Jak pracuje Urząd Miasta Gdyni i miejskie jednostki w majowy weekend? Sprawdź komunikat dla mieszkańców
Co nowego

Trzy światy na jednej ścianie

Mural zapowiadający film

Mural zapowiadający film "Broad Peak" na budynku przy ul. Partyzantów 39. Fot. Przemysław Kozłowski

Gdynia to miasto wielkoformatowej, miejskiej sztuki, filmu i podróży. Czasem te trzy światy spotykają się w jednym miejscu, np. na ścianie budynku przy ul. Partyzantów 39. W czwartek, 8 września powstał tam mural zapowiadający film „Broad Peak”.


W Gdyni murali nie brakuje – wielkoformatowe malowidła ścienne powstawały w rejonie ulic Portowej, Żeromskiego, św. Piotra i św. Wojciecha w ramach festiwalu Traffic Design, wychodząc spod pędzli i wałków polskich i zagranicznych artystów. Ale od dawien dawna rolą muralu, jak w przypadku malowidła artystycznego, jest nie tylko impresja odbiorcy, ale i informacja czy wręcz reklama. I to nie tylko w ustroju kapitalistycznym. W czasach PRL-u polskie miasta zdobiły dziesiątki murali „reklamujących” państwowych monopolistów, jak Pewex czy Bank PKO BP. W gospodarce rynkowej murale mogą reklamować wszystko.

I tu gdyński świat murali artystycznych spotyka się z reklamą i światem kinematografii, tak mocno zakorzenionym w mieście, w którym działa Gdyńskie Centrum Filmowe z Gdyńską Szkołą Filmową i gdzie organizowany jest Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. Na ścianie budynku mieszkalnego przy ul. Partyzantów 39 powstał bowiem wielki malunek zapowiadający film „Broad Peak”, opowiadający opartą na faktach historię jednego z polskich Lodowych Wojowników – legendarnego himalaisty Macieja Berbeki i jego zmagań z tytułową górą.

Najnowszy obraz w reżyserii Leszka Dawida, z udziałem Ireneusza Czopa w roli Berbeki i Mai Ostaszewskiej, grającej jego żonę Ewę, wszedł na ekrany polskich kin dziś – 9 września, a od 14 września dostępny będzie na Netflixie. Na zbliżającym się wielkimi krokami 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych (start 12 września) „Broad Peak” powalczy o Złote Lwy.

- W 1988 roku, po nieudanej próbie zdobycia K2, Berbeka bierze udział w ataku na sąsiadujący szczyt, Broad Peak. Nowy kierunek ekspedycji zmieni jego życie w sposób, którego nigdy by się nie spodziewał. Dwadzieścia pięć lat później polski wspinacz dostaje kolejną szansę na stawienie czoła ośmiotysięcznikowi. To opowieść o pasji oraz niesamowitej determinacji, która pcha człowieka ku niebezpiecznej krawędzi, ale również wzruszająca historia miłości, jaka łączyła Maćka i Ewę Berbeków – czytamy na stronie FPFF.

W czasie festiwalu będzie okazja nie tylko obejrzeć produkcję, ale i prawdopodobnie spotkać się z jej twórcami.

Historia, którą opowiada w swym filmie Leszek Dawid łączy się z trzecim gdyńskim światem – podróżami i eksploracją, a właściwie opowieściami o nich. W Gdyni odbywa się bowiem największy w Europie festiwal poświęcony podróżom – Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów, zwany od przyznawanych na nim nagród „Kolosami”. To właśnie na „Kolosach” nazwisko Berbeki wymawiano wielokrotnie, a o jego wyczynach można było usłyszeć na długo zanim powstał zapowiadany na najnowszym gdyńskim muralu film.

Mural zapowiadający film "Broad Peak" na budynku przy ul. Partyzantów 39. Fot. Przemysław Kozłowski

  • ikonaOpublikowano: 09.09.2022 13:42
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 09.09.2022 20:44
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona

Zobacz także

Najnowsze