Jak pracuje Urząd Miasta Gdyni i miejskie jednostki w majowy weekend? Sprawdź komunikat dla mieszkańców
Co nowego

W Gdyni powstał drugi Rodzinny Dom Dziecka

Drugi Rodzinny Dom Dziecka działa od dziś w Gdyni.

Grupa Rodzinna została wyodrębniona w lutym 2001 roku ze struktury gdyńskiego Domu Dziecka. W skład tak utworzonej rodziny wchodzą opiekunowie: pani Maria (dyrektor) oraz pan Andrzej Kuklewiczowie, którzy zostali przeszkoleni przez Ośrodek Rodzin Zastępczych i Adopcyjnych OAZA do pełnienia roli opiekunów rodziny zastępczej, wraz z dwanaściorgiem dzieci. Dzieci pochodzą z dwóch rodzin: Milewskich (pięcioro dzieci: Maciej - 14 lat, Magda 13 - lat, Marcin - 10 lat, Kasia - 9 lat oraz Krzyś - 8 lat) i Szrederów (początkowo sześcioro dzieci, a teraz pięcioro z uwagi na to, że najstarsza z rodzeństwa, Ola, ma 17 lat i będzie się usamodzielniać; są to: Arek - 16 lat, Paulina - 15 lat, Piotr - 14 lat, Agnieszka - 12 lat i Asia - 10 lat). Obok wymienionych, w skład Grupy Rodzinnej wejdzie także Maciek -
syn państwa Kuklewiczów (10 lat) oraz Patryk - ich wnuk (9 lat).

Od lutego 2001 r. rodzina zastępcza zamieszkiwała w lokalu wyodrębnionym na terenie gdyńskiego Domu Dziecka. Utrzymywała się między innymi ze środków pochodzących z budżetu tej placówki. Dzisiaj Grupa Rodzinna przeniosła się do dużego, 100 - metrowego
mieszkania, które zostało nieodpłatnie przekazane przez miasto.
Miasto Gdynia, oprócz lokalu, pochodzącego z zasobów komunalnych, przekazało również dla II Rodzinnego Domu Dziecka kwotę 100 tysięcy złotych. Kwota ta przeznaczona jest na remont mieszkania oraz zakup najbardziej potrzebnego wyposażenia. Zabezpieczeniem codziennego funkcjonowania rodziny, do końca bieżącego roku, jest kwota 81 900 złotych, wyodrębniona w budżecie powiatu i przekazana na ten cel przez Wojewodę.

Prezydent Gdyni wręczył dziś klucze od mieszkania Grupie Rodzinnej, a wspólnota mieszkańców z budynku przy ul. Wójta Radtkego powitała nową rodzinę chlebem i solą.

Czemu służy inicjatywa tworzenia Grup Rodzinnych?

Rodzina zastępcza jest formą zaspokajania potrzeb życia w warunkach
najbardziej zbliżonych do tych, jakie tworzą zwykłe rodziny, dla dzieci,
których pobyt w Domach Dziecka bardzo się przedłuża. Dotyczy to w
szczególności rodzeństw wielodzietnych, które nie mają szans na adopcję lub umieszczenie w rodzinie zastępczej bez rozdzielania dzieci. Życie w Grupie Rodzinnej jest dla dzieci szansą na odnalezienie poczucia bezpieczeństwa i wsparcie opiekunów. Ma uczyć także zwykłego, codziennego życia w warunkach domowych: sprzątania, gotowania, odpowiedzialności za siebie oraz za rodzeństwo, a także budowania pełnych wiary w życie i drugiego człowieka, zawodowych i osobistych planów na przyszłość.

  • ikonaOpublikowano: 01.06.2003 00:00
  • ikona

    Autor: dnelke

ikona

Najnowsze