PKO Gdynia Półmaraton 2025 – zmiany w organizacji ruchu
Co nowego

Zieleń w Gdyni przyjazna mieszkańcom


To już powstało
Gdyński samorząd już od kilku lat realizuje program rozwoju terenów zieleni miejskiej towarzyszącej mieszkańcom polegający na tworzeniu spójnej i czytelnej kompozycji krajobrazu miasta. Obecnie przygotowujemy studium programowo - przestrzenne zagospodarowania terenów zieleni, którego głównym zadaniem jest wskazanie nowych terenów zieleni przeznaczonych pod zagospodarowanie rekreacyjne.

Zakładaniem i urządzaniem zieleni przyjaznej mieszkańcom zajmuje się Biuro Ogrodnika Miasta, które w ostatnich dwóch latach realizuje m.in. kompleksową przebudowę drzewostanu rosnącego przy głównych ciągach komunikacyjnych, wprowadzając dla każdej ulicy przewodni kolor oraz dobór gatunkowy drzew i krzewów. Szpaler dębowy przy ul. WielkopolskiejWzdłuż ulic Wielkopolskiej i Chwaszczyńskiej posadzono już 300 kilkumetrowych dębów i 13 000 krzewów róż okrywowych. Ulica Śląska otrzymała brzozy w donicach, których kolor i materiał nawiązują do jasnych gdyńskich elewacji z okresu międzywojennego. Na głównej arterii Gdyni - ul. Świętojańskiej, która po ostatniej przebudowie zyskała nowoczesny charakter, wprowadzono wyprodukowane na specjalne zamówienie donice w kształcie łodzi. Nasadzenia są zmieniane 3-4 razy do roku, by cieszyły oczy przechodniów praktycznie przez cały czas. W okresie letnim sadzimy pacioreczniki, których duże, efektowne liście przypominają żagle.

Zaplanowano również spójną koncepcję roślinności nasadzanej na poszczególnych węzłach komunikacyjnych. Powstało już rondo „lawendowe", ten modny ostatnio w architekturze krajobrazu kolor świetnie harmonizuje z dynamicznie rozwijającą się częścią miasta gdzie powstają obiekty sportowe oraz biurowce; „pomarańczowe", któremu dobór roślinność dobrano kolorystycznie do sąsiednich bloków w dzielnicy Chylonia. Rondo „białe" (na placu Konstytucji naprzeciw dworca kolejowego Gdynia Główna) dedykowane jest miastu i jego mieszkańcom aby kontynuować gdyńską tradycję architektoniczną lat 30 tych.

Białe Rondo przy Placu KonstytucjiW latach 2009-2010 udało się także zrealizować przebudowę terenów zieleni w centrum miasta, przy ul. Starowiejskiej, Zgody i Dworcowej. Wszystkie trzy realizacje cechuje jednorodny zamysł projektowy, opierający się na geometrycznych, minimalistycznych układach kompozycyjnych, pasujących do architektury budynków międzywojennej Gdyni.

Nowo projektowana zieleń, aby stać się przyjazna mieszkańcom Gdyni, lokalizowana jest przy głównych ciągach komunikacyjnych. W ten sposób korzystając z tradycji staje się nowoczesna, ponieważ zaspakaja potrzeby obcowania z przyrodą przy okazji przemieszczania się z miejsca na miejsce zapracowanym i zabieganym mieszkańcom miasta.

Zmiana kwiatów jednorocznych przy Skwerze PlymouthDoceniamy także zalety jednorocznych kwiatów rabatowych, dobieranych odpowiednio do sezonu, z których wysadzamy interesujące, barwne kompozycje, dodające urody miejskim terenom zieleni. Co roku zakładane są kwietniki sezonowe w najbardziej reprezentacyjnych miejscach, przede wszystkim w centrum miasta.

W mieście wykorzystuje się też coraz więcej roślin cebulowych: krokusów, tulipanów, narcyzów, zimowitów i czosnków ozdobnych przy ulicach, w murawie i runie parkowym oraz pomiędzy młodymi nasadzeniami niskich krzewów okrywowych. Urozmaicają one istniejące tereny zieleni, czyniąc je atrakcyjnymi również wczesną wiosną, kiedy wegetacja pozostałych roślin dopiero się rozpoczyna.

Zielona Gdynia od podwórka
Zieleń przyjazna mieszkańcom to również nasze podwórka, szczególnie te zlokalizowane w Śródmieściu, które podlega ciągłej urbanizacji i gdzie gęstość zabudowy jest wysoka. W kwietniu 2011 r. gdyński samorząd wraz z mieszkańcami Śródmieścia zainicjował pilotażowy program „Zielona Gdynia od podwórka". Jest to akcja mająca zachęcić mieszkańców do zazieleniania ich własnych podwórek. 30 kwietnia na podwórku przy Placu Grunwaldzkim odbyło się spotkanie mieszkańców Śródmieścia z Biurem Ogrodnika Miasta. W ciągu kilku godzin wszyscy chętni mogli zasięgnąć porad z zakresu ogrodnictwa, zgłosić się do programu oraz otrzymać darmowe sadzonki pnączy i krzewów. Równolegle w trakcie spotkania mieszkańcy kamienicy przy której odbywało się spotkanie sadzili drzewa, krzewy i pnącza na swoim podwórku według projektu przygotowanego przez Biuro Ogrodnika Miasta. Dla kolejnych chętnych i zdeterminowanych do działania na rzecz przyrody mieszkańców, również opracowane zostaną projekty zieleni. Planujemy także zorganizowanie gdyńskiego konkursu na najładniejsze podwórka w mieście.

Finansowanie
Pnącza i słoneczniki przy Drodze RóżowejOpracowane przez Biuro Ogrodnika Miasta projekty, realizują wyspecjalizowane firmy z branży ogrodniczej, wyłaniane w drodze przetargów. Podstawowym źródłem finansowania obszaru działalności Biura Ogrodnika Miejskiego jest budżet miasta. Dodatkowe środki stanowią pieniądze pochodzące z opłat za korzystanie ze środowiska - dawnego Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, również z kar m.in. za zaśmiecanie i nielegalne wycinki drzew. Budżet Biura Ogrodnika Miasta przeznaczony na realizację nowych terenów zieleni każdego roku wzrasta. W 2009 r. wynosił ok. 600 tys. zł, w 2010 r. już ok. 1,7 mln zł, natomiast w 2011 r. wynosi ponad 2 mln. W skali budżetu miasta jest to zaledwie ok. 0,002%. Dbałość o miejską zieleń i nowe nasadzenia w miastach powinna być jednym z priorytetowych zadań jednostek, administrujących terenami zieleni, ponieważ przy proporcjonalnie niewielkim nakładzie środków można uzyskać widoczny i cieszący mieszkańców efekt.

Konferencja szkoleniowa
W dniach 19 - 20 maja 2011 Gdynia będzie gospodarzem organizowanej przez firmę Abrys Sp. z o.o. V Ogólnopolskiej Konferencji Szkoleniowej ZIELEŃ MIEJSKA. Ogrodnicy miejscy, pracownicy referatów zieleni, urbaniści z wielu miast Polski pod przewodnictwem prof. dr hab. inż. Marka Siewniaka będą rozmawiać o planach i wizji rozwoju miast poprzez kształtowanie ich terenów zieleni.

Uczestnicy konferencji poruszą zagadnienia związane z formami przestrzennymi zieleni w kompozycji urbanistycznej miasta (w jaki sposób tworzyć tereny zieleni miejskiej i jak wpływa to na klimat) oraz bezpieczeństwem na terenach zieleni. Zaprezentowana zostanie również program rozwoju terenów zieleni miejskiej, realizowany od kilku lat przez gdyński samorząd. Dzięki niemu powstaje spójna i czytelna kompozycja krajobrazu miasta.


Tulipany przy Węźle Franciszki Cegielskiej

Łąka kwietna przy ul. Wielkopolskiej

łódki z żaglami z paciorecznika przy ul. Świętojańskiej

ikona

Najnowsze