- O potrzebach i oczekiwaniach mieszkańców Witomina-Radiostacji dyskutowaliśmy między innymi podczas konsultacji społecznych przygotowujących Gdynię do procesu rewitalizacji – przypomina Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. - Poznaliśmy mocne strony lokalnego środowiska, z dużą starannością zanotowaliśmy uwagi dotyczące miejscowych bolączek.
Specjalnie dla mieszkańców Witomina stworzona została internetowa mapa 3D, na której mogli zaznaczać największe problemy rewitalizowanego obszaru. Powstały też dwa inne plany dzielnicy: sentymentalny i interwencyjny. Przygotowania do rewitalizacji zachodniej części Witomina Radiostacji pokazały, że ten obszar ma bardzo duży potencjał wynikający zarówno z lokalizacji, jak i dotychczasowych inwestycji i zachodzących dzięki temu przemian.
Plan rewitalizacji Witomina ułożono tak, aby zmieniła się przestrzeń na obszarze rewitalizacji, ale też by mieszkańcy mogli skorzystać z bogatej oferty działań o charakterze społecznym. - To między innymi dlatego będziemy inwestować w kulturę, sport oraz w przestrzeń do rekreacji na styku osiedla i otaczającego lasu – wyjaśnia wiceprezydent Michał Guć. – Przede wszystkim jednak utworzymy centrum sąsiedzkie, z bogatą ofertą aktywności dla mieszkańców w każdym wieku. Nowo wybudowany obiekt stanie w centralnym punkcie Witomina, u zbiegu ulic Chwarznieńskiej i Rolniczej.
- Rewitalizacja części Witomina Radiostacji to duża szansa dla całej dzielnicy. Wszystkie zamiany infrastrukturalne, które nas czekają, będą dotyczyć nie tylko zachodniego kwartału Radiostacji. Niezwykle ważne jest też społeczne ujęcie rewitalizacji – podkreśla Paweł Brutel, radny Miasta Gdyni. - Przestrzeń rekreacyjna przy SP 35, poprawa komunikacji wewnątrz osiedla, czy zagospodarowanie terenów na granicy lasu będzie z korzyścią dla całej naszej społeczności. Dla wielu mieszkańców Gdyni Witomino jest dzielnicą, przez którą po prostu się przejeżdża w drodze do obwodnicy. Zmiany zapisane w Gminnym Programie Rewitalizacji, które czekają nas w ciągu najbliższych lat, mogą sprawić, że będzie się tu chciało zatrzymać na dłużej.
Zachodnia część Witomina-Radiostacji w liczbach:
* 37,1 ha
* 5300 osób
Kluczowe przedsięwzięcia rewitalizacyjne
Utworzenie centrum sąsiedzkiego z bogatą ofertą usług społecznych dla mieszkańców dzielnicy w sąsiedztwie skrzyżowania ulic Chwarznieńskiej i Rolniczej
Infrastruktura społeczna umożliwiająca prowadzenie inicjatyw angażujących mieszkańców. Ideą funkcjonowania tego miejsca będzie budowanie związków z dzielnicą.
Utworzenie ciągu pieszo-jezdnego i osiedlowych przestrzeni publicznych
Zmiany w wyglądzie i funkcji przestrzeni międzyblokowych, ale też w organizacji ruchu uczynią tę część dzielnicy bardziej przyjazną dla pieszych, kierowców i rowerzystów.
Wypracowanie szczegółowych rozwiązań dotyczących stref odpoczynku i małej architektury pozostawione zostanie mieszkańcom. W prace nad planowaniem przestrzeni zaangażowane zostaną również grupy studentów urbanistyki.
Rozbudowa ulicy Nauczycielskiej
Dopełnieniem inwestycji mających zwiększyć atrakcyjność i dostępność funkcji społecznych, kulturalnych oraz rekreacyjnych będzie poprawa wybranych elementów układu komunikacyjnego oraz przestrzeni publicznej.
Rozwój usług społecznych świadczonych na rzecz lokalnych społeczności
Poszerzenie oferty wsparcia rodzin mieszkujących w obszarze rewitalizacji. Proponowane rozwiązania mają doprowadzić do realnej pozytywnej zmiany w ich życiu.
Partycypacja społeczna i inicjatywy lokalne w procesie rewitalizacji
Równolegle do działań inwestycyjnych realizowane będą działania społeczne angażujące mieszkańców w bezpośrednie uczestnictwo w rewitalizacji dzielnicy oraz wypracowanie przy ich udziale rozwiązań funkcjonalnych i przestrzennych.
Wsparcie finansowe dla wspólnot mieszkaniowych na rzecz remontów budynków wielorodzinnych i zagospodarowania przestrzeni wokół nich
Wsparcie wspólnot mieszkaniowych tak, by wykorzystując nawet 85-proc. dofinansowanie ze środków europejskich mogły przeprowadzić prace remontowe dotyczące swoich nieruchomości.
Rozwój terenów rekreacyjnych i sportowych w sąsiedztwie SP nr 35 oraz zagospodarowanie fragmentów lasu w obrębie głównych wejść do niego
Wykorzystanie sąsiedztwa lasu dzięki stworzeniu nowej infrastruktury rekreacyjnej w ramach specjalnie zaprojektowanych stref tematycznych.
Kompleksowa modernizacja energetyczna wybranych mieszkalnych budynków komunalnych oraz towarzyszące jej remonty w budynkach komunalnych
Opublikowano: 03.04.2017 06:00
Autor: Małgorzata Omachel - Kwidzińska (malgorzata.omachel-kwidzinska@gdynia.pl)