Jak pracuje Urząd Miasta Gdyni i miejskie jednostki w majowy weekend? Sprawdź komunikat dla mieszkańców
Co nowego

Zaćmienie słońca w AMW

golfW środę 29 marca zaobserwujemy w Polsce częściowe zaćmienie Słońca. Z tej okazji Instytut Nawigacji i Hydrografii Morskiej Akademii Marynarki Wojennej zaprasza wszystkich zainteresowanych na happening. Środowe spotkanie rozpocznie się o godzinie 10:00 i potrwa do 14:00. Wszystko odbędzie się na terenie uczelni i na przyległym do niej parkingu (ul. Śmidowicza 69).

Program imprezy:
10:00 - powitanie przybyłych osób;
10:05-11:15 - wykład nt. 'Zaćmienia w układzie Słońce-Ziemia-Księżyc' (kmdr ppor. mgr inż. Dariusz Żołnieruk - INiHM, Aula im. Zygmunta Augusta, wejście od ul. Grudzińskiego);
11:15-11:30 - instruktaż nt. 'Bezpieczne obserwacje zaćmień Słońca' (kmdr ppor. mgr inż. Dariusz Żołnieruk - INiHM);
11:30-11:57 - przerwa techniczna, montaż i rozstawienie teleskopów astronomicznych, przemieszczenie się uczestników spotkania na parking Akademii Marynarki Wojennej (przy ul. Grudzińskiego, obok Auli);
11:57-13:56 - obserwacja zjawiska częściowego zaćmienia Słońca za pomocą wystawionego na parkingu sprzętu optycznego;
14:00 - pożegnanie.

Na wypadek pogody niesprzyjającej obserwacjom Słońca przygotowany został plan B zakładający pozostanie uczestników happeningu w Auli AMW i obejrzenie symulacji zaćmienia wygenerowanej przez specjalistyczne oprogramowanie astronomiczne.

Zaćmienie Słońca, które będzie miało miejsce 29 marca, ma charakter szczególny. Dla obserwatorów w Polsce będzie ono, co prawda, zaćmieniem 'tylko' częściowym, jednakże jest to ostatnie na wiele lat zaćmienie, które można by, jako całkowite, zobaczyć osobiście wybierając się np. do Turcji. Zaćmienie dla obserwatorów w Gdyni potrwa od godz. 11:57 do godz. 13:56. W jego maksymalnej fazie, która będzie miała miejsce o godz. 13:56, tarcza Księżyca zakryje niemal połowę średnicy tarczy Słońca.

Zarówno wykład, jak i pokaz zaćmienia, mają charakter publiczny, a więc otwarty dla osób przybyłych spoza Akademii Marynarki Wojennej. AMW planuje wystawić i udostępnić prywatny sprzęt optyczny członków Oddziału Pomorskiego Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii (w tym pracowników i studentów AMW) oraz zaproszonych gości. Na dzień dzisiejszy, najprawdopodobniej będą to dwa duże refraktory, jeden refraktor mały, mały teleskop szkolny systemu Maksutowa i mała lorneta astronomiczna 20×60 na specjalnym montażu. Obserwacji dokonywać będzie można zarówno bezpośrednio za pomocą specjalnych filtrów słonecznych, jak i za pomocą projekcji ekranowej - zwykłej i w tzw. kamerze Hegerberga.

Na zdjęciu: jedna z faz zaćmienia słońca, foto: Dorota Nelke

  • ikonaOpublikowano: 28.03.2006 00:00
  • ikona

    Autor: dnelke

ikona

Najnowsze