Co nowego

Wybierzmy wspólnie najlepszy projekt logo na stulecie miasta

7 kwietnia ruszy głosowanie mieszkańców na logo stulecia miasta.

7 kwietnia ruszy głosowanie mieszkańców na logo stulecia miasta.

Czas na Wasz ruch. 7 kwietnia rozpocznie się głosowanie na projekt logo na stulecie Gdyni – online oraz w punktach stacjonarnych. Do wyboru będą trzy prace, które kapituła konkursowa wyłoniła spośród niemal 400 propozycji. Odzwierciedlają one tożsamość naszego miasta, jego otwartość i przywiązanie do morza. Który projekt okaże się najlepszy? Wszystko w Waszych rękach. A zatem do dzieła! Głosowanie potrwa do 27 kwietnia, a zwycięzcę poznamy do 30 kwietnia.


Gdynia to miasto nowoczesne, nierozerwalnie związane z morzem, przywiązane do wartości, otwarte, które ceni kreatywność i przedsiębiorczość. Takie cechy powinno też w sobie łączyć logo na jubileusz miasta. Za nami pierwszy etap konkursu na znak graficzny stulecia Gdyni. Zgłoszono do niego 399 prac. 34 z nich wykluczono jako niezgodne z regulaminem, a 1 została wycofana przez uczestnika. Zatem kapituła oceniła 364 konkursowe prace. Spośród nich wybrano 3 projekty logo.

Przed nami drugi etap, czyli głosowanie, w którym to mieszkańcy wybiorą zwycięzcę.
Zapraszam do udziału w głosowaniu na projekt logo stulecia naszego miasta. Spośród niemal 400 nadesłanych propozycji, za które serdecznie dziękujemy, kapituła konkursowa wyłoniła 3, biorąc pod uwagę m.in. zgodność z tożsamością miasta, atrakcyjność i oryginalność zgłoszonych prac, a także walory estetyczne i użytkowe. Ostateczna decyzja, która z nich stanie się oficjalnym znakiem jubileuszu Gdyni, należy do mieszkańców. Ideą obchodów stulecia Gdyni jest wspólnotowość. Dlatego tak ważne jest, by wybór wizualnego symbolu gdyńskiego jubileuszu był w Państwa rękach – mówi Aleksandra Kosiorek, prezydent Gdyni.


Zdjęcia i montaż: Łukasz Czerwiński

Głosowanie potrwa od 7 do 27 kwietnia. Najlepszy projekt będzie można wskazać online lub w formie papierowej – w punktach stacjonarnych. Formularz do głosowania w formie elektronicznej zostanie udostępniony na stronie gdynia100.pl oraz Gdyńskiej Platformie Dialogukonsultujemy.gdynia.pl. Natomiast głos w formie papierowej będzie można oddać w Przystaniach, filiach Biblioteki Gdynia oraz punktach informacyjnych znajdujących się: w holu Urzędu Miasta Gdyni (al. Marsz. Piłsudskiego 52/54), Centrum Obsługi Mieszkańca w „Rivierze” (ul. Kazimierza Górskiego 2) i Gdyńskim Centrum Wspierania Przedsiębiorczości (ul. 10 Lutego 24).

Wyniki poznamy do 30 kwietnia. A autor zwycięskiego logo otrzyma nagrodę główną w wysokości 25 tys. zł stanowiącą budżet na realizację zamówienia, którego przedmiotem będzie przygotowanie Księgi znaku – logo 100-lecia Miasta Gdyni.

Trzy finałowe propozycje


Projekty, które trafiły do drugiego, finałowego etapu wybrała kapituła w składzie: Małgorzata Bujak – członkini Komitetu Obywatelskiego 100-lecia Gdyni z Muzeum Miasta Gdyni, dr hab. prof. UWM Jarosław Bujny – projektant grafik, kurator, wykładowca akademicki; Marta Frej – członkini Komitetu Obywatelskiego 100-lecia Gdyni, graficzka, ilustratorka; Oktawia Gorzeńska – wiceprezydentka Gdyni; Magdalena Oczachowska z Referatu Promocji Miasta w Urzędzie Miasta Gdyni; Paweł Osicki – członek Komitetu Obywatelskiego 100-lecia Gdyni, architekt, projektant i muzyk; Joanna Śliwińska – naczelniczka Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji Urzędu Miasta Gdyni; Beata Sikorska – kierowniczka Referatu Promocji Miasta w Urzędzie Miasta Gdyni oraz Dorota Stec-Grochal z Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Magdaleny Abakanowicz w Gdyni.
Do konkursu na logo stulecia miasta Gdyni wpłynęło prawie 400 prac. Zadanie członków jury okazało się wyjątkowo trudne. Projekty wzbudziły burzliwe, a jednocześnie merytoryczne i emocjonalne długie dyskusje. Mimo że wszyscy starali się znaleźć wspólne stanowisko, cały czas pojawiało się jakieś „ale”. Z czego to wynikało? Okazuje się, że dla wyboru takiego logotypu ważne są nie tylko estetyka czy wysoka jakość techniczna wykonania projektu, ale też pomysł wyjściowy, ilość i jakość skojarzeń, jak i świeżość oraz unikalność spojrzenia na temat. Wiele bardzo wspaniałych projektów operowało zbyt podobnymi odniesieniami i metaforami wizualnymi. Z drugiej strony wspaniałe projekty z unikalnym pomysłem odbiegały od technicznych wymogów wykonania takiego projektu. Z mojego punktu widzenia najważniejsze było to, że w konkursie wzięły udział nie tylko profesjonalne firmy i projektanci, ale także wielu mieszkańców, pasjonatów sztuki i designu. Ich prace nadały konkursowi unikalny charakter – mówi dr hab. prof. UWM Jarosław Bujny, projektant grafik i członek konkursowej kapituły.

Cieszę się, że kapituła konkursowa dokonała wyboru tych właśnie prac. Uważam, że prezentują one różne stylistycznie, odmienne od siebie pomysły na logo. Prezentują wysoki poziom plastyczny i pozwolą wybrać mieszkańcom logotyp, który skutecznie zrealizuje swoje zadanie na stulecie Gdyni. Wybraliśmy trzy bardzo interesujące prace. A liczba przesłanych projektów pokazuje bardzo duże zainteresowanie. Poziom konkursu był bardzo zróżnicowany – dodaje Paweł Osicki, członek kapituły oraz Komitetu Obywatelskiego 100-lecia Gdyni, architekt, projektant i muzyk.


Projekt numer 1

Projekt logo numer 1. Napis "100 lat Gdyni"
Projekt logo numer 1 

Przesunięta w poziomie konstrukcja symbolizuje linię horyzontu morskiego – widok, który jest nieodłącznym elementem krajobrazu miasta. Prosta, geometryczna budowa sygnetu nawiązuje do modernistycznej architektury. Półpierścienie składające się na dwa zera tworzą kształt fal morskich. Inne półpierścienie obrazują wzgórza, które, podobnie jak wybrzeże, stanowią naturalne ukształtowanie terenu Gdyni. Dynamiczny układ elementów sygnetu sugeruje ruch i rozwój, co odzwierciedla gdyńskiego ducha innowacji i przedsiębiorczości.

Podstawową wersją kolorystyczną jest granatowy – kolor używany w logo miasta Gdyni. Znak nie ma jednak sztywnych ograniczeń kolorystycznych.

Przykłady użycia logo w przestrzeni miasta i na gadżetach
Opis projektu i przykłady użycia logo nadesłane przez uczestnika konkursu.


Projekt numer 2

Projekt logo numer 2
Projekt logo numer 2 

Znak łączy spotykające się ze sobą motywy. Górny to bryła modernistycznego budynku, a dolny – „niosący” go kadłub statku oraz typograficzne hasło ułożone na osi kompozycji niczym reprezentacyjna oś miasta (ul. 10 Lutego). Prowadzą one oczy i myśli odbiorcy ku przyszłości nadmorskiej metropolii. Dodatkiem do całości jest fala, „kilwater” – ślad na wodzie pozostawiony przez płynący statek.

Znak zaprojektowany został w podstawowych kolorach – czarnym i białym. Dodatkami są tu kolory fali: żółty – symbolizujący piach plaży, niebiesko-zielony – symbolizujący wodę Bałtyku oraz czerwony – odnoszący się do herbu miasta.


Opis projektu i przykłady użycia logo nadesłane przez uczestnika konkursu.


Projekt numer 3

Projekt logo numer 3
Projekt logo numer 3 

Logo to symboliczne połączenie historii, architektury i tożsamości miasta. Wnętrze każdej cyfry wypełniają symboliczne, liniowe ikony przedstawiające fragmenty trzech charakterystycznych obiektów gdyńskiej architektury: Miejskich Hal Targowych, budynku Polskich Linii Oceanicznych (PLO) oraz Muzeum Emigracji. Po lewej stronie napisu umieszczono rok „1926”, oznaczający moment nadania praw miejskich, natomiast po prawej „2026”, odnoszący się do obchodzonej rocznicy.

Czcionka w napisie „Gdynia”, zapis dat oraz czarny kolor współgrają z logotypem miasta. Całość projektu łączy w sobie klasyczną elegancję i nowoczesność, oddając ducha Gdyni – miasta dynamicznego, otwartego na świat, a jednocześnie wiernego swojej historii i tradycji.

Przykłady użycia logo na gadżetach (materiały prasowe)
Opis projektu i przykłady użycia logo nadesłane przez uczestnika konkursu.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i udział w konkursie.

  • ikonaOpublikowano: 02.04.2025 15:30
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (magdalena.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 03.04.2025 10:30
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona

Najnowsze