Co nowego

Uroczysta sesja Rady Miasta Gdyni za nami

10 lutego w Teatrze Miejskim odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta Gdyni // fot. Karol Stańczak

10 lutego w Teatrze Miejskim odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta Gdyni // fot. Karol Stańczak

Uroczysta sesja Rady Miasta to stały punkt obchodów urodzin Gdyni. W tym roku odbyła się 10 lutego w Teatrze Miejskim i była transmitowana online. Podczas obrad tradycyjnie wręczono ważne wyróżnienia. Medale im. Eugeniusza Kwiatkowskiego powędrowały do trojga tegorocznych laureatów. Z kolei nagrodą „Czas Gdyni” uhonorowano najlepsze gdyńskie inwestycje 2021 roku.


To już tradycja. W czwartkowy wieczór, 10 lutego gdyńscy samorządowcy uczestniczyli w uroczystej sesji Rady Miasta. Spotkanie było transmitowane online na stronie gdynia.pl.

Nie zabrakło podniosłej atmosfery i nawiązań do historii naszego miasta. Sesję otworzyła Joanna Zielińska – przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.

– Cieszę się, że jesteśmy dzisiaj razem i świętujemy ten wyjątkowy dzień – urodziny Gdyni. Od wielu lat tradycją jest uroczysta sesja Rady Miasta. Niestety, pandemia wymogła na nas zmianę formuły. Z większością gości spotykamy się online. 10 lutego wspólnie świętujemy rocznicę nadania Gdyni praw miejskich. Nasze miasto, jak żadne inne, jest dowodem na niesamowite możliwości narodu, który podźwignąwszy się po 123 latach niewoli, rozbicia terytorialnego oraz kulturowego, podjął piętrzące się przed nim liczne wyzwania, w tym budowę portu. Pojawiła się nadzieja na spokojne życie tu, w tym miejscu, w mieście, które powstawało razem z portem i okazało się bezpieczną przystanią dla wielu. Dzisiaj możemy być dumni z dzieła Tadeusza Wendy i z nieustannie rozwijającej się Gdyni – mówiła Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.

Okolicznościowe przemówienie wygłosił też prezydent Gdyni.

– Historia naszego miasta to historia niezwykłych ludzi, którzy mieli wizję powstania Gdyni, a potem skutecznie ją zrealizowali. W krótkim czasie heroicznie zmieniali, co wzbudzało podziw w Polsce, Europie i na świecie, kawałek wybrzeża w nowoczesne miasto i port. Myślę, że dzisiejszy wieczór dowodzi, że każde kolejne pokolenie mieszkańców naszego niezwykłego miasta ma swoich bohaterów, postaci niezwykłe. Chciałbym życzyć tego, byśmy jak najszybciej doczekali końca tego trudnego, pandemicznego czasu, byśmy znowu spotykali się tłumnie i każdego dnia realizowali tu, w naszym wyjątkowym mieście, swoje pasje i aspiracje – mówił Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Całość uświetniła oprawa muzyczna w wykonaniu Pawła Nowaka, a także występ Doroty Lulki – aktorki Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni.

Joanna Zielińska - przewodnicząca Rady Miasta Gdyni oraz prezydent Wojciech Szczurek podczas uroczystej sesji Rady Miasta Gdyni // fot. Karol Stańczak

Wyróżnieni za zasługi dla Gdyni


Co roku podczas uroczystej sesji Rady Miasta Gdyni honorowane są osoby lub organizacje, które przysłużyły się miastu. Trafia do nich Medal im. Eugeniusza Kwiatkowskiego „Za wybitne zasługi dla Gdyni”. To najwyższe odznaczenie przyznawane od 1993 roku przez Radę Miasta Gdyni.

W tym roku medale przyznano:

  • Marii Piradoff-Link, która jest kustoszem społecznego Mini-Muzeum Bankowiec,
  • Łukaszowi Osowskiemu – twórcy syntezatora mowy Ivona, założycielowi firm Ivona Software oraz Lab4Life,
  • Gdyńskiej Fundacji „Dom Marzeń”.

Maria Piradoff-Link, laureatka Medalu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego podczas uroczystej sesji Rady Miasta Gdyni. Stoi przy mikrofonie. W rękach trzyma bukiet kwiatów // fot. Karol Stańczak

Maria Piradoff-Link
wymyśliła i założyła Mini-Muzem Bankowiec, w którym można zobaczyć m.in. elementy dawnego wyposażenia gdyńskich mieszkań. Są one prezentowane w dawnym schronie w „Bankowcu”. Zgromadzone tam eksponaty obejrzały już dziesiątki tysięcy osób. To miejsce cieszy się jednak niesłabnącą popularnością, więc z pewnością odwiedzających będzie dużo więcej.

Pani Maria jest przewodnikiem po muzeum i dobrym duchem całej wspólnoty. Dzięki jej pracy, zaangażowaniu i determinacji historia jednego z najbardziej znanych budynków naszego miasta wzbudza ciekawość i zainteresowanie osób z całej Polski.

– Bardzo dziękuję za to wyróżnienie. To jest bardzo prestiżowa nagroda i uwieńczenie mojej 13-letniej pracy społecznej. Zostałam nagrodzona jako społecznik. Wszystko, co robiłam, robiłam z pasji – mówiła Maria Piradoff-Link, laureatka Medalu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego.



Łukasz Osowski - laureat Medalu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego podczas uroczystej sesji Rady Miasta Gdyni. stoi przy mikrofonie. W rękach trzyma medal oraz teczkę z dyplomem // fot. Karol Stańczak

Łukasz Osowski
jest założycielem firm Ivona Software oraz Lab4Life. Dzięki niemu w naszym mieście powstał produkt znany niemal na całym świecie – syntezator mowy Ivona. On sam stał się przykładem dla wielu ludzi. Zainspirował ich do tego, aby sięgać po marzenia. Udowodnił też, że Gdynia jest miastem przyjaznym przedsiębiorcom.

Najpierw założył spółkę Ivo Software. Prace nad syntezatorem mowy Ivona rozpoczęły się w 2003 roku. Aby rozwijać swój biznes, Łukasz Osowski zgłosił swój projekt do konkursu Gdyński Biznesplan. Rok później firma miała już siedzibę w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia. W 2011 roku nazwę przedsiębiorstwa zmieniono na Ivona Software, aby bardziej kojarzyła się z flagowym produktem, którym zainteresowała się firma Amazon. Później pan Łukasz sprzedał udziały przedsiębiorstwa temu światowemu potentatowi technologicznemu. Obecnie w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia rozwija projekt Lab4Life. Chce, aby ludzie mogli dłużej cieszyć się zdrowiem. Dlatego stworzył aplikację Vika Life. To asystent zdrowia, który zachęca do zdrowych nawyków i ostrzega o możliwych zagrożeniach. Aplikacja działa na podstawie danych o stylu życia ponad 500 tysięcy osób. Vika Life zdobyła nagrodę główną w kategorii „Społeczeństwo” w konkursie Aplikacje Jutra, który jest organizowany przez Polską Fundację Rozwoju. Jury uznało ją za najlepszą aplikację minimalizującą negatywne skutki obecnego kryzysu spowodowanego pandemią.

– Przygoda w Gdyni zaczęła się dla mnie mniej więcej 20 lat temu. Chciałbym podziękować wszystkim, dzięki którym są takie duże sukcesy tej przygody. Cieszę się, że tę przygodę mogę realizować w Gdyni. To jedno z najwspanialszych miejsc na świecie – i do życia, i do tworzenia. Przygodo trwaj – powiedział Łukasz Osowski, laureat Medalu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego.



Sławomir Matuszak i Dominika Miotk, którzy reprezentowali Gdyńską Fundację „Dom Marzeń” podczas uroczystej sesji Rady Miasta Gdyni // fot. Karol Stańczak

Gdyńska Fundacja „Dom Marzeń”
powstała w 2005 roku (początkowo działała jako stowarzyszenie). Obecnie zrzesza ona około 60 rodzin. Działa na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną. Realizuje szereg projektów, dzięki którym osoby z niepełnosprawnościami mogą się rozwijać i usamodzielniać, a także pielęgnować swoje hobby i ciekawie spędzać czas.

Członkowie fundacji stworzyli Dom Marzeń, który mieści się przy ul. Strzelców w Małym Kacku. To inwestycja realizująca kilka istotnych celów społecznych. W budynku znajduje się przedszkole, środowiskowy dom pomocy oraz mieszkania dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. W ostatnim czasie fundacja dostała dwie bardzo znaczące nagrody: Lider Dostępności, Pomorskie Sztormy. W ubiegłym roku Dom Marzeń otrzymał wyróżnienie w kategorii „Inwestycje” w konkursie o nagrodę „Czas Gdyni”.

– Pragniemy serdecznie podziękować Radzie Miasta Gdyni za dostrzeżenie znaczenia inicjatywy, jaką jest Dom Marzeń. Dziękujemy zarządowi miasta za wrażliwość społeczną i wszechstronną pomoc. Dziękując za to prestiżowe wyróżnienie, chcielibyśmy zadedykować je prawdziwym bohaterom – rodzicom osób z niepełnosprawnościami, którzy każdego dnia z wielką czułością i oddaniem starają się sprawić, aby ich wyjątkowe dzieci stawały się jak najbardziej samodzielne – mówili Dominika Miotk i Sławomir Matuszak, którzy reprezentowali Gdyńską Fundację „Dom Marzeń” podczas uroczystości.



Nagroda „Czas Gdyni”


Od 1995 roku podczas urodzinowej sesji Rady Miasta wyróżniane są także najlepsze gdyńskie inwestycje minionego roku. Nagroda „Czas Gdyni” trafia do inwestorów i architektów. To wyróżnienie przewodniczącej Rady Miasta Gdyni. Nagroda jest przyznawana w dwóch kategoriach: „Inwestycje” oraz „Architektura”. W tym roku o zwycięstwo walczyło 27 różnego rodzaju obiektów.

Nagrodę „Czas Gdyni” w kategorii „Inwestycje” otrzymała spółka 3T Office Park za budowę kompleksu biurowego 3T Office Park przy ul. Kazimierza Górskiego 3. To trzy budynki połączone ze sobą naziemnymi łącznikami. Całkowita powierzchnia użytkowa 3T Office Parku wynosi 54,9 tys. m2, z czego powierzchnia najmu to 38,5 tys. m2. Inwestycja uzyskała certyfikaty BREEEAM Interim (dla budowli spełniających wysokie wymogi ekologiczne) oraz „Obiekt bez barier” Fundacji Integracja, co oznacza, że osoby z niepełnosprawnościami mogą się tam swobodnie poruszać i pracować.



Wyróżnienia w tej kategorii trafiły do:

Spółki Texo Invest Adam Rymarski za My Story Gdynia Hotel (al. Zwycięstwa 14). Są tam pokoje w pięciu standardach, strefa relaksu, trzy sale konferencyjne i restauracja z autorską kuchnią. „Wyśpij się!” to filozofia, która przyświeca hotelowi. Dlatego w pokojach znajdują się hybrydowe poduszki, obciążające kołdry i materace o różnej twardości. Zadbano także o odpowiednią kolorystkę wnętrz, miękkie tkaniny, natężenie światła czy specjalnie stworzony zapach.



Szpitali Pomorskich za rozbudowę, przebudowę i doposażenie Szpitala św. Wincentego a Paulo przy ul. Wójta Radtkego 1. Dzięki nowemu obiektowi szpitalnemu zwiększyła się dostępność usług zdrowotnych, skrócił się oczekiwania pacjentów na świadczenia specjalistyczne, a także na pobyt w szpitalu. Inwestycja zapewniła komfortowe warunki diagnostyki. Cały parter i łącznik zostały przeznaczone na Szpitalny Oddział Ratunkowy. Na pierwszym piętrze znajdują się: oddział intensywnej opieki medycznej oraz sterylizatornia. Drugie piętro to blok operacyjny z 4 nowoczesnymi salami.



Spółki 7R za inwestycję 7R City Flex Gdynia przy ul. Hutniczej 48. Powstało tam centrum logistyczne. To nowoczesny obiekt klasy A zaprojektowany i zrealizowany według najwyższych standardów technicznych.



Nagroda „Czas Gdyni” w kategorii „Architektura” powędrowała do pracowni MS 15 za My Story Gdynia Hotel (al. Zwycięstwa 14), którego inwestorem jest spółka Texo Invest Adam Rymarski.



Wyróżnienia w tej kategorii otrzymały:

Firma SIM Architekci za odrestaurowanie Willi Leśnej i budowę budynku Willa Leśna Nowa przy ul. Szczecińskiej 14. Inwestorem jest Prestige Estates.



Pracownia Horus Firma Architektoniczna za budynek Światowida 11, którego inwestorem jest RWR Probuild Group sp. z o.o. Development sp. j. Obiekt ten to kameralna inwestycja w Orłowie. W budynku znajdują się cztery apartamenty.



Zapis transmisji uroczystej sesji Rady Miasta Gdyni można obejrzeć na kanale YouTube.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 10.02.2022 19:35
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (magdalena.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 11.02.2022 10:43
  • ikonaZmodyfikował: Magdalena Czernek
ikona

Najnowsze