PKO Gdynia Półmaraton 2025 – zmiany w organizacji ruchu
Dzień Gdyni w Kino Polska

Program

Od wioski do miasta
godz. 09:05


Na mocy Traktatu Wersalskiego Polska otrzymała prawo dostępu do morza - bez portu... Sejm niepodległej Polski zdecydował więc w 1922 roku o budowie własnego portu wojennego i handlowego. W zawrotnym tempie w miejscu rybackiej wsi Gdynia wyrosło prężne miasto. Polskie okno na świat. Zapraszamy na dokumentalne zapisy pierwszych lat budowy i na portrety ludzi, dzięki którym ta bezprecedensowa inwestycja stała się wielkim sukcesem. W seansie również film Leonarda Buczkowskiego z 1935 roku - "Rapsodia Bałtyku", którego akcja toczy się w eskadrze wodnopłatowców marynarki wojennej w Gdyni. Film wstępem opatrzy wybitny znawca kina przedwojennego Stanisław Janicki.


 Czas wojny
godz. 11:40


II wojna światowa. Zanim kompletnemu zniszczeniu uległ gdyński port i stocznia, Niemcy zdążyli tu w 1943 roku nakręcić propagandowy film fabularny "Titanic", w założeniu skrajnie antybrytyjski. Film rzeczywiście okazał się antybrytyjski, ale z uwagi na dramatyzm i grozę wielu scen nie został dopuszczony na ekrany, żeby nie obniżać morale niemieckiej ludności cywilnej. Emitowano go natomiast na terytoriach okupowanych - aż do końca wojny. W Kinie Polska nie lada gratka dla kinomanów: "Titanic" Herberta Selpina i Wernera Klinglera, z komentarzem Grzegorza Pieńkowskiego z Filmoteki Narodowej.


 Czas odbudowy
godz. 13:53


Lata 40. i 50. Rosną nowe kadry, które trzeba wyszkolić i wychować w duchu tamtego czasu. A jak radziła sobie w tych trudnych powojennych i stalinowskich czasach Gdynia? W Kinie Polska propagandowy film Jana Fethkego "Załoga" z 1951 roku i filmy dokumentalne o najsłynniejszych polskich statkach i żaglowcach.


 Gdynia pracuje i bawi się
godz. 16:37


Lata 1955-1956. Rodzi się i rozwija hasło: "Coś by trzeba". O tych szalonych odwilżowych czasach opowie gdynianin: satyryk, aktor i reżyser Jacek Fedorowicz, który swoją karierę zaczynał w studenckim teatrzyku "Bim-Bom". Natomiast podpora "Bim-Bomu" Zbigniew Cybulski pokaże się nam jako nurek w filmie sensacyjnym z roku 1956 - "Wraki" Ewy i Czesława Petelskich.


 "Mała stabilizacja"
godz. 18:17


Mała stabilizacja to czasem wielkie przekręty. Oto w okolicach Trójmiasta mnożą się tajemnicze morderstwa taksówkarzy. Tło jest wyraźnie rabunkowe, ale splot przypadków sprawi, że stróże prawa wpadną na trop znacznie grubszej afery. Okno na świat wabi nie tylko turystów i przemysłowców...


 W cieniu Grudnia
godz. 21:09


Kino Polska przypomina wydarzenia sprzed 35 lat. Dramat Wybrzeża w grudniu 1970 roku przywoła historyk prof. Jerzy Eisler, a poeta, prozaik i dramatopisarz Ernest Bryll opowie o swoich dwóch gdyńskich "Kolędach": tej z roku 1980 i tej z roku 2005.


Z kolei filmy dokumentalne pokażą, jak usiłowała się normalizować Gdynia po grudniowej tragedii.


Miasto moje - Gdynia
godz. 23:08


Gdynia ostatnich 20 lat - filmowa stolica Polski. Od kiedy w roku 1987 przeniósł się tu Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, Gdynia nieodłącznie kojarzy się z corocznym świętem polskiego kina. W 2005 roku odbył się tu festiwal jubileuszowy - 30. Kino Polska przedstawia zrobiony z tej okazji film "Od Potopu do Wesela, czyli 30 lat Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych". A sama Gdynia pożegna widzów filmem "Czas Gdyni" Wojciecha Jankowskiego z roku 1996.

  • ikonaOpublikowano: 10.02.2006 00:00
  • ikona

    Autor: Lidia Rumel-Czarnowska

ikona

Najnowsze