Festiwal NNW jest największym wydarzeniem kulturalnym poświęconym tematyce Żołnierzy Wyklętych oraz polskiej historii w latach 1939-1989. Przez 4 dni przewodnikami po nieopowiedzianych dotąd historiach są uczestnicy i świadkowie tamtych wydarzeń.
Cztery dni festiwalowe to m.in. pokazy filmów o polskiej historii najnowszej, filmy dokumentalne, dokumenty radiowe, koncerty, przedstawienia multimedialne, instalacje artystyczne, moda, warsztaty, wystawy, panele z udziałem wybitnych gości.
Tegoroczny festiwal wzbogacony zostanie po raz pierwszy o przyznanie nagrody w konkursie międzynarodowym, do którego zakwalifikowało się 6 filmów zagranicznych i 5 polskich m.in. albańskiego reżysera Besnika Bishy „Dzieci dyktatury”, węgierski dokument o współpracy żołnierzy węgierskich walczących po stronie niemieckiej z Grupą AK Kampinos „Węgierski korytarz...”.
Podczas Festiwalu NNW zawsze można spotkać ciekawych gości. W tym roku wydarzenie odwiedzi Sam Bryan, który jest synem Juliena Bryana, wielkiego przyjaciela Polski, filmowca, który od 1936 roku fotografował Polskę, utrwalając na kliszach kawał historii naszej ojczyzny. Sam Bryan jest jurorem nowego konkursu międzynarodowego oraz otworzy wystawę zdjęć Ojca.
W konkursie głównym o nagrodę Złotego Opornika powalczy 26 obrazów. To m.in. „Paszporty Paragwaju” Roberta Kaczmarka, „Kresy” Rafała Brylla czy „Mała Moskwa kontra Mały Londyn” Sławomira Koehlera.
Więcej informacji na oficjalnej stronie Festiwalu: www.festiwalnnw.pl.
Festiwal jest otwarty dla publiczności. Wstęp na projekcje jest wolny. Projekcje konkursowe, słuchowiska i pokazy specjalne odbywają się w salach Gdyńskiego Centrum Filmowego (pl. Grunwaldzki 2).
Opublikowano: 26.09.2019 08:00
Autor: Redakcja portalu Gdynia.pl (wydz.komsp@gdynia.pl)