Prowadzi stronę dokumentującą zdarzenia i obiekty z przełomu lat 80 i 90 (www.facebook.com/duchologia).

Eliza Kącka – pisarka, literaturoznawczyni, krytyczka, felietonistka „Tygodnika Powszechnego”. Autorka m.in. „Strefy zgniotu” (Lokator) – zapisków rozmów usłyszanych na ulicach, w sklepach, w autobusach, w przychodniach, na klatce schodowej. Wkrótce ukaże się jej książka eseistyczna „Idiomy” (Austeria).

Piątek, 17 lutego, godz. 19:00

Muzeum Emigracji w Gdyni, sala kinowa, ul. Polska 1

  • ikonaOpublikowano: 13.02.2023 11:11
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 13.02.2023 15:38
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona