PKO Gdynia Półmaraton 2025 – zmiany w organizacji ruchu
Co nowego

Zobacz okręty MW i pokaz ratownictwa

W ramach 12. Bałtyckich Targów Militarnych „BALT MILITARY EXPO” (Gdańsk 27 – 29 czerwca 2012r.), Marynarka Wojenna przygotowała w Gdyni prezentację okrętów i ratownictwa morskiego. W Basenie Prezydenta będzie można zwiedzić okręty: „Lublin”, „Flaming” i „Arctowski” oraz zobaczyć prezentację działań okrętu rakietowego ORP „Orkan” i śmigłowca ratowniczego „Anakonda”.

Jednostki udostępnione do zwiedzania od środy 27 czerwca do piątku 29 czerwca 2012 w godzinach 10:00 - 12:00 i 13:00 - 16:00:

ORP Flaming / zródło: www.mw.mil.plNiszczyciel min ORP „FLAMING”
Okręt będzie zacumowany przy molo za ORP „Błyskawica” w Gdyni.

Polska MW posiada trzy okręty tego typu (ORP „Flaming”, ORP „Mewa” i ORP „Czajka”). Przeznaczone są głównie do niszczenia min, ale łączą w sobie także cechy trałowca. Okręty tego typu już ośmiokrotnie wchodziły w skład Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO (SNMCMG1). Znane są także z wielu akcji i operacji bojowych polegających na usuwaniu z dna Bałtyku niebezpiecznych pozostałości po I i II wojnie światowej.

ORP Lublin / zródło: www.mw.mil.plOkręt transportowo-minowy ORP „LUBLIN”
Okręt będzie zacumowany w basenie prezydenta w Gdyni na wysokości Akwarium Gdyńskiego.
Polskie siły morskie posiadają pięć jednostek tego typu (ORP „Lublin”, ORP „Gniezno”, ORP „Kraków”, ORP „Poznań” i ORP „Toruń”). Są to okręty przeznaczone do transportu żołnierzy i sprzętu wojskowego. Ze względu na małe zanurzenie i praktycznie płaskie dno mają możliwość podejścia do plaży i załadunku lub wyładunku sprzętu i ludzi po prostu z brzegu bez konieczności wchodzenia do portów. Mogą również transportować i stawiać znaczne ilości min morskich. Okręty typu Lublin były wykorzystywane wielokrotnie do przerzutu wojsk i sprzętu, uczestniczyły w krajowych i międzynarodowych ćwiczeniach.

Okręt hydrograficzny ORP „Arctowski”
Okręt będzie zacumowany w Basenie prezydenta w Gdyni przy molo za ORP „Błyskawica”.
Marynarka Wojenna posiada dwa okręty tego typu (ORP „Heweliusz” i ORP „Arctowski”). Przeznaczone są do prowadzenia prac sondażowych oraz prac hydrograficznych, meteorologicznych i oceanograficznych. Swoje zadania wykonują w ramach zabezpieczenia nawigacyjno-hydrograficznego działań Marynarki Wojennej oraz na rzecz gospodarki morskiej i bezpieczeństwa żeglugi. Mogą także stawiać i wybierać pływające oznakowanie nawigacyjne.

POKAZ RATOWNICTWA

Pokaz ratownictwa morskiegoW czwartek 28 czerwca 2012 w Basenie Prezydenta w Gdyni (godz. 18:00 – 19:00)  będzie można natomiast zobaczyć prezentację działań śmigłowca ratowniczego Marynarki Wojennej „Anakonda”.
Załoga maszyny zaprezentuje techniki podejmowania rozbitków z wody. W tych samych godzinach będzie można także zobaczyć okręt rakietowy ORP „Orkan”, który wejdzie do portu (Basen Prezydenta) w alarmie bojowym prowadząc monitoring sytuacji powietrznej. Organizatorzy targów zaplanowali także prezentację działań antyterrorystycznych i ratowniczych w wykonaniu innych jednostek i służb, w tym jednostki specjalnej „Formoza”.

Śmigłowiec W-3RM "Anakonda" przeznaczony jest do wykonywania zdań poszukiwawczo - ratowniczych nad wodą i lądem, w zróżnicowanych warunkach atmosferycznych w dzień i w nocy. Na pokład może zabrać do 8 rozbitków ( w pozycji leżącej 2). Obecnie lotnictwo Marynarki Wojennej eksploatuje siedem tego typu maszyn. Cztery z nich wyposażono w system obserwacji termowizyjnej, który zwiększa efektywność poszukiwania rozbitków w nocy. W-3RM wyposażony jest w dźwig burtowy z wciągarką elektryczną przeznaczoną do podnoszenia lub opuszczania ludzi i ładunków za pomocą pasa ratowniczego, chusty (tzw. trójkąta ratowniczego), dwuosobowego kosza lub noszy. Dzięki rozmieszczonym wokół kadłuba nadmuchiwanym pływakom „Anakonda” ma możliwość awaryjnego wodowania. W skład załogi wchodzi do 5 osób – dowódca załogi, drugi pilot, technik-operator dźwigu, lekarz i ratownik.

Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest jedyną formacją lotniczą w kraju utrzymującą ciągłą gotowość do prowadzenia akcji ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. W systemie ratownictwa morskiego i lotniczego dyżury pełnią załogi śmigłowców typu W-3RM "Anakonda" i Mi-14PŁ/R na lotniskach w Gdyni Babich Dołach i Darłowie. System ratownictwa wspiera również załoga samolotu patrolowego Bryza dyżurująca na lotnisku w Siemirowicach. W ciągu ostatnich dwóch dekad lotnicy morscy uczestniczyli w 525 akcjach ratowniczych udzielając pomocy 272 osobom.


  • ikonaOpublikowano: 26.06.2012 00:00
  • ikona

    Autor: Michał Kowalski (2011)

ikona

Najnowsze