PKO Gdynia Półmaraton 2025 – zmiany w organizacji ruchu
Co nowego

Znamy koncepcję budynku edukacyjnego w ogrodzie botanicznym Marszewo

Rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na opracowanie koncepcji budynku edukacyjnego w Leśnym Ogrodzie Botanicznym Marszewo. Spośród 13 nadesłanych prac, najbardziej przypadła do gustu sędziom drewniana i ekologiczna konstrukcja projektantów z Krakowa. Zdaniem oceniających ten pomysł najlepiej wpisuje się w zielony klimat Marszewa.

Wizualizacja koncepcji budynku edukacyjnego w Leśnym Ogrodzie Botanicznym Marszewo autorstwa pracowni Mado Architekci

Na ogród botaniczny w Marszewie, składa się w sumie 50 hektarów otaczającego lasu, gdzie z powodzeniem rozwija się roślinność, o której regularnie uczą się uczniowie gdyńskich szkół, ale nie tylko. Podczas niedzielnych spotkań można spotkać też nieco starszych botaników-amatorów. Kiedy poznaliśmy już projekt na budynek edukacyjny, zajęcia, w przypadku zmiany pór roku na mniej korzystne, czy po prostu kapryśną pogodę, będzie można przenieść pod dach. Całkiem atrakcyjny dach, a także to, co się znajduje pod nim. Nasze niedziele spotkania już cieszą się ogromną popularnością, a nowy budynek będzie super miejscem, gdzie mieszkańcy Trójmiasta będą mogli porozmawiać o lesie, o roślinach i ogrodzie - mówi opiekun Ogrodu Botanicznego Marszewo Witold Ciechanowicz.


Bardzo się cieszymy, że nadleśnictwo konsekwentnie dąży do celu stworzenia w Marszewie dużej, istotnej placówki edukacyjnej, że myśli o niej, zarówno jako miejscu rekreacji dla mieszkańców, ale właśnie także jako o miejscu edukacji nie tylko dla dzieci i młodzieży, prowadzi tam również działania z osobami dorosłymi, seniorami. Można powiedzieć, że jest to podejście bardzo bliskie też nam, jako władzom miasta i cieszymy się, że mamy w nadleśnictwie takiego sojusznika w rozwijaniu i kształtowaniu tej przestrzeni - mówi wiceprezydent Gdyni Michał Guć.

Wizualizacja koncepcji budynku edukacyjnego w Leśnym Ogrodzie Botanicznym Marszewo autorstwa pracowni Mado Architekci


Praca, która najbardziej spodobał się jury należała do zespołu projektowego z Krakowa, w składzie: Damian Poklewski-Koziełł, Marcin Gierbienis. Chcieliśmy jak najmniej ingerować w zastany układ. Konstrukcją nawiązaliśmy do architektury wiejskiej nadając jej współczesny wygląd. A sam budynek ma charakter bramy, więc każdy kto pojawi się w Marszewie, będzie musiał przez niego przejść, natomiast po godzinach pracy, stanie się zamkniętą fortecą. W środku jasną, natomiast na zewnątrz ciemną elewację budynku, tworzy drewno zakonserwowane japońską metodą Shou Sugi Ban - tłumaczy twórca projektu Damian Poklewski-Koziełł.


Oprócz tego, budynek będzie wyposażony w system wentylacji nawiewno-wywiewnej, który pozwala na zachowanie pełnej kontroli nad wymianą powietrza. W ośrodku edukacyjnym zostanie zainstalowane ogrzewanie gazowe, z wykorzystaniem kotła kondensacyjnego, energooszczędnego i bezobsługowego, panele fotowoltaiczne, zbiorniki na gromadzenie i przetwarzanie wody szarej i deszczowej, a także gruntowy wymiennik ciepła.

 

Wizualizacja koncepcji budynku edukacyjnego w Leśnym Ogrodzie Botanicznym Marszewo autorstwa pracowni Mado Architekci

  • ikonaOpublikowano: 23.02.2016 00:00
  • ikona

    Autor: Michał Kowalski (2011)

ikona

Najnowsze