Jak pracuje Urząd Miasta Gdyni i miejskie jednostki w majowy weekend? Sprawdź komunikat dla mieszkańców
Co nowego

Zima w Gdyni

W sezonie zimowym 2015/2016 w Gdyni stałym utrzymaniem objętych jest około 450 km dróg oraz ciągi piesze, drogi rowerowe i Strefa Płatnego Parkowania o łącznej powierzchni o ok. 685 tys. m² czyli ok. 5% więcej niż poprzedniej zimy.

W okresie zimy utrzymanie dróg publicznych i dróg wewnętrznych gminnych (jezdni, dróg rowerowych i chodników) oraz innych np. na miejskich terenach zielonych leży w gestii Zarządu Dróg i Zieleni. Zadania związane z utrzymaniem zimowym miasta realizowane są przez zewnętrzne firmy wybrane w wyniku przetargów. Do końca kwietnia 2016 r. firmy, z którymi Gmina zawarła umowy, zobowiązane są skutecznie zwalczać skutki zimy na ulicach i pieszych ciągach komunikacyjnych. W koniecznych przypadkach możliwe jest przesunięcie terminu gotowości zimowej firm wykonawczych poza ten okres. Organizacja oczyszczania przystanków komunikacji autobusowej i trolejbusowej należy do Zarządu Komunikacji Miejskiej.

Stałym utrzymaniem objęte są drogi podzielone na kategorie utrzymania, w zależności od natężenia ruchu i znaczenia, jakie spełniają w sieci komunikacyjnej miasta. Najwyższy standard utrzymania zimowego obowiązuje na drogach, na których odbywa się komunikacja miejska, do kategorii II zaliczono drogi o dużym znaczeniu komunikacyjnym z lokalizacją ważnych obiektów użyteczności publicznej, pozostałe drogi o lokalnym znaczeniu są zaliczone do III i IV kat. utrzymania.

Do usuwania skutków zimy wykonawcy zobowiązani są przystąpić równocześnie na wszystkich kategoriach dróg objętych stałym utrzymaniem, na których wymagane jest podjęcie działań. Prace na drogach III i IV kat. prowadzone są z wykorzystaniem innego sprzętu dostosowanego do charakteru tych ulic.

Pozostałe ulice, nie włączone do stałego utrzymania zimowego, będą odśnieżane doraźnie w miarę potrzeb i możliwości, na zgłoszenie mieszkańców i służb komunalnych, po zakończeniu działań na drogach objętych stałym utrzymaniem. W celu ochrony terenów zieleni, wzdłuż niektórych ulic (Władysława IV, Wielkopolska, plac Kaszubski) zamontowane są specjalne osłony chroniące cenną roślinność przyuliczną przed nadmiernym wpływem środków chemicznych. Ponadto, na części ulic o mniejszym znaczeniu komunikacyjnym (jezdnie kat. IV), jako podstawowe działania przyjęto jedynie odśnieżanie jezdni i w razie konieczności posypywanie środkami chemicznymi.

Wykonawcy, wybrani do utrzymania zimowego dróg dysponują:
- 35 pługo-posypywarkami (w tym 28 wyposażonych w urządzenia solankowe),
- 2 pługami klinowymi,
- 20 ciągnikami z osprzętem dostosowanym do pracy na wąskich ulicach,
- 1 ładowarką samojezdną.

Natomiast wykonawcy, wybrani do utrzymania zimowego ciągów pieszych, dróg rowerowych i Strefy Płatnego Parkowania dysponują: 23 ciągnikami z pługami i 8 samochodami ciężarowymi. Zobowiązani są w pierwszej kolejności do odśnieżenia i usunięcia śliskości na schodach i chodnikach prowadzących do przystanków komunikacji miejskiej i położonych przy głównych ciągach ulicznych oraz z miejsc postojowych i dojść do parkomatów w Strefie Płatnego Parkowania, a następnie na pozostałych odcinkach o mniejszym natężeniu ruchu. Drogi rowerowe odśnieżane są równocześnie z ciągami pieszymi, w kolejności uzależnionej od ich znaczenia komunikacyjnego.

Zgłoszenia dotyczące prowadzenia akcji zimowej i zagrożeń występujących na drogach można kierować do: Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni - od poniedziałku do piątku w godz. od 7.30 do 15.30 (tel. 58 76 12 080) lub Straży Miejskiej (tel. całodobowy bezpłatny 986).


Odśnieżanie dróg, chodników i dachów

Właściciele nieruchomości zobowiązani są dbać o odśnieżanie dróg i chodników w granicach terenów, którymi zarządzają. Dotyczy to spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, administracji budynków (w zasobach komunalnych, wojskowych, kolejowych itp.), firm i osób prywatnych. Ich obowiązkiem jest także oczyszczanie ze śniegu, lodu i błota oraz innych zanieczyszczeń chodników położonych bezpośrednio przy granicy nieruchomości, niezależnie od tego czyją stanowią własność (z wyjątkiem chodników, na których dopuszczony jest płatny postój pojazdów w Strefie Płatnego Parkowania). Wszelkie zanieczyszczenia z chodnika należy usuwać w taki sposób by nie utrudniać ruchu i by nie niszczyć drzew i krzewów. Należy też pamiętać o tym, by śliskie, oblodzone nawierzchnie posypać piaskiem lub solą. 

Właściciele i zarządcy nieruchomości mają również obowiązek usuwania śniegu i lodu z dachów obiektów budowlanych pozostających ich własnością lub w ich zarządzie. Dotyczy to wszystkich obiektów, a w szczególności: wielkogabarytowych obiektów handlowo - usługowych (hipermarkety, supermarkety), hal sportowych i widowiskowych, obiektów biurowych, szkół, przedszkoli, stacji paliw i obsługi pojazdów, salonów samochodowych, hal magazynowych i innych obiektów użyteczności publicznej.

Również inwestorzy i wykonawcy obiektów w trakcie budowy mają obowiązek usuwania śniegu i lodu - zależnie od stanu zaawansowania inwestycji - z dachów lub stropów między kondygnacjami w celu wyeliminowania zagrożeń dla konstrukcji wznoszonych obiektów oraz zdrowia i życia zatrudnionych ludzi.

Do egzekwowania obowiązków właścicieli nieruchomości upoważnieni są funkcjonariusze Straży Miejskiej.


Zimowa pomoc bezdomnym

Otrzymają kompleksową pomoc, w tym: schronienie, posiłek, zasiłek celowy i porady prawnika. Na to mogą liczyć potrzebujący, którzy zgłoszą się do Zespołu ds. Bezdomnych MOPS, koordynującego wszystkie sprawy związane z pomocą osobom bezdomnym na terenie miasta. Osoby takie mogą również liczyć na możliwość uczestnictwa w programach dających szansę wyjścia z bezdomności.

Mieszkańcy mogą zgłaszać obecność osób bezdomnych potrzebujących pomocy:
- Zespołowi ds. Bezdomnych od poniedziałku do piątku w godz. 7.45 - 15.45, ul. Zygmunta Działowskiego 11, tel. 58 662 00 11, email: bezdomnosc@mopsgdynia.pl
- oraz całodobowo: Centrum Powiadamiania Ratunkowego, tel. 58 660 22 00 i Straż Miejska tel. 986
lub nr 112.

Placówki na terenie Gdyni:
- Tymczasowy Ośrodek Opiekuńczy, Gdynia ul. Chwarznieńska 93 (tel. 58 624-95-91) - schronisko dla mężczyzn - 89 miejsc, kilkuosobowe pokoje, łazienki, stołówka, placówka dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Schronisko prowadzone jest przez MOPS. Zapewnia całodobowy nocleg, wyżywienie, środki czystości, prowadzi kompleksową pracę socjalną.
- Zespół Opiekuńczy (Schronisko dla bezdomnych kobiet), Gdynia ul. Fredry 3 (Tel. 58 661-65-26) - 36 miejsc, kilkuosobowe pokoje, łazienki, stołówka. Schronisko prowadzone jest przez MOPS. Zapewnia całodobowy nocleg, wyżywienie, środki czystości, prowadzi kompleksową pracę socjalną.
- Stowarzyszenie Alter Ego - Schronisko dla rodzin, ul. Leszczynki 153, (Tel. 58 713-57-44) - ok. 55 miejsc - kilkuosobowe pokoje, łazienki, stołówka. Prowadzi je organizacja pozarządowa. Zapewnia całodobowy nocleg, wyżywienie, w miarę potrzeby środki czystości, odzież.
- Stowarzyszenie Alter Ego - schronisko dla osób bezdomnych wraz z zapewnieniem warunków do noclegu osobom wymagającym interwencyjnego wsparcia w tym zakresie ul. Janka Wiśniewskiego 24, (Tel. 58 776-20-01) - 40 miejsc w schronisku, 20 miejsc interwencyjnych, -. Schronisko prowadzone przez organizację pozarządową, dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zapewnia nocleg, wyżywienie, w miarę potrzeb środki czystości, odzież.

Poza tym MOPS podpisał też umowę ze schroniskami na terenie Trójmiasta i poza nim, do których w razie potrzeby kierowane są osoby bezdomne. W sumie Gdynia dysponuje 220 miejscami dla osób bezdomnych, a łącznie z miejscami objętymi umowami MOPS jest ich 390 (jest to minimalna liczba miejsc udostępnionych).


Zimowe dokarmianie ptaków 

Ptaki, które zimę spędzają w mieście, powinniśmy dokarmiać, ale tylko wówczas, gdy warunki atmosferyczne na to wskazują tj. temperatury minusowe przez co najmniej tydzień i utrzymująca się pokrywa śnieżna. 
 
Decydując się na dokarmianie ptaków pamiętajmy, że rożne gatunki ptaków mają różne potrzeby i upodobania żywieniowe. Drobne ptaki (np. sikory, kowaliki, wróble) najlepiej karmić mieszanką ziaren słonecznika, prosa, pszenicy, owsa. Dla sikor i dzięciołów można wieszać kawałki niesolonej słoninki pamiętając, że trzeba ją usunąć po ok. dwóch tygodniach. Jemiołuszki, dzwońce, rudziki chętnie zjadają suszone owoce jarzębiny głogu, dzikiej róży. Ptaki wodne (łabędzie, kaczki) należy dokarmiać przede wszystkim ziarnami zbóż, kukurydzą, warzywami (surowe lub gotowane, bez soli, drobno pokrojone). Rozdrobniony chleb jest jedynie karmą uzupełniającą (nie może być wyschnięty ani spleśniały). Zawsze jednak pamiętajmy o tym żeby pokarm był świeży i wykładany w takich ilościach, aby był zjedzony w czasie jednego karmienia. 

Miasto Gdynia od kilku lat wspomaga osoby dokarmiające ptaki zimą przekazując im karmę. Karma jest wydawana w budynku Urzędu Miasta Gdyni przy ul. 10 Lutego 24, w każdy wtorek w godz. 13:30 – 15:00 (informacja na portierni), gdy utrzymują się minusowe temperatury i pokrywa śnieżna.


Ekopatrol
Strażnicy miejscy z ekopatrolu dokarmiają ptaki i interweniują w przypadku przymarzniętych do lodu łabędzi. Apelujemy: zgłaszajcie takie przypadki!


W ciągu kilku ostatnich dni ekopatrol kilkanaście razy interweniował w przypadku ptaków przymarzniętych do lodu, najczęściej były to zdarzenia z łabędziami, ale trafiały się też przemarznięte gołębie i .. mały nietoperz z gatunku karlików mniejszych. Jak się okazało, mieszkał pod brodzikiem w mieszkaniu przy Wielkopolskiej, obudził się i schwytany przez strażników znalazł opiekę w Polskim Towarzystwie Ochrony Przyrody.

Straż miejska dokarmia ptaki, fot. Straż Miejska

Natomiast łabędzie, które wymagały pomocy weterynaryjnej, zostały przewiezione do specjalistycznej lecznicy, gdzie udzielono im pomocy. Ekopatrol dokarmia ptaki zostawiając mieszankę ziaren pszenicy i kukurydzy w karmnikach stacjonarnych i mobilnych na plaży miejskiej w śródmieściu, na Bulwarze Nadmorskim i plaży w Orłowie.

Straż miejska dokarmia ptaki, fot. Straż Miejska

fot. Straż Miejska

ikona

Najnowsze