PKO Gdynia Półmaraton 2025 – zmiany w organizacji ruchu
Co nowego

Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej – ORP „Wodnik” zawinął do Gdyni

Za nimi blisko 9 000 mil morskich// fot. st. chor. szt. mar. Piotr Leoniak/3 FO, fb Marynarki Wojennej RP

Za nimi blisko 9 000 mil morskich// fot. st. chor. szt. mar. Piotr Leoniak/3 FO, fb Marynarki Wojennej RP

W ciągu prawie dwóch miesięcy przebyli ponad 8,7 tys. mil morskich, po drodze odwiedzili trzy porty. Wczoraj do Gdyni powrócił okręt szkolny ORP „Wodnik”. Na jego pokładzie praktyki zaliczyło niemal 80 podchorążych z Polski, Ukrainy i Kataru.


Trasa rejsu wiodła przez Bałtyk, Morze Północne, Ocean Atlantycki i Morze Śródziemne. Po drodze okręt przechodził przez liczne cieśniny, od Sundu po Cieśninę Gibraltarską, gdzie swoje umiejętności mogli doskonalić zwłaszcza nawigatorzy. Zawinął też do trzech portów – Porto, Barcelony i Patras w Grecji. W ciągu prawie dwóch miesięcy załoga przebyła dystans 8 746 mil morskich.

Wojskowi studenci spędzili na morzu kilkadziesiąt dni, pełniąc wachty na mostku i w okrętowej siłowni. Na okręcie postarali się przełożyć na praktykę wiadomości, które zdobyli podczas zajęć na uczelni. Ćwiczyli prowadzenie nawigacji i wyznaczanie pozycji jednostki na podstawie obserwacji ciał niebieskich, na własnej skórze poczuli, w jaki sposób pracuje obsada okrętowej siłowni. Do tego doszły jeszcze codzienne wykłady. W rejs wyruszyło blisko 80 podchorążych. Większość z nich to studenci wojskowi II roku. Na pokładzie „Wodnika” zameldowało się jednak także dziesięciu podchorążych z Kataru, a także czterech z Ukrainy. Pierwsi, na mocy zawartej przed laty umowy, studiują w Gdyni na stałe. Drudzy pojawili się w Polsce dzięki programowi „NATO DEEP”. Polega on na udzielaniu przez Sojusz eksperckiego wsparcia uczelniom wojskowym w takich krajach jak wspomniana Ukraina, ale też Bośnia i Hercegowina, Gruzja czy Mołdawia.

Na pokładzie okrętu praktyki morskie odbywają podchorążowie Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego oraz Wydziału Mechaniczno-Elektrycznego. Praktyka okrętowa kończy każdy rok studiów wojskowych w Akademii Marynarki Wojennej. Wcześniej podchorążowie przechodzą szereg zajęć teoretycznych oraz ćwiczeń na symulatorach i trenażerach. Praktyka i czas na różnych akwenach morskich to również okazja do wspomnień, kultywowania pięknych tradycji marynarskich i oddania hołdu poprzednikom. Jedną z nich było złożenie wiązanki kwiatów załodze zaginionego ORP „Orzeł”, w miejscu prawdopodobnego zatonięcia okrętu na Morzu Północnym, przez załogę – podchorążych AMW. Podczas uroczystości wraz z odprawioną modlitwą przypomniano historię i osiągnięcia bohaterskiej załogi okrętu podczas działań wojennych. Kolejnym ważnym etapem rejsu była wizyta w Barcelonie – drugim mieście Hiszpanii, stolicy Katalonii, jednym z największych portów morskich w Europie.

Przypomnijmy, ORP „Wodnik” wyruszył w rejs 15 czerwca 2023 r.
 
Praktyki to czas weryfikacji wiedzy zdobytej podczas zajęć szkoleniowych i wykorzystanie jej pod czujnym okiem instruktorów na morzu. Stopień wtajemniczenia podchorążych rośnie z każdym rokiem edukacji, zaczynając od praktyk marynarskich, poprzez specjalistyczne na oficerskich kończąc. To nieodłączny element studiów wojskowych, na który zwraca się szczególną uwagę. Podchorążowie z Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego odbywają praktykę nawigacyjno-astronomiczną. Mają okazję wykorzystać wiedzę zdobytą na zajęciach z astronawigacji, gdzie uczą się między innymi wyznaczać pozycję okrętu przy pomocy położenia ciał niebieskich. Ponadto przechodzą szkolenie wachtowe oraz odbywają zajęcia z uwzględnieniem takich przedmiotów jak: nawigacja morska, astronawigacja, okrętowe urządzenia nawigacyjne, radionawigacja, meteorologia i oceanografia oraz wiedza okrętowa. Natomiast podchorążowie studiujący na Wydziale Mechaniczno-Elektrycznym, czyli przyszli mechanicy okrętowi, odbywają praktykę specjalistyczną. Zapoznają się z urządzeniami okrętowymi, ich obsługą i dokumentacją, pełnią wachty morskie w siłowniach okrętowych oraz poznają zagadnienia dotyczące dowodzenia działem okrętowym.
 
Okręt szkolny ORP „Wodnik” przeznaczony jest do wykonywania długich rejsów nawigacyjno-szkoleniowych. Wyszkoliło się na nim tysiące podchorążych Akademii Marynarki Wojennej i kadetów Szkoły Podoficerskiej MW. Okręt brał także udział w operacji „Pustynna Burza” – pełnił rolę okrętu-szpitala w działaniach na wodach Zatoki Perskiej w 1991 roku. Za udział w tych działaniach król Arabii Saudyjskiej, dekretem nr 5127 z 24 września 1991 roku, nadał członkom załogi medal „Za wyzwolenie Kuwejtu”.

Oprac. na podstawie www.polska-zbrojna.pl oraz mat. pras. AMW w Gdyni

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 03.08.2023 09:06
  • ikona

    Autor: Karolina Szypelt (karolina.szypelt@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 03.08.2023 14:34
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Najnowsze