Jak pracuje Urząd Miasta Gdyni i miejskie jednostki w majowy weekend? Sprawdź komunikat dla mieszkańców
Co nowego

Złote Lwy 36. FPFF dla Jerzego Skolimowskiego za "Essential Killing"

Złote Lwy dla najlepszego filmu oraz nagrodę indywidualną w kategorii reżyseria odebrał Jerzy Skolimowski za film "Essential Killing". W sobotę 11 czerwca 2011 zakończył się w Gdyni 36. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych.

Jury FPFF  przyznało następujące nagrody:

WIELKA NAGRODA "ZŁOTE LWY" dla najlepszego filmu "Essential Killing" w reżyserii Jerzego Skolimowskiego

WIELKA NAGRODA "ZŁOTE LWY" dla producentów najlepszego filmu "Essential Killing" - Ewy Piaskowskiej i Jerzego Skolimowskiego




NAGRODA "SREBRNE LWY" dla filmu "Sala samobójców" w reżyserii Jana Komasy

NAGRODA "SREBRNE LWY" dla producenta filmu "Sala samobójców" - Jerzego Kapuścińskiego


NAGRODA SPECJALNA JURY dla filmu "Młyn i Krzyż" w reżyserii Lecha Majewskiego


WYRÓŻNIENIE JURY za film Antoniego Krauzego "Czarny Czwartek" za wyjątkowy wkład w pielęgnowanie narodowej świadomości i za wyjątkowo osobistą nutę w kinie dotykającym wydarzeń historycznych.



NAGRODY INDYWIDUALNE:
- dla Jerzego Skolimowskiego za reżyserię filmu "Essential Killing"
- dla Janusza Margańskiego i Grega Zglinskiego za scenariusz filmu "Wymyk"
- za debiut lub drugi film ex aequo dla Bartosza Konopki za film "Lęk wysokości" oraz dla Grega Zglinskiego za film "Wymyk"
- dla Romy Gąsiorowskiej za główną rolę kobiecą w filmie "Ki"
- dla Marcina Dorocińskiego za główną rolę męską w filmie "Róża"
- dla Katarzyny Zawadzkiej za debiut aktorski w filmie "W imieniu diabła"
- dla Adama Sikory za zdjęcia do filmu "Essential Killing"
- dla Pawła Mykietyna za muzykę do filmu "Essential Killing"
- dla Katarzyny Sobańskiej i Marcela Sławińskiego za scenografię do filmu "Młyn i Krzyż"
- dla Gabrieli Muskała za drugoplanową rolę kobiecą w filmie "Wymyk"
- dla Mariana Dziędziela za drugoplanową rolę męską w filmie "Kret"
- za dźwięk ex aequo dla Bartosza Putkiewicza ("Sala samobójców") oraz dla Lecha Majewskiego i Zbigniewa Maleckiego ("Młyn i Krzyż")
- dla Reka Lemehenyi i Macieja Pawlińskiego za montaż filmu "Essential Killing"
- dla Doroty Roqueplo za kostiumy do filmu "Sala samobójców" i "Młyn i Krzyż"
- dla Janusza Kaleja za charakteryzację do filmu "Lęk wysokości"


Nagrodę specjalną przyznawaną za całokształt dokonań twórczych, otrzymali Tadeusz Konwicki oraz Roman Polański.

W Gdyni nadal można oglądać filmowe wystawy.

Wystawa autografów Andrzeja Gojke w Galerii Ratusz (I piętro UM)Zdjęcia Andrzeja Gojke z autografami dla Gdyni
W Galerii Ratusz (I piętro Urzędu Miasta Gdyni, al. Marsz. Piłsudskiego 52/54) oglądać można zdjęcia gości największego święta rodzimego kina opatrzone autografami. Autorem fotografii gwiazd polskiego filmu jest trójmiejski dziennikarz i fotoreporter Andrzej Gojke. Wystawę można oglądać do 24 czerwca, od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00.


Andrzej Gojke fotografuje gwiazdy i zbiera autografy podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych od lat 90. W swej kolekcji ma ich ponad 100. Wystawa prezentuje 24 zdjęcia.


Fotografie przedstawiają znanych i popularnych aktorów, producentów i reżyserów. Na zdjęciach widnieją autografy i dedykacje, które często tworzą krótkie anegdoty - z gdyńskim akcentem oczywiście. Fotografie przedstawiają m.in. zachwyconą Gdynią Annę Romanowską, Alinę Janowską, Zofię Czerwińską, Jana Nowickiego, Romana Polańskiego, Witolda Pyrkosza, Janusza Morgensterna i Irenę Kwiatkowską, która 96 urodziny spędziła w Gdyni na 33. FPFF.


"Dekalog Krzysztofa Kieślowskiego" i „Filmy Krzysztofa Kieślowskiego w światowym plakacie filmowym"
6-30 czerwca, Muzeum Miasta Gdyni

W związku z 70. rocznicą urodzin oraz 15. rocznicą śmierci Krzysztofa Kieślowskiego Muzeum Kinematografii w Łodzi przygotowało cykl przedsięwzięć pod nazwą „Świat według Krzysztofa Kieślowskiego". Główną część projektu stanowi wystawa „Dekalog Krzysztofa Kieślowskiego" poświęcona życiu i twórczości reżysera ze szczególnym uwzględnieniem najsłynniejszego cyklu filmowego jego autorstwa. W ramach ekspozycji zaprezentowana zostanie wyjątkowa kolekcja programów, plakatów, katalogów, a także publikacji poświęconych „Dekalogowi" oraz wydań DVD filmu z całego świata. Ważnym uzupełnieniem będą autorskie scenariusze i scenopisy do poszczególnych odcinków serii oraz nagrody i wyróżnienia, które film otrzymał na krajowych i zagranicznych festiwalach.

Wystawa zdjęć i autografów Andrzeja Gojke w Galerii Ratusz (I piętro UM)Druga ekspozycja składać się będzie z ponad 50 plakatów pochodzących z lat 1976-1994. Obok prac polskich artystów (m.in. Andrzeja Pągowskiego, Jakuba Erola, Andrzeja Krauze) na wystawie zaprezentowane zostaną plakaty hiszpańskie, włoskie, japońskie, koreańskie, węgierskie, duńskie. Część z nich to egzemplarze unikatowe, wydrukowane z bardzo niskim nakładzie.


„Andrzej Wajda i przyjaciele"
6-26 czerwca, Muzeum Miasta Gdyni

Ekspozycja fotografii Piotra Bujnowicza jest zapisem wyjątkowych momentów i niecodziennych sytuacji podczas pracy nad filmami Andrzeja Wajdy. Widzowie będą mogli podejrzeć czołówkę polskich aktorów wcielających się w postaci z „Pana Tadeusza", „Zemsty" czy „Tataraku". Znajdą się wśród nich: Daniel Olbrychski, Janusz Gajos, Grażyna Szapołowska oraz Michał Żebrowski. Nie zabraknie też portretów samego Andrzeja Wajdy, Pawła Edelmana i Alana Starskiego.


Wystawa w Miejskiej Informacji (ul. 10 Lutego 24)
4 - 26 czerwca, poniedziałek-piątek w godz. 9.00-18.00, sobota-niedziela w godz. 9.00-16.00
Miejska Informacja zaprasza na wystawę fotografii poświęconej Festiwalowi Polskich Filmów Fabularnych. Prezentowane będą zdjęcia z ostatnich kilku edycji festiwalu ukazujące zarówno gwiazdy kina, jak i festiwal od kuchni.

ikona

Najnowsze