PKO Gdynia Półmaraton 2025 – zmiany w organizacji ruchu
Kultura

Depesza kulturalna

Kolaż zdjęć, od lewego górnego zgodnie z zegarem: spotkanie autorskie z Henrykiem Jurszem; warsztaty malarskie

Kolaż zdjęć, od lewego górnego zgodnie z zegarem: spotkanie autorskie z Henrykiem Jurszem; warsztaty malarskie "Atelier z Romanem"; film "Rzeczpospolita modernistyczna" o architekturze Portu Gdynia; warsztaty tańca latino solo w Przystani Opata Hackiego 33. Źródło: materiały promocyjne organizatorów

Rozmowy po angielsku o starożytności? Spotkanie autorskie? Rozmowy o książkach lub serialach? Taniec brzucha lub latino? A może film lub warsztaty malarskie? Zapraszamy na cotygodniowy przegląd wydarzeń kulturalnych, bezpłątnych i dostępnych dla każdego, od gdyńskich instytucji kultury.

Uwaga!

Otrzymaliśmy właśnie informację, że ze względu na sytuację pandemiczną Przystań Opata Hackiego 33 przechodzi w tryb pracy zdalnej, w związku z czym Przystań będzie zamknięta do końca lutego 2022. Oznacza to, że opisane poniżej 3 wydarzenia w Przystani Opata Hackiego 33 są nieaktualne!


Language Café: Mythology Talks

Language Café: Mythology Talks

Biblioteka z Pasją zaprasza na historyczne rozmowy po angielsku.

Rozwijaj swoje umiejętności korzystania z języka angielskiego podczas wspólnego odkrywania fascynujących historii z przeszłości. Ile wiemy o starożytnej Grecji? Co łączy Achillesa i Kirke? I dlaczego trzymamy się tych starych historii?

Nasze poszukiwania będą odbywać się w każdy drugi poniedziałek.

Prosimy o wcześniejsze zapisy na adres e-mail/ Pre-registration applies via e-mail: pasja@bibliotekagdynia.pl

Practice your English as we together discover fascinating tales from the past. How much do we know about the Ancient Greece? What do Achilles and Circe have in common? And why do we hold onto these old stories?
Our exploration will take part every second Monday.

Poniedziałek, 24 stycznia, godz. 17.00 – 19.00

Biblioteka z Pasją, al. Zwycięstwa 96/98, Gdynia


Henryk Jursz „Koleją z Kokoszek do Gdyni” - spotkanie autorskie

Henryk Jursz „Koleją z Kokoszek do Gdyni” - spotkanie autorskie

Biblioteka Śródmieście zaprasza na spotkanie autorskie z Henrykiem Jurszem, autorem książki „Koleją z Kokoszek do Gdyni".

Linia kolejowa z Kokoszek do Gdyni, choć miała być rozwiązaniem tymczasowym, służyła pasażerom – w nieco zmienionym po dziewięciu latach kształcie – przez 52 lata. W trudnym dla Polski okresie pozwoliła na bezproblemową komunikację z pominięciem Wolnego Miasta Gdańska, wówczas nieprzychylnego odrodzonej Rzeczpospolitej. Stanowiła niezbędny element budowy Gdyni – miasta z morza i marzeń, które stało się polskim oknem na świat. W setną rocznicę jej otwarcia, która przypada w listopadzie 2021 r., przypominamy jej historię: powody powstania, trud budowy i czasy funkcjonowania, dopisując przy okazji informacje o niezrealizowanych kolejowych projektach, których kolej łącząca Kokoszki i Gdynię mogła być częścią. Część historyczną uzupełniają informacje o zachowanych do dziś obiektach inżynieryjnych kolei kokoszkowsko-gdyńskiej i m.in. archiwalne i współczesne zdjęcia oraz dawne rozkłady jazdy. (opis wydawcy)

Henryk Jursz to urodzony w Trójmieście pasjonat wybranych zagadnień historii lokalnej, autor i współautor książek popularno-naukowych, w tym m.in. „Nowy Port i Westerplatte na dawnej pocztówce" i „Koleją z Wrzeszcza na Kaszuby". Przez wiele lat pracował jako redaktor techniczny w trójmiejskiej prasie. Tworzył też artykuły o historii gdańskich kolei.

Wtorek, 25 stycznia, godz. 17.00

Biblioteka Śródmieście, ul. Władysława IV 7-15, Gdynia


Smakosze życia

Smakosze życia

Biblioteka Chylonia zaprasza na spotkanie Klubu Aktywnych Zainteresowań! Odkrywanie piękna życia w książkach kulinarnych i podróżniczych - rozmowy przy kawie i herbacie, odkrywanie pasji.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o wcześniejsze zapisy drogą telefoniczną: 58 623-00-11 lub mailową: filianr12@bibliotekagdynia.pl

Wtorek, 25 stycznia, godz. 17.00

Biblioteka Chylonia, ul. Opata Hackiego 33, Gdynia


Razem przy popcornie

Razem przy popcornie

Biblioteka z Pasją zaprasza w co drugi wtorek wszystkich pasjonatów kina, dobrej zabawy i szukających wzruszeń na seans filmowy.

W najbliższy wtorek - biografie na ekranie.

„Dzienniki motocyklowe” – biograficzny / dramat / przygodowy,
prod. Argentyna / Brazylia / Francja / Niemcy / Peru / USA / Wielka Brytania / Chile 2004,
reżyseria: Walter Salles
scenariusz: Jose Rivera

Film opowiada o podróży przez Amerykę Południową, którą zdezelowanym motocyklem podjęli w 1952 roku dwaj młodzi Argentyńczycy, biochemik - Alberto Granado i student medycyny - Ernesto Guevara. Obaj wędrowcy, synowie dobrych rodzin, tak zaplanowali trasę, by dokładnie poznać kontynent, niesłusznie ich zdaniem podzielony. (opis portalu filmweb.pl)

Liczba miejsc jest ograniczona – obowiązują zapisy: pasja@bibliotekagdynia.pl

Spotkanie realizowane w ramach projektu „Biblioteka dla każdego. Łódź, Gdynia, Kraków, Bergen – różne miasta, wspólna idea. Zwiększenie dostępu do kultury – modelowe rozwiązania polskie i norweskie”.

Wtorek, 25 stycznia, godz. 17.00

Biblioteka z Pasją, al. Zwycięstwa 96/98, Gdynia


„Madame Piaf i pieśń o miłości" – DKK dla dorosłych

„Madame Piaf i pieśń o miłości" – DKK dla dorosłych

Biblioteka Wzgórze zaprasza na spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych. Tematem rozmowy będzie książka Michelle Marly„Madame Piaf i pieśń o miłości".

Paryż, 1944. Po zakończeniu niemieckiej okupacji znana piosenkarka Edith Piaf zostaje oskarżona o kolaborację z wrogiem i obawia się zakazu występów. Podczas gdy desperacko próbuje udowodnić swoją niewinność, poznaje utalentowanego młodego piosenkarza Yves’a Montanda. Edith zostaje jego mentorką, a z czasem kochanką. To właśnie związek z Yves’em inspiruje Edith do napisania piosenki, która uczyni ją legendą – La vie en rose. Ich romans jest burzliwy, ale Edith wie, że każda wielka miłość musi zostać okupiona łzami. Edith Piaf to ucieleśnienie odwagi i miłości. Nie bała się skrajności zarówno w swojej sztuce, jak i w życiu. Żyła tak, jak śpiewała – by niczego nie żałować. (opis wydawnictwa „Znak”)

Środa, 26 stycznia, godz. 17.00

Biblioteka Wzgórze, ul. Biskupa Dominika 3, Gdynia


Taniec brzucha

Taniec brzucha

Przystań Opata Hackiego 33 zaprasza na naukę tańca brzucha.

Ruchy bioder, brzucha, biustu i ekspresyjne ruchy rąk – to właśnie taniec brzucha (tzw. belly dance) popularny na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Na cotygodniowych zajęciach w Przystani Opata Hackiego 33 uczestnicy poznają podstawowe kroki, a następnie stworzą z nich choreografie. W zajęciach może uczestniczyć młodzież od 12 roku życia – za pisemną zgodą opiekuna.

Zajęcia poprowadzi tancerka i doświadczona nauczycielka Julia, która w Ukrainie miała własne studio tańca i jogi. Julia od dzieciństwa zakochana w tańcu podkreśla, że taniec brzucha pomógł odkryć jej kobiecość i magie płynnych ruchów.

Zajęcia odbywają się w ramach inicjatywy #SąsiedziSąsiadom, która zakłada że zajęcia oznaczone tym hasztagiem organizowane są przez mieszkańców i mieszkanki Gdyni dla innych mieszkańców i mieszkanek. Przyjdź i skorzystaj z sąsiedzkiej wymiany!

Środa, 26 stycznia, godz. 17.30 – 18.30

Przystań Opata Hackiego 33, ul. Opata Hackiego 33, Gdynia


Ciałoporuszenie

Ciałoporuszenie

Noworoczne spotkanie ze świadomym ruchem w Przystani Opata Hackiego 33. W bezpiecznej i przyjaznej przestrzeni będziesz mieć możliwość budzić własny, niepowtarzalny ruch. Nie musisz umieć tańczyć, nie będzie konkretnych kroków. Będziemy poruszać się zgodnie z własnym rytmem, sprawdzać swoje możliwości i potrzeby w tańcu, eksperymentować i inspirować się.

W naszej kulturze większość czasu poświęcamy głowie: myślom, rozważaniom, planom, wspomnieniom. W ramach równowagi warto poświęcić uwagę pozostałym częściom siebie, które łączą nas ze światem natury, a poruszone często stają się wspaniałym sprzymierzeńcem.

Warsztaty poprowadzi Ola Wołyniec – psycholożka i trenerka języka ruchu praktykująca w zakresie choreoterapii, movement medicine / LBMS / pracy z oddechem i wizualizacją.

Jak się przygotować? Tańczymy na boso w wygodnym stroju, który nie krępuje ruchów. Ubierz się tak, by czuć się dobrze i komfortowo. Jeśli masz chęć zabierz ze sobą kocyk lub ciepły sweter na końcową fazę odpoczynku. Warsztaty mają charakter rozwojowy, nie terapeutyczny, ale mogą być świetnym miejscem regeneracji, czy uważności.

Ciałoporuszenie odbywa się w ramach inicjatywy #SąsiedziSąsiadom, która zakłada że zajęcia oznaczone tym hasztagiem organizowane są przez mieszkańców i mieszkanki Gdyni dla innych mieszkańców i mieszkanek.

Ilość miejsc jest ograniczona. Zapisy mailowe pod adresem: taniec@zakorzenione.pl

Środa, 26 stycznia, godz. 18.30

Przystań Opata Hackiego 33, ul. Opata Hackiego 33, Gdynia


Lew, biblioteka i stara szafa - warsztaty dla dzieci

Lew, biblioteka i stara szafa - warsztaty dla dzieci

Biblioteka Chylonia Centrum zaprasza dzieci w wieku 7-12 lat na wspólne czytanie „Opowieści z Narni" C.S. Lewisa i zajęcia plastyczne. Razem stworzymy magiczną szafę, która poprowadzi nas do Narni.

C.S. Lewis napisał siedem tomów „Opowieści z Narnii”. To dzieła zaliczane do klasyki literatury dziecięcej i młodzieżowej. Pomimo faktu, że powstały one w latach 50. XX wieku, nie tracą na aktualności i nadal bawią, uczą i inspirują kolejne młode pokolenia czytelników.
Również i dorośli odnajdą w powieści Lewisa mądrości, którymi być może będą chcieli kierować się w życiu. Jak ułożą się losy bohaterów? Czy dobro zatriumfuje nad złem, czy jednak Narnia pogrąży się w ciemności, a jej władca Lew Aslan nie będzie w stanie zażegnać trwającego w krainie kryzysu?

Z powodu pandemii ilość osób jest ograniczona – obowiązują zapisy: tel. 58 623 39 71, email: filianr18@bibliotekagdynia.pl

Czwartek, 27 stycznia, godz. 16.30

Biblioteka Chylonia Centrum, ul. Kartuska 20B, Gdynia


Dyskusyjny klub fantastyki: fantastyczne seriale

Dyskusyjny klub fantastyki: fantastyczne seriale

Biblioteka Grabówek zaprasza na spotkanie Dyskusyjnego Klubu Fantastyki, w ramach którego zajmujemy się szeroko pojętą fantastyką. Poruszamy tematy naukowe, futurystyczne, filozoficzne, ale również rozmawiamy o fantastyce przygodowej i fantasy spod znaku magii i miecza.

Tematem najbliższego spotkania będą najpopularniejsze seriale fantastyczne, które możemy zobaczyć na takich platformach jak Netflix, HBO, Amazon Prime.

Przed wydarzeniem prosimy o zapoznanie się ze znajdującym się na stronie Biblioteki Gdynia regulaminem biblioteki (na czas Covid).

Czwartek, 27 stycznia, godz. 17.00

Biblioteka Grabówek, ul. Morska 113, Gdynia


Czytaj z bazą!

Czytaj z bazą!

Biblioteka Śródmieście zaprasza na warsztaty plastyczno-literackie dla dzieci w wieku 5-8 lat.

Pssst! Mamy fantastyczne nowości książkowe, które aż się palą, żeby cię poznać! Zajrzyj z nami między strony nowych, nieczytanych jeszcze przez nikogo ksiąg! Odkryjemy razem nieznane dotąd historie, zagadki i tajemnice.

Ilość miejsc ograniczona! Obowiązują zapisy mailowe: filianr2@bibliotekagdynia.pl

Czwartek, 27 stycznia, godz. 17.00

Biblioteka Śródmieście, ul. Władysława IV 7-15, Gdynia


Moja mroczna Vanesso – DKK dla dorosłych

Moja mroczna Vanesso – DKK dla dorosłych

Biblioteka Pogórze zaprasza na spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych, na którym będziemy rozmawiać o powieści „Moja mroczna Vanesso" autorstwa Kate Elizabeth Russell.

Podporządkowała swój świat tylko jemu. A on totalnie nią zawładnął. On – czterdziestodwuletni intrygujący nauczyciel literatury.
Nie była jedyną dziewczyną w jego życiu. Inne, już jako dorosłe kobiety, szukają sprawiedliwości, bo zrozumiały, że zostały skrzywdzone. Oczekują, że Vanessa będzie z nimi solidarna. A ona nie może tego zrobić, bo dla niej był dobry. Przecież to ją wybrał. Sama tego chciała. Wierzyła, że to miłość. Ale czy na pewno?
Zmuszona po latach do zdefiniowania na nowo dawnej relacji Vanessa miota się między przeszłością a teraźniejszością. Musi zdecydować: czy był to związek, czy została wykorzystana? Czy była to erotyczna fascynacja czy niezdrowy popęd? I czy była gotowa na taką relację, mając piętnaście lat?
Powieść „Moja mroczna Vanesso" zestawia pamięć i traumę dorosłej kobiety z podekscytowaniem nastoletniej dziewczyny – to prowokujący do myślenia i niemożliwy do stłumienia głos. (opis wydawnictwa „Otwarte”)

Spotkanie ma charakter otwarty – jeśli lubisz czytać i wymieniać się opiniami z innymi czytelnikami – dołącz do nas! 

Czwartek, 27 stycznia, godz. 17.00

Biblioteka Pogórze, ul. Porębskiego 21, Gdynia


Latino Solo

Latino Solo

Przystań Opata Hackiego 33 zaprasza na podstawy tańców latynoamerykańskich.

Chcesz poznać podstawowe kroki tańców latynoamerykańskich, poruszać się i miło spędzić wieczór? Dołącz do grupy! Nie jest wymagane wcześniejsze doświadczenie w tańcu, a jedynie pozytywne nastawienie. Dzięki zajęciom parkiet taneczny stanie ci się bliższy i już nigdy nie będziesz podpierać ścian na potańcówkach.

Zapraszamy w czwartki o godzinie 18:30 (1h zajęć). Zabierz ze sobą wygodny strój i obuwie sportowe na zmianę.
Osoby poniżej 18 roku życia mogą uczestniczyć w zajęciach za zgodą rodziców (zgody dostępne do podpisania w Przystani).

Zajęcia odbywają się w ramach inicjatywy #SąsiedziSąsiadom, która zakłada, że zajęcia oznaczone tym hasztagiem organizowane są przez mieszkańców i mieszkanki Gdyni dla innych mieszkańców i mieszkanek.

Czwartek, 27 stycznia, godz. 18.30

Przystań Opata Hackiego 33, ul. Opata Hackiego 33, Gdynia


Atelier z Romanem

Atelier z Romanem

Biblioteka Chylonia zaprasza wszystkich chętnych (od 7 do 100 lat) na cykl rozmów o sztuce, malarstwie, technikach malowania. Wspólnie z prowadzącym zajęcia - Romanem Czemplikiem będziemy malowali martwą naturę i pejzaże przy wykorzystaniu akwareli, pasteli, kredek oraz węgla.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o wcześniejsze zapisy drogą telefoniczną: 58 623 00 11 lub mailową: filianr12@bibliotekagdynia.pl

Piątek, 28 stycznia, godz. 12.00 – 14.00

Biblioteka Chylonia, ul. Opata Hackiego 33, Gdynia


Rzeczpospolita modernistyczna - Port w Gdyni, fot. Szlak Modernizmu Gdyni

Rzeczpospolita modernistyczna - Port w Gdyni

Gdyński Szlak Modernizmu zaprasza na film Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki opowiadający o architekturze modernistycznej portu w Gdyni. To piąty odcinek serialu pt. „Rzeczpospolita modernistyczna”, prezentowanego na kanale YouTube NIAiU.

Poznaj historię budowy poszczególnych obiektów, zagadnienia techniczne i technologiczne związane z projektowaniem i użytkowaniem tych budynków. Obiekty zobaczysz na zachowanych filmach i fotografiach archiwalnych, ale też dzięki współczesnym zdjęciom Guya Ferrandisa oraz ujęciom dronowym.

Współcześnie Gdynia buduje swoją tożsamość między innymi właśnie na dziedzictwie modernistycznym, poprzez organizację konferencji architektonicznych i tworzenie turystycznych szlaków moderny. Były dyrektor Muzeum Miasta Gdyni, historyk sztuki dr Jacek Friedrich uważa, że nowoczesna architektura Gdyni to wartość o ponadnarodowym znaczeniu, stąd pomysł władz miasta by starać się o wpis miasta na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Rzeczpospolita modernistyczna. Odc. 5. Architektura przemysłu. Port w Gdyni

  • ikonaOpublikowano: 24.01.2022 15:10
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 25.01.2022 15:55
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona