
Forma w mieście – Miasto w formie
Hasło tegorocznej edycji podkreśla związki designu z przestrzenią wokół nas. Co zrobić, by była lepiej zaprojektowana, by wypełnić ją w sposób przemyślany, estetyczny i funkcjonalny? Wystawy będą okazją, by pokazać sprawdzone rozwiązania oraz innowacyjne produkty z Polski i zagranicy. Spotkania pomogą przedyskutować pomysły i lepiej zrozumieć proces powstania produktu. Będziemy mówić także o projektowaniu przestrzeni publicznej. Co zrobić, by polskie miasta były piękniejsze, bardziej przyjazne i funkcjonalne? Odpowiedzi poszukamy wspólnie w Gdyni - mieście dobrze zaprojektowanym.
Terminal Designu
Poszczególne strefy Terminalu przybliżą uczestnikom proces projektowania. O designie będziemy dużo mówić podczas spotkań i wykładów. Wiedzę o projektowaniu będzie można też pogłębiać od strony praktycznej. Młodzi projektanci i studenci wzornictwa będą mieli możliwość spotkania się ze specjalistami podczas warsztatów. Poprowadzą je m.in. kurator festiwalu Janusz Kaniewski (warsztaty z projektowania samochodów) oraz projektanci z trzech renomowanych firm: Satel Sp. Z o.o., Terma Technologie Sp. Z .o.o. oraz Trefl SA („Projektowanie od kuchni”). Projektanci będą mogli także nawiązać nowe kontakty i wymienić się doświadczeniami podczas panelu biznesowego, w którym udział wezmą firmy wykorzystujące wzornictwo w swoich codziennych działaniach. Moderatorem panelu będzie Ewa Trzcionka, redaktor naczelna magazynu Design Alive.
Z designem będą mogli spotkać się nie tylko zawodowcy. Podczas warsztatów dla dzieci i amatorów projektowania oraz wieczornych pokazów filmowych z designem w roli głównej (m.in. znakomite dokumenty „Narrogin” oraz „Poużywajmy sobie”) pokażemy, że wzornictwo to nie tylko biznes, ale styl życia, filozofia myślenia o tym, co nas otacza, a także świetna zabawa. Każdego, kto zechce zabrać trochę designerskich produktów do domu, zapraszamy na SuperSam design – targowisko designu, podczas którego będzie można zobaczyć i kupić prace od młodych projektantów.
Miejsce: Gdynia, plac przed Akwarium Gdyńskim (8 - 15 lipca)
Ładny kraj
Główna wystawa tegorocznej edycji, „Ładny kraj”, będzie podsumowaniem tego, jak zmieniła się przestrzeń publiczna w Polsce po największych przemianach ostatniego dwudziestolecia: po inwestycjach finansowanych z Unii Europejskiej, po wielkich porządkach na dworcach i lotniskach, po Euro 2012, po polskiej Prezydencji 2011. W jednym miejscu pokażemy i poddamy pod dyskusję obrazy, które tworzą wizerunek Polski nowoczesnej. Wszystko może być mądrze zaprojektowane. Podczas wystawy zobaczymy jak wygląda design polskiej komunikacji miejskiej, ulic i placów, stadionów, szkół, szpitali, taksówek, kiosków z prasą, latarni, koszy na śmieci, pomników i cmentarzy, reklam przy drodze, znaczków pocztowych, dowodów osobistych, czy stron internetowych samorządów. Czy zmiany na lepsze zawsze oznaczają przemiany na piękniejsze?
Kurator wystawy: Janusz Kaniewski
Miejsce: Gdynia, Muzeum Miasta Gdyni (7 lipca - 31 sierpnia)
Design innowacyjny
Gdynia od zawsze kojarzona jest z innowacjami. W ramach tegorocznej edycji jedna z wystaw poświęcona będzie właśnie innowacyjnym projektom. Wystawa „Rzeczy piękne i mądre” pod kuratorstwem Kseni Piątkowskiej zaprezentuje wizjonerskie i innowacyjne prace młodych projektantów.
Kurator i komisarz wystawy: Ksenia Piątkowska
Miejsce: Centrum Designu Gdynia w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym ( 7 lipca - 15 sierpnia)
Design rosyjski
Ksenia Kaniewska odkryje przed nami Rosję – jedną z najdynamiczniej rozwijających się gospodarek, za którą podąża projektowanie. Prawdziwe perły kreatywności, innowacyjności, inspirującej egzotyki – takie są projekty, które wychodzą z rąk rosyjskich projektantów, absolwentów najlepszych szkół designu na świecie. Obalimy stereotyp złotych klamek w willach oligarchów i szarej biedy na ulicach miast.
Kurator i komisarz wystawy: Ksenia Kaniewska
Miejsce: Klub Marynarki Wojennej „Riwiera” ( 7 - 31 lipca)
Przydaśki, wihajstry, pipanty
„Przydaśki, wihajstry, pipanty. Wynalazki domowe Polaków 1939-1989” to pierwsza w Polsce wystawa, która zwraca honor przysłowiu, że „potrzeba jest matką wynalazku” i pokazuje, że projektowanie to nie ornament, a zaspokajanie potrzeb. Od broni powstańczej z czasów okupacji, przez kombinowane, sztukowane narzędzia, meble, pojazdy powojennej biedy, modę uzupełnianą na bazarach, po domowe usprawnienia wujka-złotej rączki, maszyny do pędzenia bimbru, podziemne drukarnie ze stanu wojennego i produkcję badylarzy, prywaciarzy i chałupników. Nasze strychy, piwnice, działki, więzienia i akademiki kryją arcydzieła kreatywności często anonimowych „designerów”. Na wystawę składać się będą fotograficzne prezentacje najciekawszych wynalazków oraz przedmioty, która uda się zdobyć od prywatnych osób.
Kurator i komisarz wystawy: Janusz Kaniewski
Miejsce: Gdynia, Skwer Kościuszki ( 7 - 15 lipca)
Made in Poland. Cudze chwalicie własnego nie znacie
Wystawa prezentuje hity eksportowe polskiego designu: kosmetyki, odzież, gry komputerowe, sprzęt sportowy.
Kurator: Janusz Kaniewski
Miejsce: Gdynia, Miejska Informacja ( 7-15 lipca )
Warsztaty dla projektantów i studentów wzornictwa
- "Warsztaty z modelowania CLAY" - 9 lipca, Centrum Designu Gdynia/PPNT - spotkania młodych projektantów i studentów wzornictwa ze specjalistami i projektantami, kurator festiwalu Janusz Kaniewski podzieli się z uczestnikami swoim doświadczeniem w projektowaniu samochodów;
- "Jak sprzedać swój projekt" - 12-13 lipca, Centrum Designu Gdynia/PPNT - komunikacja w biznesie, sposoby prezentacji siebie o swojej formy, zawieranie kontraktów handlowych;
- "Elevator Speech" - 9-10 lipca, Terminal Designu - jak zainteresować sobą, projektem, produktem dziennikarzy;
- "Projektowanie od kuchni" - 7-8, 10-11, 13-14 lipca, Centrum Design Gdynia/PPNT - swoją wiedzą i doświadczeniem podzielą się projektanci pracujący dla trzech renomowanych trójmiejskich firm.
Warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych fanów designu
- "Echo miasta" - 8-10 lipca, Terminal Designu - uczestnicy tworzyć będą pawilon nawiązujący do gdyńskiego krajobrazu;
- "ArchiDzieciaki" - 8 lipca, Terminal Designu - uczestnicy obserwować będą, jak działa miasto, jak żyją mieszkańcy i czego potrzebują, by się w nim dobrze czuć;
- "Papierowe plecionki" - 8 lipca, Terminal Design - eksperymenty z inspirującym tworzywem - papierem, z którego można stworzyć np. biżuterię;
- "ProjektoR" - 10-13 lipca, Terminal Designu - podstawy procesu projektowania, zasady konstrukcji i kompozycji oraz zagadnienia związane z kreowaniem, projektowaniem i tworzeniem produktu;
- "Szwedzki design" - 10 lipca, Terminal Designu - historia szwedzkiego designu, co go wyróżnia, liczący się projektanci;
- "SMOK" - 11 lipca, Terminal Design - dekorowanie sympatycznych bestii z kartonu;
- "Fly Design" - 12 lipca, Terminal Designu - uczestnicy zmierzą się z Leonardo da Vinci i stworzą spadochron według projektu renesansowego mistrza;
- "Papier Mache" - 14 lipca, Terminal Designu - eksperymenty z inspirującym tworzywem - papierem, z którego można stworzyć np. biżuterię i lampę;
- "Wszystko zaprojektowane" - 14 lipca, Terminal Design - dzieci poznają zasady projektowania modnych strojów;
- "Projektowo" - 15 lipca, Terminal Designu - uczestnicy stworzą własną, unikalną torbę na zakupy;
"LALE" - 15 lipca, Terminal Designu - dzieci zaprojektują niepowtarzalne lalki ze szmatek;
- "Warsztaty lomograficzne" - 15 lipca, Terminal Designu - historia lomografii, rodzaje klisz, aparatów i efekty, które można dzięki nim uzyskać
Gdyński plener projektowy
Ważnym punktem tegorocznego programu będą warsztaty plenerowe, podczas których zaproszeni projektanci, zarówno Ci o ugruntowanej pozycji zawodowej, jak i ci dopiero startujący w zawodzie, będą rozwiązywać zdefiniowane problemy projektowe związane z przestrzenią miejską Gdyni. W trakcie trwania festiwalu powstaną konkretne projekty, których celem będzie poprawienie estetyki przestrzeni publicznej. Najlepsze mają szansę na realizację.
Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1) oraz "Wymiennikownia" (ul. Kartuska 20), 8-15 lipca
Wydarzenia towarzyszące
Dodatkową atrakcją tegorocznego festiwalu będą wydarzenia organizowane w galeriach i sklepach z designerskimi meblami oraz spacery szlakiem gdyńskiego modernizmu. To wszystko sprawi, że podczas dziewięciu festiwalowych dni Gdynia wypełni się najlepszym designem.
SuperSam Design
Terminal Design, 14-15 lipca, godz. 10.00-21.00 (sobota), godz. 10.00-20.00 (niedziela)
Targowisko, na którym swoje produkty zaprezentują projektanci i designerzy z całej Polski. Organizatorzy: Stowarzyszenie Pomorskich Projektantów "PoCoTo" i Centrum Designu Gdynia/Pomorski Park Naukowo-Technologiczny.
Spacery Szlakiem Gdyńskiego Modernizmu
(7, 8 i 14 lipca)
Wyjątkowe wycieczki z przewodnikiem trasami Gdyńskiego Szlaku Modernizmu. Spacer po szlaku to nie tylko możliwość poznania samej architektury i historii gdyńskiego modernizmu, ale także zajrzenie w duszę gdyńskich kamienic.
Wystawa towarzysząca "Art. Używane"
Galeria "Od czasu do czasu" (ul. Armatorów 31), 7 lipca - 2 sierpnia, oficjalne otwarcie: 11 lipca, godz. 19.00. Przywołane przez artystów przedmioty i znaki umieszczone w innym kontekście, "wyjęte" z czasu i przestrzeni, stają się osobistym komentarzem konkretnych, ważnych dla człowieka zjawisk. Wystawę przygotowali: Gosia Golińska, Zbigniew Lesiak, Jakub Pieleszek.
Design Silesia na Gdynia Design Days
Park Rady Europy, 7-15 lipca
Piętnaście produktów zaprojektowanych przez polskich projektantów, zbliżonych do ideału, do Produktu Doskonałego. Wszystkie zgromadzone w jednym miejscu - w Mobilnym Kontenerze Designu. Design Silesia to projekt powołany przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, który ma na celu stworzenie pomostu pomiędzy projektantami, producentami i użytkownikami tak, by poprzez dobry design wspomóc rozwój regionu oraz śląskich przedsiębiorstw.
Wstęp na festiwal, wszystkie wystawy i wydarzenia towarzyszące jest bezpłatny.
Organizatorami tegorocznej edycji jest Miasto Gdynia, Centrum Designu Gdynia, działające w ramach Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni, Kaniewski Haute Design oraz Pomorskie Stowarzyszenie Projektantów PoCoTo.
Opublikowano: 07.07.2012 00:00
Autor: Michał Kowalski (2011)