Gdynia Buduje

Pomnik Tadeusza Wendy stanie w Gdyni

Projekt pomnika Tadeusza Wendy, mat.prasowe UM

Projekt pomnika Tadeusza Wendy, mat.prasowe UM

Miasto poszukuje wykonawcy budowy pomnika wybitnego inżyniera Tadeusza Wendy. Monument zrealizowany na podstawie zwycięskiego projektu toruńskiego rzeźbiarza Macieja Jagodzińskiego- Jagenmeera, stanie na końcu pirsu nr 1 u nasady Mola Rybackiego.
 
W roku 2017 rozstrzygnięty został konkurs na projekt pomnika upamiętniający Tadeusza Wendę, ojca założyciela gdyńskiego portu, który przez 16 lat kierował jego budową i rozwojem. Projekt Macieja Jagodzińskiego- Jagenmeera, prezentuje inżyniera stojącego na cokole i roztaczającego wizję przyszłego portu gdyńskiego. W prawym ręku trzyma zwoje map i dokumentacji przedstawiających koncepcje swojego dzieła. Lewą ręką wskazuje w kierunku obecnego Nabrzeża, jakby tłumaczył i wyjaśniał sprawy związane z budową portu. W konsultacjach podczas powstawania pomnika brała udział wnuczka Tadeusza Wendy - Hanna Wenda Uszyńska oraz Wojciech Szczurek, prezydent miasta Gdyni.
 
- Tadeusz Wenda to wyjątkowa postać dla naszego miasta. Ojciec założyciel portu, wizjoner, patriota i wspaniały człowiek. Postać godna upamiętnienia i przekazywania opowieści o wybitnym inżynierze, jego dokonaniach i życiu jako historii tworzenia i rozwoju Gdyni – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.
 
Inwestycja zostanie usytuowana u nasady Mola Rybackiego w Gdyni na pirsie nr 1, przy ul. Arkadiusza Rybickiego. Pomnik Tadeusza Wendy obejmujący postument wraz z posągiem wykonany został jako element odlewu z brązu. Monument ma 2,8 metra i realistyczny charakter, w formie przeskalowanej w proporcjach postaci ustawiony na ponad metrowym cokole z litej bryły szarego granitu.
 
W obrębie pomnika Tadeusza Wendy, wymieniona zostanie nawierzchnia. Na gruncie pojawi się  beton dekoracyjny, a wokół zamontowana zostanie płyta granitowa. Wzdłuż pirsu nr 1, zaprojektowany został ciąg pieszy z kostki kamiennej, który zostanie połączony z pasem biegnącym wzdłuż Nabrzeża Kutrowego. Przestrzeń oświetlą energooszczędne lampy, teren zostanie uporządkowany, zyska także dwie ławki parkowe z podłokietnikami. Pomnik ma powstać do stycznia 2021 roku.
 
- Inwestycja w symbol historii Gdyni napawa mnie dumą i optymizmem na przyszłość. Tak jak nasze miasto rodziło się i rosło w siłę na początku XX wieku, tak teraz kontynuujemy rozwój Gdyni w wielu obszarach. Infrastruktura drogowa, zmiany względem klimatu, inwestycja w zieleń i ekologię, poprawianie jakości życia mieszkańców to priorytety, które nam stale przyświecają – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds.rozwoju.
 
W ramach robót budowlanych przewidziano:
  • roboty rozbiórkowe i ziemne,
  • demontaż stalowego masztu,
  • budowę pomnika Tadeusza Wendy obejmującą fundament wraz z postumentem oraz posągiem,
  • wykonanie robót elektrycznych w tym: budowę sieci oświetlenia zewnętrznego pirsu i oświetlenia pomnika,
  • wykonanie nawierzchni placu wokół pomnika,
  • małą architekturę, w tym dostawę i montaż ławek.
 
Potencjalni wykonawcy będą oceniani wg. kryteriów: cena oferty brutto - 60 % , okres udzielonej gwarancji i rękojmi - 15 % , termin wykonania - 20 % , ryzyko poniesienia kosztów wykonania robót dodatkowych - 5 %. Wymagany okres gwarancji i rękojmi powinien wynieść nie mniej niż 36 miesięcy.
 
Oferty można składać do dnia 01.09.2020 r., godz. 10:00 w siedzibie Zamawiającego: w Kancelarii Ogólnej, Urząd Miasta Gdyni adresem: al. marsz. Piłsudskiego 52/54. Szczegóły w BIP. Wykonawcy mogą uczestniczyć w publicznym otwarciu ofert tylko i wyłączanie za pośrednictwem transmisji on.

Tadeusz Apolinary Wenda urodził się 23 lipca 1863 roku w Warszawie. W 1890 roku ukończył studia w Instytucie Inżynierów Komunikacji w Petersburgu i przez 10 lat pracował przy projektowaniu i budowie linii kolejowych w różnych częściach Imperium Rosyjskiego. Następne 15 lat spędził kierując rozbudową portów morskich na Bałtyku. Do Polski powrócił w 1915 roku. Po odzyskaniu przez kraj niepodległości rozpoczął pracę w Departamencie Spraw Morskich Ministerstwa Spraw Wojskowych, jako kierownik Wydziału Budowy Portów.
 
Od 1920 roku pracował nad projektem budowy przez Polskę własnego portu. Wszystkie kluczowe zadania - od wyboru lokalizacji, poprzez zaprojektowanie, budowę i rozwój portu w Gdyni, było dziełem Tadeusza Wendy. Przez lata zdobył on uznanie i szacunek zarówno jako wybitny inżynier, ale również zaangażowany patriota i życzliwy człowiek. Kiedy odchodził w stan spoczynku w 1937 roku, pozostawił Gdynię jako najnowocześniejszy i drugi pod względem przeładunków port na Bałtyku.

  • ikonaOpublikowano: 18.08.2020 09:10
  • ikona

    Autor: Dorota Matejczyk (dorota.matejczyk@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 18.08.2020 09:15
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona