Jak pracuje Urząd Miasta Gdyni i miejskie jednostki w majowy weekend? Sprawdź komunikat dla mieszkańców
Co nowego

Wszystkie ziarna piasku

Reporter Bartek Sabela na Saharze. Fot. Bartek Sabela, źródło: https://www.facebook.com/bartlomiejsabela/

Reporter Bartek Sabela na Saharze. Fot. Bartek Sabela, źródło: https://www.facebook.com/bartlomiejsabela/

Choć debiutował reportażem z Uzbekistanu „Może (morze) wróci” o ginącym Morzu Aralskim, to pochłonęła go Afryka. Gościem Gdyńskich Warsztatów Podróżniczych „Wyjdź w świat” będzie Bartek Sabela, autor dwóch książek i licznych artykułów z Czarnego Lądu.

W najbliższy piątek, 17 grudnia o godzinie 19.00 wyruszymy w daleką podróż do Afryki. A zabierze nas tam niestrudzony eksplorator tego kontynentu Bartek Sabela za sprawą 145. edycji Gdyńskich Warsztatów Podróżniczych "Wyjdź w świat" organizowanych przez Hufiec ZHP Gdynia i finansowanych przez Miasto Gdynia. Ubierzcie się lekko, bo będzie gorąco.

Zanim zawiało go w daleki świat, urodzony w 1982 roku Sabela schodził Tatry. Jak o sobie mówi, jest łodzianinem z urodzenia, warszawiakiem z wykształcenia a zakopiańskim ceprem z wyboru. Z zawodu architekt, z zamiłowania malarz, fotograf, snowboardzista i przede wszystkim wspinacz. Jednak pasja fotograficzna, lekkie pióro i ciekawość świata sprawiły, że podróże i opowiadanie o świecie stały się jego sposobem na życie.

Pierwszą książkę napisał w wieku 31 lat. Była to opowieść o znikającym Morzu Aralskim, któremu przyglądał się w Uzbekistanie. Reportaż "Może (morze) wróci" zdobył uznanie i został nagrodzony Bursztynowym Motylem oraz Nagrodą Magellana. Później była już głównie Afryka.

Owocem czterech podróży na Saharę Zachodnią – ostatnią kolonię w Afryce, lecz nie europejską, a marokańską, jest książka „Wszystkie ziarna piasku”. Aby ją napisać, reporter musiał dostać się do nieuznawanego państwa Saharyjskiej Arabskiej Republiki Demokratycznej. By tam dotrzeć, jako turysta i architekt z zawodu, nie reporter i fotograf, podróżował przez Maroko, które okupuje większą część Sahary Zachodniej. Część okupowaną od niepodległej oddziela zbudowany przez Maroko mur – fortyfikacja wojskowa, od której większy na świecie jest tylko Wielki Mur Chiński.

Żeby zebrać do reportażu informacje Bartek Sabela musiał długie dni spędzić zamknięty w małym, wymalowanym olejną farbą pokoju, czekając na kontakt z Saharyjczykami z walczącego o niepodległość Frontu Polisario, stawić czoła marokańskiej bezpiece, wreszcie pojechać do obozów uchodźców w Algierii, dokąd zbiegła przed wojną połowa rdzennej ludności.

Książka o trwającym ponad 40 lat dążeniu do niepodległości Sahary Zachodniej ukazała się w 2015 roku w Wydawnictwie Czarne. Dzięki niej autor związał się z tym wydawnictwem, w którym wydał w 2017 roku drugą afrykańską książkę „Afronauci” - reportaż o Zambijczyku, który pięćdziesiąt lat temu chciał zostać pierwszym człowiekiem na Księżycu. „Wszystkie ziarna piasku” zostały wyróżnione Afrykasem 2015 przez Fundację Afryka Inaczej i nominowane do Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej

Bartek Sabela pisał także reportaże z Demokratycznej Republiki Konga, Kenii, Algierii, Bhutanu oraz Polski m.in. dla magazynów „Kontynenty”, „Podróże”, „Pismo” i „Dużego Formatu”.

Od premiery saharyjskiej książki Sabeli minęło 6 lat. W nadchodzącym roku ukaże się jej nowy wydanie. Co zmieniło się na Saharze Zachodniej przez ten czas? Jak potoczyły się dalsze losy bohaterów? Czy są jakieś nadzieje, by mieszkańcy Sahary Zachodniej zdobyli wolność i mogli decydować o swojej przyszłości? O tym wszystkim dowiemy się w piątek podczas Gdyńskich Warsztatów Podróżniczych.

Spotkanie online z Bartkiem Sabelą dostępne będzie na kanale YouTube Gdyńskich Warsztatów Podróżniczych „Wyjdź w świat”.

Po spotkaniu przeprowadzony zostanie tradycyjnie konkurs, w ramach którego będzie można wygrać grę planszową od sponsora nagród – wydawnictwa Rebel.

Książki "Wszystkie ziarna piasku". fot. Bartek Sabela, źródło: https://www.facebook.com/bartlomiejsabela/
Książki "Wszystkie ziarna piasku". fot. Bartek Sabela, źródło: https://www.facebook.com/bartlomiejsabela/

ikona

Najnowsze