PKO Gdynia Półmaraton 2025 – zmiany w organizacji ruchu
Co nowego

„Zezowate Szczęście” i czerwony dywan, czyli 46. FPFF

Na zdj. (od lewej): Joanna Kulig, Bogdan Dziworski i Dorota Roqueplo, członkowie tegorocznego jury // fot. Karol Stańczak

Na zdj. (od lewej): Joanna Kulig, Bogdan Dziworski i Dorota Roqueplo, członkowie tegorocznego jury // fot. Karol Stańczak

Czerwony dywan, twórcy z branży filmowej, zaproszeni goście – taki widok w Gdyni może oznaczać tylko jedno. W poniedziałek, 20 września rozpoczęła się 46. edycja Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Projekcje trwały od rana, ale uroczysta gala odbyła się dopiero wieczorem w Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej oraz Gdyńskim Centrum Filmowym.

 
Tegoroczny Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni otworzył pokaz „Zezowatego Szczęścia” Andrzeja Munka. To ostatnie ukończone dzieło przedwcześnie zmarłego reżysera. Film powstał w 1960 roku, a kultową rolę zagrał w nim Bogumił Kobiela.

W tym roku Munk skończyłby sto lat. Z tej okazji większość jego produkcji zostanie zaprezentowana podczas festiwalu w sekcji pozakonkursowej „Czysta Klasyka”.

Podczas wieczornej gali otwarcia festiwalowych gości powitali m.in.: prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, dyrektor festiwalu Leszek Kopeć oraz Tomasz Kolankiewicz – dyrektor artystyczny FPFF.

Z kolei wprowadzenie do seansu „Zezowatego Szczęścia” przygotował i wygłosił Miłosz Stelmach – filmoznawca, krytyk filmowy, redaktor naczelny kwartalnika „Ekrany”.

Na zdj. prezydent Wojciech Szczurek z małżonką Barbarą, fot. Karol Stańczak
Na zdj. prezydent Wojciech Szczurek z małżonką Barbarą, fot. Karol Stańczak

Podczas poniedziałkowej gali przygotowano jeszcze jedną niespodziankę dla widzów. Był pokaz „Kroniki 45. FPFF”, przygotowanej przez Jakuba Laskowskiego – studenta Gdyńskiej Szkoły Filmowej.

45. FPFF był wyjątkowy. Pierwszy raz zamiast we wrześniu odbył się w grudniu i w formule wirtualnej. Takie zmiany wymusiła pandemia COVID-19. Nie było opcji, aby wspólnie cieszyć się świętem kina w mieście. Można było w nim uczestniczyć jedynie online. Na szczęście w tym roku powoli wracamy do tradycyjnych spotkań z twórcami, projekcji w salach kinowych i koncertów w „Piekiełku”. Wszystko to jednak z zachowaniem obostrzeń sanitarnych.



Podczas tegorocznej edycji festiwalu takich kronik będzie więcej. W ich przygotowanie zaangażowali się studenci szkół filmowych, a produkcję wzięła na siebie Pomorska Fundacja Filmowa w Gdyni. Gdzie szukać filmowych sprawozdań? Codziennie wieczorem wystarczy śledzić nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.

Bieżące informacje z 46. FPFF znajdują się na stronie festiwalu, a także są publikowane na portalu gdynia.pl.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 21.09.2021 11:15
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (magdalena.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 21.09.2021 20:01
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Zobacz także

Najnowsze