Kultura

Depesza kulturalna

Wybrane wydarzenia kulturalne, źródło: materiały organizatorów

Wybrane wydarzenia kulturalne, źródło: materiały organizatorów

Zapraszamy na depeszę kulturalną – cotygodniowy przegląd wydarzeń kulturalnych od gdyńskich instytucji kultury, bezpłatnych i dostępnych dla każdego – dzieci, dorosłych i seniorów.


Jam Session w Blues Club Gdynia
Jam Session w Blues Club Gdynia

Blues Club Gdynia zaprasza na wspólne muzykowanie.

Blues Jam Session - najstarsze Jam Session w Trójmieście, grane od 2002 roku.

Wtorek, 27 grudnia, godz. 20.00


Żywe Środy - Jam Session #047 - Urodziny Sweet Brothers

Urodziny Piotra i Krzysztofa Słodkowskich - bębny: Marcin „Martiño" Nowotarski, bas: Krzysztof Słodkowski, gitara prowadząca: Piotr Słodkowski, gitara 2: Dizzy Daniels, gitara3: OPEN/FREE, klaw: OPEN/FREE, vox1: glennSKii Meyer, vox2: OPEN/FREE
czyli muzycy z FreeQ ButiQ i Southern Brothers, i nie tylko. Plus guests, friends, and residents.

Środa, 28 grudnia, godz. 20.00

Blues Club Gdynia, ul. Portowa 9


Warsztaty teatralne dla dzieci w wieku 5-7 lat 

Warsztaty teatralne dla dzieci w wieku 5-7 lat 

Przystań Lipowa 15 zaprasza na zajęcia z Ingą, na których będziemy wcielać się w różne role, muzykować, tańczyć, poznawać siebie i swoje otoczenie, nabierać śmiałości i super się bawić.

Warsztaty teatralne są skierowane do dzieci wieku 5-7 lat i odbywają się w każdą środę w Przystani Lipowa 15 (piętro I) w ramach inicjatywy Sąsiedzi Sąsiadom.

Zapisy telefonicznie pod nr 58 727 39 27, mailowo: lipowa15@lis.gdynia.pl lub osobiście (konieczność podpisania zgody rodzica oraz jego obecności podczas warsztatów). 

Środa, 28 grudnia, godz. 17.00-17.45

Przystań Lipowa 15, ul. Lipowa 15


Dyskusyjny Klub Książki

Dyskusyjny Klub Książki

Biblioteka Pogórze zaprasza osoby dorosłe na kolejne spotkanie z cyklu DKK.
Na grudniowym spotkaniu będziemy omawiać powieść „Kiedy byłem dziełem sztuki" Erica-Emanuella Schmitta - najbardziej znanego współczesnego pisarza francuskiego.

Przypadkowe spotkanie ze słynnym artystą całkowicie zmienia życie bohatera książki. Z niepozornego, zakompleksionego człowieka przeistacza się w budzącą podziw żywą rzeźbę. Wymarzona popularność, sława i bogactwo nagle są na wyciagnięcie ręki. Jednak sukces musi zapłacić wysoką cenę. Zyskuje to, o czym zawsze marzył. Traci to, czego dotąd nie doceniał.
Czy za cenę sławy warto wyrzec się wolności? Co decyduje o naszej wyjątkowości? Czy naprawdę to, co najważniejsze widzi się tylko sercem?
Eric-Emmanuel Schmitt, najbardziej poczytny współczesny francuski pisarz, autor książek takich jak „Oskar i pani Róża”, „Dziecko Noego” i „Pan Ibrahim i kwiaty Koranu”, poszukuje odpowiedzi na te pytania w intrygującej przypowieści, która podbiła serca polskich czytelników. (opis lubimyczytac.pl)

Czwartek, 29 grudnia, godz. 17.00

Biblioteka Pogórze, ul. Porębskiego 21


Kłopoty z gender - spotkanie z Pauliną Januszewską

Kłopoty z gender - spotkanie z Pauliną Januszewską

Cafe Księgarnia Vademecum zaprasza na ostatnie w tym roku filozoficzne spotkanie dyskusyjne z cyklu „Wszystko jest filozofią 2.2”, współfinansowanego ze środków Miasta Gdyni.

Temat: Kłopoty z gender. Judith Butler i teoria podmiotowości.

Pojęcie „gender” stało się w ostatnich latach przedmiotem ożywionej dyskusji. Podczas tego spotkania omówimy podstawowe tezy pracy „Uwikłani w płeć” J. Butler, jednej z najsłynniejszych prac teoretycznych, poruszających tematykę gender oraz teorii queer. Następnie przyjrzymy się, jak J. Butler zmieniała i aktualizowała zaproponowaną teorię performatywności w toku kolejnych debat i publikowanych prac.

Gość: Paulina Januszewska - dziennikarka Krytyki Politycznej, absolwentka rusycystyki i dokumentalistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Laureatka konkursu Dziennikarze dla klimatu, w którym otrzymała nagrodę specjalną w kategorii „Miasto innowacji” za artykuł „A po pandemii chodziliśmy na pączki. Amsterdam już wie, jak ugryźć kryzys”. Nominowana za reportaż „Już żadnej z nas nie zawstydzicie!” w konkursie im. Zygmunta Moszkowicza „Człowiek z pasją” skierowanym do młodych, utalentowanych dziennikarzy. Pisze o kulturze, prawach kobiet i ekologii.

Zapisy: ksiegarnia@vademecumgdynia.org, w księgarni Vademecum ul. Świętojańska 5-7 lub pod nr tel. 58 6611541.

Organizatorzy: Miasto Gdynia, Fundacja Vademecum.

Piątek, 30 grudnia, godz. 17.30-19.00

Konsulat Kultury, ul. Jana z Kolna 25


Pieskie granie

Pieskie granie

Zapraszamy na Hale Targowe na wydarzenie „Pieskie granie” – koncerty zespołu Lasy oraz Agaty Sawickiej z zespołem, spotkanie z Life on Wheelz, zbiórka dla Ciapkowa.

- Przez cały event będzie trwała zbiórka dla naszych kochanych czworonogów z Ciapkowa, by mogły w cieple i zdrowiu rozpocząć Nowy Rok. Będą też do nabycia gadżety-cegiełki z portretami jego mieszkańców. Bar dla naszych gości (również w trakcie całego wydarzenia) dostępny w klubie bilardowym „8bila". Wstęp bezpłatny - w trakcie wydarzenia zachęcamy do szczodrego wspierania Ciapkowa - Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Gdyni - informują organizatorzy ze stowarzyszenia Halo Kultura.


Program wydarzenia:

19.00 koncert: Agata Sawicka

Najnowszy projekt muzyczny Agaty z Life on Wheelz to erupcja rockowej energii inspirowanej gitarowym brzmieniem lat 90. Będzie to pierwszy koncert, na którym wokalistka i songwriterka zaprezentuje materiał z nadchodzącego albumu. Skład: Agata Sawicka - wokal, gitara, Michał Miegoń - bas, klawisze, Michał Gos - perkusja.

20.00 spotkanie: Life on Wheelz

Wojtek i Agata Sawiccy to gdyńscy influencerzy, którzy inspirują, śmieszą i wzruszają, ale przede wszystkim łamią stereotypy dotyczące osób z niepełnosprawnościami. Na evencie macie wyjątkową okazję spotkać się z nimi osobiście, porozmawiać i strzelić niezapomnianą fotkę z popularną parą.

21.00 koncert: Lasy

Trójmiejski duet Stendka i Jacka Prościńskiego. Pierwszy to ceniony producent i laureat Fryderyka (za produkcję albumu Reni Jusis), drugi zaś jest perkusistą (współpracuje z Marią Peszek oraz współtworzy m.in. Llovage z Olem Walickim czy Hinode Tapes) oraz twórcą muzyki elektronicznej znanym przede wszystkim ze swojego projektu wh0wh0, w którym rozwija indywidualny styl gry na perkusji. Razem zostali nominowani do Fryderyka (w kategorii Album Roku - Elektronika) za wydany w 2020 roku album „Shroom". Ich nowy materiał ukaże się w pierwszej połowie 2023 roku.
Skład: Maciek Wojcieszkiewicz - instrumenty elektroniczne, Jacek Prościński - perkusja, sampler.

Jeśli nie możecie przyjść, ale chcecie się przyłączyć, to wpłacajcie z dopiskiem "Pieskie Granie" na konto: 50 1440 1026 0000 0000 0452 8344

Partnerem wydarzenia jest Miasto Gdynia.

Projekt identyfikacji wizualnej: Matylda Bruniecka

Piątek, 30 grudnia, godz. 18.30-22.30

Halo Kultura, podziemia Hal Targowych Gdynia, ul. Wójta Radtkego 36 (wejście od ul. 3 maja)


Gdyńskie szlaki Kwiatkowskiego - urodzinowy spacer po Gdyni

Gdyńskie szlaki Kwiatkowskiego - urodzinowy spacer po Gdyni

Z okazji 134. urodzin Eugeniusza Kwiatkowskiego, jednego z twórców Gdyni, ministra przemysłu i handlu oraz ministra skarbu, który nadał energię oraz impet powstającemu miastu z morza i marzeń, zapraszamy na wyjątkową celebrację - urodzinowy spacer po Gdyni. Organizatorem wydarzenia, które odbędzie się 30 grudnia 2022 r. jest WSAiB im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni.

O godzinie 10:00, pod pomnikiem Eugeniusza Kwiatkowskiego przy ul. 10 Lutego, zapraszamy na uroczystość urodzinową oraz ciepły poczęstunek. Po ceremonii wyruszy spacer, wiodący przez punkty widokowe Grabówka, Działek Leśnych oraz Śródmieścia Gdyni będące jednocześnie trasą Gdyni, jaką po raz pierwszy ujrzał Eugeniusz Kwiatkowski. Dzięki archiwalnym, wydrukowanym kadrom miasta, uczestnicy prześledzą wielką rewolucję, jaką była metamorfoza rolniczej wsi w najnowocześniejszy port nad Bałtykiem.

Spacer poprowadzi Michał Miegoń, animator kultury (inicjatywa „Inne Szlaki"), pracownik Muzeum Miasta Gdyni oraz przewodnik PTTK, współorganizator gier miejskich WSAiB.

Spacer zakończy się w siedzibie Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego przy ul. Kieleckiej 7, gdzie w auli, około godziny 12:00, zaprezentowane zostaną z komentarzem archiwalne materiały zdjęciowe związane z przebytą trasą śladami Eugeniusza Kwiatkowskiego.

Piątek, 30 grudnia, godz. 10.00

Start: Pomnik Eugeniusza Kwiatkowskiego, ul. 10 Lutego 16


Samochód GM EV1, fot. wikipedia.org

EV1 początek

Czy Tesla to pierwszy samochód elektryczny produkowany na większą skalę? Oczywiście nie. Poznajcie GM EV1. Gdyńskie Muzeum Motoryzacji zaprasza na swój kanał YouTube na pierwszą część niesamowitej historii elektryka produkowanego i leasingowanego przez General Motors w latach 1996-1999.

EV1 początek 


Na dachu kultury – Tomasz Dutkiewicz. Źródło: zrzut ekranu

Na dachu kultury – Tomasz Dutkiewicz

Teatr Muzyczny w Gdyni zaprasza na swój kanał YouTube na podcast z cyklu #NaDachuKultury, którego bohaterem jest Tomasz Dutkiewicz – reżyser teatralny oraz aktor teatralny i filmowy.

- Twierdzi, że nie jest uczuciowy, lecz mu nie dowierzamy... bo o czym innym mają świadczyć zabawy w teatrzyk z córką, rysunki zostawiane ukochanej na pożegnanie i nagranie nostalgicznej płyty dla znajomych? Pewnego październikowego wieczora ucięłyśmy sobie nietuzinkową pogawędkę z Tomaszem Dutkiewiczem, jednym z czołowych polskich reżyserów musicalu, posłuchajcie! - zapraszają prowadzące Katarzyna Kurdej-Mania i Sylwia Firańska-Drzymalska.


Na dachu kultury - Tomasz Dutkiewicz

  • ikonaOpublikowano: 27.12.2022 12:31
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 27.12.2022 12:58
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona