Z uwagi na falę podwyżek, która dotyka wszystkie samorządy, Miasto Gdynia jest zmuszone szukać oszczędności, aby sprostać najpotrzebniejszym wydatkom.
Kilka tygodni temu zapadła decyzja, że tym roku w Gdyni nie odbędzie się jarmark świąteczny oraz miejska impreza z okazji sylwestra. Gdynia ograniczy również czas funkcjonowania iluminacji świątecznych w nadchodzącym okresie zimowym. Kolejnym krokiem jest powołanie przez Prezydenta Gdyni specjalnego zespołu do spraw zarządzania oświetleniem ulicznym.
- Chcemy wprowadzać zmiany, które pozwolą na większe oszczędności. Wymusza to obecna sytuacja gospodarczo-ekonomiczna. Zespół do spraw zarządzania oświetleniem ulicznym oraz jego optymalizacji zajmie się planowaniem długofalowych działań, pozwalających oszczędzać energię nie tylko w dobie kryzysu energetycznego, ale także w przyszłości - wyjaśnia Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.
W skład Zespołu weszli przedstawiciele Urzędu Miasta oraz Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni.
- Wśród planów jest między innymi jeszcze lepsze zarządzanie oraz sterowanie oświetleniem ulicznym czy planowanie modernizacji, między innymi wymiany kolejnych opraw na ledowe. Celem jest wdrożenie w życie pomysłów na ograniczenie zużycia energii elektrycznej, przy jednoczesnym utrzymaniu wysokiej jakości realizacji – mówi Marek Łucyk wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju, który został przewodniczącym Zespołu.
Warto wspomnieć, że aktualnie latarnie będące w utrzymaniu Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni w zdecydowanej większości zapalają się 20 minut po zachodzie słońca i gasną 20 minut przed wschodem słońca.
- Załączaniem i wyłączaniem oświetlenia steruje zegar astronomiczny. Ze względów ekologicznych i ekonomicznych, część opraw w godzinach późnonocnych, gdy ruch jest niewielki, świeci z mniejszą mocą – dodaje Michał Felon, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni, który będzie koordynować pracę nowo powołanego Zespołu.
Obecnie Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni utrzymuje ok. 20 000 szt. opraw. Latarnie uliczne w swoim utrzymaniu ma również Gdyńskie Centrum Sportu, Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych czy Agencja Rozwoju Gdyni.
W roku 2021 na pokrycie kosztów energii elektrycznej Gdynia wydała kwotę ok. 2,5 mln zł. W tę kwotę wchodzi dostawa i dystrybucja energii elektrycznej zarówno do latarni miejskich będących własnością gminy, jak i refinansowanie kosztów utrzymania spółdzielniom mieszkaniowym oświetlającym tereny gminne swoim oświetleniem. Nie wchodzą w to koszty oświetlenia ulic przez Energę Oświetlenie.
Opublikowano: 03.11.2022 13:00
Autor: Magdalena Wojtkiewicz (m.wojtkiewicz@zdiz.gdynia.pl)
Zmodyfikowano: 03.11.2022 13:03
Zmodyfikował: Agnieszka Janowicz