Jak pracuje Urząd Miasta Gdyni i miejskie jednostki w majowy weekend? Sprawdź komunikat dla mieszkańców
Co nowego

Turystyka i podróże w pandemii

Kolaz zdjęć: Namibia. Przez pustynię i busz, fot. www.travelphoto.pl. Stena Spirit podczas podejścia do portu w Karlskronie, fot. mat. prasowe Stena Line.

Kolaz zdjęć: Namibia. Przez pustynię i busz, fot. www.travelphoto.pl. Stena Spirit podczas podejścia do portu w Karlskronie, fot. mat. prasowe Stena Line.

Świat zmaga się z nową falą pandemii, więc podróże do innych krajów często są ograniczone przez zamknięte granice, obowiązkową kwarantannę lub testy na koronawirusa. Od 7 listopada w Polsce będą obowiązywać nowe obostrzenia, które utrudnią zwiedzanie kraju - zamknięte instytucje kultury, hotele dostępne tylko dla podróżujących służbowo. Pozostaje nam więc turystyka online i ograniczone podróże w realu.


Niektórzy z nas preferują wyjazdy urlopowe po sezonie - jesienią zamiast latem. Tegoroczna jesień nie jest jednak dobrym czasem na dalekie podróże. W związku z pogarszającą się i dynamicznie zmieniającą sytuacją epidemiczną COVID-19 Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wyjazdy, które nie są konieczne.
 
Podejmując decyzję o wyjeździe, należy liczyć się z możliwymi trudnościami z powrotem do kraju, ograniczeniami w ruchu lotniczym, obowiązkiem poddania się kwarantannie lub samoizolacji, a także przeprowadzenia dodatkowych badań lekarskich na zlecenie władz miejscowych.
 
Aktualne informacje na temat sytuacji epidemicznej w poszczególnych krajach można śledzić na stronie www.gov.pl

Świat online

W sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy, pozostaje nam podziwianie świata online. I tak już w piątek, 6 listopada o godzinie 19.00 możemy wirtualnie odwiedzić Namibię.
 
Na zwiedzanie tego kraju zapraszają Gdyńskie Warsztaty Podróżnicze „Wyjdź w Świat”, a przewodnikami będą wytrawni podróżnicy Anna i Krzysztof Kobusowie. Projekt jest finansowany przez miasto Gdynia i organizowany przez Hufiec ZHP Gdynia.

Namibia. Przez pustynię i busz – Anna i Krzysztof Kobusowie, fot. www.travelphoto.pl
 
Tak organizatorzy zachęcają do wspólnej afrykańskiej podróży:

Namibia bywa nazywana „Arid Eden” – pustynnym rajem. Z kilku wypraw powstała opowieść o miejscach, ludziach, spotkaniach. Podczas pokazu wyruszymy na pomarańczowe wydmy pustyni Namib, poznamy tajemnicze magiczne kręgi i sprawdzimy, kto kryje się w piasku. Bezkresne drogi powiodą nas Wybrzeżem Szkieletów i do niedostępnego Kaokolandu. Odwiedzimy kolonię uchatek i pojedziemy na safari w poszukiwaniu wielkiej piątki (a także piątki małej, brzydkiej i nieśmiałej!). Dowiemy się, czemu „latający banan” jest optymistą, co wikłają wikłacze i dlaczego hałaśnik jest kiepskim kompanem. Zamiast szukać pustynnych słoni, będziemy dzielić z nimi obóz, a lwy sprawią nam sporą niespodziankę. Zobaczymy największy baobab (w którym była poczta, kościół, więzienie i pub) oraz wodospady Epupa i Ruacana pełne wody (co jest rzadkim wydarzeniem!). Kobiety Himba powiedzą, jak dbać o siebie bez wody, Buszmeni podzielą się sekretami buszu, zaś Damara odkryją ciekawostki ludowej medycyny (czy wiesz, jak zdrowa jest kupa słonia?!). Poznamy też waleczny lud Herero – ich kobiety słyną z sukni do ziemi, w których wyglądają jak królowe! Spotkamy Men of Stone – kamiennych wędrowców i spojrzymy gepardom prosto w oczy.”
 
W podróż udamy się dzięki kanałowi YouTube Gdyńskich Warsztatów Podróżniczych „Wyjdź w Świat”. Będzie to już 130 taka wirtualna wycieczka. Na poprzedniej, 30 października, mieliśmy szanse udać się w Himalaje z Moniką Witkowską.
 
Ale uwaga! W tę podróż, podobnie jak na samolot, nie można się spóźnić. Wirtualne podróże na YouTube dostępne są tylko 24 godziny.

Gdynia online

Wirtualnie możemy zwiedzać także nasze miasto. Gdyńskie instytucje kultury udostępniają na swoich kanałach YouTube oprowadzanie i wydarzenia online. Najbliższe tygodnie, gdy placówki kulturalne będą zamknięte, to szansa na uczestnictwo w nich bez wstawania z fotela.
 
Muzeum Miasta Gdyni, oprowadzanie online po wystawie.

W swoje wirtualne progi zapraszają:
 
Muzeum Miasta Gdyni, na którego kanale znajdziemy oprowadzanie online po wystawach, ale też po ciekawych miejscach w mieście;

Muzeum Emigracji, gdzie posłuchamy wywiadów z emigrantami i poznamy muzealne wystawy;

Gdyńskie Centrum Filmowe, gdzie obejrzymy filmy, warsztaty i opowieści ludzi kina.

Konsulat Kultury i Gdyńskie Centrum Kultury;

Teatr Gdynia Główna ze wspaniałymi spektaklami online;
 
Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni, gdzie zobaczymy niedostępne na co dzień zakamarki instytucji i posłuchamy aktorów czytających poezję;
 
Teatr Muzyczny w Gdyni;

Gdyńskie Muzeum Motoryzacji, gdzie poznamy ciekawostki ze świata automobili.

Podróże w realu

Tym, których nie zadowoli tylko zwiedzanie online, pozostaje szukanie miejsc, w które wciąż można bezpiecznie udać się osobiście.
 
Jednym z krajów, do których nadal nie ma ograniczeń wjazdu i wyjazdu dla obywateli Unii Europejskiej, w tym Polski, jest nasz północny sąsiad – Szwecja.

Stena Spirit podczas podejścia do portu w Karlskronie, fot. mat. prasowe Stena Line.
 
Po przekroczeniu jej granicy nie jest wymagana kwarantanna, a testy na COVID-19 nie są obligatoryjne. Nie ma również zakazu podróżowaniu po tym kraju, a hotele przyjmują wszystkich gości.
 
Z Gdyni do szwedzkiej Karlskrony trzy razy dziennie kursują promy Stena Line. Rejsy odbywają się z zachowaniem wszelkich obowiązujących środków bezpieczeństwa, jak zmniejszona liczba pasażerów, czy obowiązkowa w każdym rejsie kabina.
 
Statki Stena Line zapewniają przede wszystkim transport towarów samochodami ciężarowymi, ale też samochodów z pasażerami, którzy podróżują między Polską a Skandynawią w celach rodzinnych i pracowniczych. Jednak aktualna jest wciąż oferta turystyczna przewoźnika.
 
- Powrót do turystyki na poziomie z lat poprzednich zajmie zapewne nieco czasu i nie ma w tym nic dziwnego w obecnej sytuacji.  Obecnie nadal dostępne formy turystyki to te dobrze zgadzające się z ograniczeniami wynikającymi z trwającej pandemii. Rekreacja na świeżym powietrzu, sport, rower, czy nawet wędkarstwo to formy wypoczynku, które są bezpieczne i mają wiele uroku, jeżeli obierze się Skandynawię na cel wyjazdu – mówi Agnieszka Zembrzycka, rzeczniczka prasowa Stena Line Polska.
 
Kupując bilet na prom do 9 listopada, można skorzystać z oferty tygodnia – 50% rabatu na auto i kierowcę.
 
Z aktualną ofertą Stena Line oraz zasadami bezpiecznego podróżowania możemy zapoznać się na stronie www.stenaline.pl

  • ikonaOpublikowano: 05.11.2020 15:36
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 05.11.2020 20:40
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Najnowsze