Jak pracuje Urząd Miasta Gdyni i miejskie jednostki w majowy weekend? Sprawdź komunikat dla mieszkańców
Co nowego

Znamy laureatów XI Festiwalu NNW

Gala Finałowa XI Festiwalu NNW // fot. Dawid Linkowski

Gala Finałowa XI Festiwalu NNW // fot. Dawid Linkowski

Miłośnikom kina historycznego ostatnie dni upłynęły pod znakiem odbywającego się w Gdyni Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci. Podczas czterech dni imprezy można było obejrzeć znakomite produkcje z kraju i zagranicy. W niedzielne popołudnie w Teatrze Muzycznym odbyła się, finałowa gala, podczas której wręczono nagrody konkursowe, a wiceprezydent Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała uroczyście zamknęła Festiwal. 

Festiwal NNW rozpoczął się w czwartek 26 września i trwał aż do niedzieli. W tym czasie widzowie mieli okazję uczestniczyć zarówno w pokazach filmowych, jak i w prezentacji słuchowisk radiowych, warsztatach, dyskusjach i wernisażach. W niedzielny wieczór w Teatrze Muzycznym odbyła się połączona z wręczeniem nagród gala zamykająca Festiwal.

- Gdynia to takie miasto, które choć bardzo młode, to poczucie tożsamości i pamięć historyczną ma absolutnie niezwykłe na skalę Polski. Być może tym się tutaj po prostu oddycha niczym jodem nad morzem. Choć historię cenimy i szanujemy, to patrzymy także w przyszłość. Ogromnie cieszymy się z projektu przewidzianego dla młodych, z tego, że możemy ich inspirować i pobudzać do działań, które będą kierować naszą przyszłość. W Gdyni wierzymy także, że przemysły kultury mogą pobudzać gospodarkę, a więc działalność festiwalu jest i pod tym kątem bardzo ważna. Dziękujemy za tę współpracę i liczymy na kolejne lata - powiedziała Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni w przemówieniu zamykającym Festiwal NNW. 

Gala Finałowa XI Festiwalu NNW. Wiceprezydent Gdyni - Katarzyna Gruszecka-Spychała podczas zamknięcia festiwalu // fot. Dawid Linkowski

Podczas czterech festiwalowych dni na ekranach Gdyńskiego Centrum Filmowego można było obejrzeć wiele produkcji z kraju i zagranicy. Część z nich startowała w kategoriach konkursowych: głównej i międzynarodowej. Festiwal to również słuchowiska radiowe, dla których przewidziano osobną kategorię. Na XI Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci za osiągnięcia artystyczne przyznano następujące nagrody:

Złoty Opornik - najlepszy film w Konkursie Głównym
- „Paszporty Paragwaju” reż. Robert Kaczmarek

Wyróżnienia w Konkursie Głównym
-
„Mała Moskwa kontra Mały Londyn” reż. Sławomir Koehler 
-
„Milczące Pokolenie” reż. Paweł Domański
-
„Ocalałam z rzezi” reż. Tadeusz Arciuch, Maciej Wojciechowski

Nagroda im. Witolda Pileckiego - najlepszy film w Konkursie
Międzynarodowym
- „Jak gdybyśmy dziś umrzeć mieli” reż. Roman Vavra - laureat
- „Nurtem dwóch rzek” reż. Tadeusz Śmiarowski - wyróżnienie

Nagroda radiowa
- „Przerwane milczenie” - Joanna Bogusławska - laureatka
- „W drodze do domu” - Urszula Zółtkowska-Tomaszewska - wyróżnienie
- „Schowane w pamięci” - Ewelina Kosałka-Passia - wyróżnienie
- „Józef Widerlik padł” - Mariusz Kamiński - wyróżnienie

Wyróżnieni nagrodami TVP oraz Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji zostali również uczestnicy Pitching Forum odbywającego się w ramach festiwalu: Zbysław Kaczmarek, Wojciech Niebelski, Elena de Varda, Marek Wrona i Maciej Odoliński.

Robert Kaczmarek odbiera nagrodę za najlepszy film festiwalu // fot. Dawid Linkowski
 
Podczas ceremonii wręczono również szereg nagród specjalnych. Przyznane były one zarówno za działania filmowe, jak i związane z kulturą, historią i ich propagowaniem. Medalem Civitas e Mari przyznanym przez prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka uhonorowana została Maria Kowalewska ps. „Myszka”. Medal w imieniu prezydenta wręczyła Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni.
 
Wyróżnieni nagrodami specjalnymi zostali:
- Platynowy Opornik - Lech Majewski
- Nagroda Dyrektora Festiwalu - Tadeusz Śmiarowski
- Medal Gloria Artis - Joanna Strzemieczna-Rozen
- Nagroda Janusza Krupskiego - „Mała Moskwa kontra mały Londyn” reż. Sławomir Koehler oraz wyróżnienia: „Milczące pokolenie” reż. Paweł Domański„Więzy Krwi” reż. Dariusz Walusiak
- Nagroda Źródło - Adam Borowski

Medalem Civitas e Mari przyznanym przez prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka uhonorowana została Maria Kowalewska ps. „Myszka”. Medal w imieniu prezydenta wręczyła Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni // fot. Dawid Linkowski

Gala finałowa festiwalu była również okazją dla uhonorowania tych, którzy stali się inspiracją dla jego powstania - niepokornych, niezłomnych, wyklętych. Podczas uroczystości wręczono Sygnety Niepodległości oraz Drzwi do wolności. Przyznano je następującym osobom:

Sygnety Niepodległości
- Maria Kowalewska ps. „Myszka”
- Julian Bryan 
- Janos Esterhazy
- ks. Janos Toufar
- Zygmunt Aksienow

Drzwi do wolności
- św. Urszula Ledóchowska
- ks. Jan Sikorski
- Leszek Długosz
- Jacek Kaczmarski
- Przemysław Gintrowski
- Zbigniew Łapiński
- Marian Całko
- Kornel Morawiecki
Kristina Vlachova
Elsa Anca-Barbus i Ioan Barbus
- Barbara Macierewicz-Żabowska
- Maciej Pawlicki
- Tomasz Łysiak
- Adam Borowski

- Akos Engelmayer

Ceremonię uświetniły występy artystyczne do tekstów utworów autorstwa Jacka Kaczmarskiego.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 30.09.2019 00:15
  • ikona

    Autor: Redakcja portalu Gdynia.pl (wydz.komsp@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 30.09.2019 11:52
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Najnowsze