PKO Gdynia Półmaraton 2025 – zmiany w organizacji ruchu
Co nowego

Unijne środki na przygotowanie rewitalizacji

Wiceprezydent Gdyni Michał Guć podpisał 23 marca 2016 roku w imieniu miasta umowę na dotację przygotowania programu rewitalizacji części terenów Gdyni. Całe zadanie kosztować będzie 280 tysięcy złotych, z czego unijne wsparcie wyniesie blisko 250 tysięcy złotych. Dzięki środkom powstaną dokumenty stanowiące podstawę realizacji przedsięwzięć w wybranych obszarach miast. Przypomnijmy, w Gdyni są to: rejon dawnej wsi Oksywie oraz ulic Arendta Dickmana i inż. Jana Śmidowicza, rejon ulic Ludwika Zamenhofa i Opata Hackiego, zachodnia część dzielnicy Witomino - Radiostacja, Pekin oraz Meksyk a także fragment dzielnicy Babie Doły.

Wiceprezydent Gdyni Michał Guć podpisuje umowę pomiędzy Samorządem Województwa Pomorskiego a Gdynią na środki na przygotowanie procesu rewitalizacji, fot. Sławomir Lewandowski/UMWP

W perspektywie finansowej UE 2014-2020 rewitalizacja problemowych obszarów miast jest jednym z najważniejszych obszarów wsparcia funduszy europejskich. Ma stanowić zespół działań stawiających sobie za cel pełne przywrócenie do życia konkretnego obszaru tak, aby poprawie uległa jakość życia jego mieszkańców w sferze np. rynku pracy, kultury i rekreacji.
 
Najbliższe miesiące będą dla wszystkich okresem szczególnie wytężonej, często także trudnej współpracy, polegającej na budowaniu trwałych partnerstw, które będą mogły zostać wykorzystane dla potrzeb realizacji tego procesu. Będą służyć wzbudzeniu zaangażowania przede wszystkim tych mieszkańców, których udział w tym procesie jest kluczowy. Mam nadzieję, że środki finansowe, które zostały przekazane w ramach tych dotacji, przyczynią się do rozpoczęcia bezpośredniego dialogu z mieszkańcami naszych miast. Jestem również przekonany, że środki te przełożą się na wykorzystanie możliwości płynących z przepisów ustawy o rewitalizacji, która po wielu latach i licznych próbach, została uchwalona i weszła w końcu w życie pod koniec ubiegłego roku - powiedział marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.
 
Podpisanie umowy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego odbyło się w środę 23 marca w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance. Łącznie na Pomorzu rozdysponowane zostało na ten etap 3,7 mln. złotych. Maksymalne dofinansowanie dla jednego miasta to 300 tys. złotych. Pieniądze mogą zostać przeznaczone na wszelkie niezbędne badania czy analizy, które posłużą przygotowaniu kompleksowego programu, a także na wdrażanie innowacyjnych sposobów aktywnego udziału mieszkańców w procesie jego przygotowania.

fot. Sławomir Lewandowski/Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

  • ikonaOpublikowano: 23.03.2016 00:00
  • ikona

    Autor: Michał Kowalski (2011)

ikona

Najnowsze