PKO Gdynia Półmaraton 2025 – zmiany w organizacji ruchu
Co nowego

Wspomagamy nawadnianie drzew w Gdyni

worki nawadniające na drzewach przy ul.Bławatnej i Sępiej w Gdyni // mat. Wydziału Ogrodnika Miasta

worki nawadniające na drzewach przy ul.Bławatnej i Sępiej w Gdyni // mat. Wydziału Ogrodnika Miasta

Podlewanie roślin to jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, który w okresach suszy może decydować o ich przetrwaniu. W przypadku dużych drzew, takich jakie sadzone są w warunkach miejskich jest to zadanie wymagające odpowiedniej wiedzy i organizacji.

Podlewanie powinno jedynie wspomagać drzewa w okresach suszy, zwłaszcza młode, świeżo posadzone w nowym miejscu. Zbyt częste podlewanie niestety osłabia rozwój korzeni i wpływa negatywnie na adaptację w nowym środowisku. Drzewa zmuszone do przetrwania w zazwyczaj trudniejszych warunkach powinny w przeciągu kilku lat rozbudować swój system korzeniowy tak, aby znaleźć w glebie ilość wilgoci zapewniającą przeżycie.
- W Gdyni dbamy kompleksowo o zieloną infrastrukturę, projektowanie i zakładanie nowych terenów zieleni, nasadzenia drzew i krzewów, a potem ich pielęgnacja to codzienna praca Wydziału Ogrodnika Miasta – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju. - Zależy nam aby miasto tętniło zielenią stąd realizacja parków kieszonkowych w dzielnicach, ogrodów deszczowych, a także cieszących oczy kwiatów sezonowych, takich jak np. w łódkach na ul. Świętojańskiej czy rabaty i kwietniki utrzymywane na terenie całego Miasta - podkreśla wiceprezydent.

W Gdynia od kilku lat Wydział Ogrodnika Miasta testował, a obecnie wdraża innowacyjne rozwiązania pozwalające znacząco zwiększyć skuteczność podlewania, a jednocześnie ograniczyć ilość zużywanej w tym celu wody. Pierwszym z nich są worki nawadniające wykonane z polietylenu, które mocuje się na paliku przy drzewie, lub bezpośrednio u podstawy pnia drzewa, po czym napełnia wodą, a woda powoli rozsącza się przez specjalnie wykonany szew. Czas opróżnienia worka wynosi ok. 10 godzin, przy pojemności 70 litrów. Z naszych doświadczeń wynika, że worek utrzymuje wilgoć nawet do 48 godzin, a dzięki powolnemu uwalnianiu wody bezpośrednio do gleby pod workiem redukuje się straty wynikające z parowania. Podlewanie drzewa jest znacznie skuteczniejsze, a dodatkowo redukuje się zużycie wody nawet o 75% w porównaniu z tradycyjnym podlewaniem. Worki stosuje się w okresie wegetacyjnym i zdejmuj na zimę. Są wielokrotnego użytku.

Wiosną 2023 roku Wydział Ogrodnika Miasta zamontował ok. 30 worków nawadniających w kilku lokalizacjach na terenie Gdyni, pojawiły się one m.in. przy ul. Bławatnej i Sępiej na Pustkach Cisowskich-Demptowie, ul. Rdestowej na Dąbrowie czy ul. Wejherowskiej w Chyloni.

worek nawadniający drzewa // mat. Wydział Ogrodnika Miasta
- Worki nawadniające to nowoczesne rozwiązanie stosowane w pielęgnacji drzew, które testujemy w Gdyni już od 3 lat. Z naszych doświadczeń wynika, że jest to metoda pozwalająca na skuteczne nawodnienie drzew, a jednocześnie oszczędność wody. Kolejnym ciekawym i skutecznym rozwiązaniem są maty absorbujące wilgoć. Maty układa się podczas sadzenia drzew pod bryłą korzeniową, a korzenie w okresach suszy korzystają ze zgromadzonej w nich wilgoci. Oba innowacyjne rozwiązania będą na szeroka skalę stosowane na terenie Gdyni, ponieważ z naszych doświadczeń wynika, że zdecydowanie wpływają one na przeżywalność drzew w trudnych warunkach miejskich - podsumowuje Tadeusz Schenk, naczelnik Wydziału Ogrodnika Miasta.

Maty absorbujące wodę wypełnione są hydrożelem, który magazynuje wodę, ograniczając jej niedobór jak i nadmiar w glebie (podczas okresów deszczowych magazynują nadmiar wody, którą oddają później roślinie stopniowo podczas okresów suszy), zapewniając drzewom optymalny poziom wilgoci. Działają przez okres 3 lat. W Gdyni maty zastosowano przy wszystkich 50 drzewach posadzonych wiosną 2023 roku (m.in. przy ul. Perłowej, Kwiatkowskiego, Legionów, Kopernika, Pawiej, Apollina, Spacerowej, Płockiej). Od dwóch lat z powodzeniem testowane są na drzewostanie przy ul. Legionów i Al. Zwycięstwa.

Podlewanie jest najważniejszą czynnością w pielęgnacji drzewa po jego posadzeniu i daje lepsze efekty przyjmowania się roślin. Musimy dbać o nasze drzewa, które dostarczają nam nie tylko walorów estetycznych, ich cień to schronienie przed upałami, miejscem odpoczynku, są także buforem chroniącym przed hałasem miejskim i poprawiają jakości powietrza, dostarczając tlen, ponadto posiadają zdolności oczyszczania powietrza. Ich zalety są nieocenione, zwłaszcza w przestrzeni miejskiej.

  • ikonaOpublikowano: 21.06.2023 10:15
  • ikona

    Autor: Dorota Matejczyk (dorota.matejczyk@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 21.06.2023 20:27
  • ikonaZmodyfikował: Dorota Matejczyk-Waletko
ikona

Najnowsze