Co nowego

Tajwan zacieśnia relacje z Gdynią. Miasto na Smart City Summit & Expo

Wiceprezydent Bartłomiej Austen (z lewej) podczas spotkania z zastępcą burmistrza Kaohsiung, Lee Huai-Jenem (z prawej) podczas wizyty na Tajwanie, fot. mat. prasowe organizatorów

Wiceprezydent Bartłomiej Austen (z lewej) podczas spotkania z zastępcą burmistrza Kaohsiung, Lee Huai-Jenem (z prawej) podczas wizyty na Tajwanie, fot. mat. prasowe organizatorów

Przedstawiciele Gdyni na zaproszenie Tajwańczyków wzięli udział w tamtejszym Smart City Summit & Expo 2025 – międzynarodowym kongresie skupionym wokół tematu tzw. miast inteligentnych. Pobyt na wyspie był także okazją do postawienia kolejnego kroku w oficjalnych relacjach z tajwańskim miastem Kaohsiung, z którym już w ubiegłym roku zawarto porozumienie w sprawie współpracy. To kierunek, którym coraz częściej interesują się polskie miasta, a przestrzeni do współpracy – pomimo odległości geograficznej – jest naprawdę wiele.

 


Gościnna wizyta na największych targach smart city

 
Tajwan przyciąga w ostatnim czasie coraz większą uwagę dużych polskich miast – to znaczące zagłębie nowych technologii i nowoczesnego przemysłu, które śmiało korzysta z innowacji oraz rozwija ideę smart city (miasta inteligentnego – dop. red.). Samorządy z Polski już nie tylko przyglądają się rozwiązaniom na branżowych targach w Azji, ale też zawierają oficjalne formy współpracy z tajwańskimi miastami i zacieśniają wzajemne kontakty.
 
Tę drogę już kilka lat temu obrała także Gdynia. Co łączy ją z kluczowymi tajwańskimi miastami? Między innymi nadmorskie położenie, zainteresowanie nowymi technologiami w zarządzaniu miastem, portowy charakter i lokalna gospodarka zorientowana na innowacyjność. To jedne z powodów, dla których miasto Kaohsiung ciągle rozwija partnerskie stosunki z Gdynią – tym razem zapraszając przedstawicieli miasta na tegoroczną edycję międzynarodowych targów związanych ze smart city.

Scena dużej sali konferencyjnej, na scenie fotele, w których siedzi kilku prelegentów, w tle duży ekran z wyświetlanymi zdjęciami i nazwiskami gości
Wiceprezydent Bartłomiej Austen (drugi z lewej) podczas jednego z paneli dyskusyjnych w czasie Smart City Summit & Expo 2025, fot. mat. prasowe organizatorów

Zielona i cyfrowa transformacja – to główny temat Smart City Summit & Expo 2025. Kongres gościł od 18 do 22 marca w dwóch miastach: stołecznym Tajpej oraz Kaohsiung. W programie wydarzenia dużo miejsca poświęcono m.in. przeglądowi nowych rozwiązań z zakresu e-administracji, niskoemisyjnego transportu, gospodarki o obiegu zamkniętym czy inteligentnym systemom opieki zdrowotnej. Wydarzenie pozwala na przegląd najbardziej innowacyjnych pomysłów i start-upów związanych z rozwojem inteligentnych miast z całego świata.
 
Na miejsce udała się gdyńska delegacja z wiceprezydentem Bartłomiejem Austenem, dyrektorem Gdyńskiego Centrum Informatyki Piotrem Wiśniewskim oraz Justyną Patyk z Centrum Obsługi Inwestora „Invest in Gdynia” (referat Wydziału Polityki Gospodarczej Urzędu Miasta Gdyni).
 

Gdyński głos w dyskusji i spotkania na przyszłość

 
Sala konferencyjna, mównica, Bartłomiej Austen trzyma mikrofon i przemawia
Bartłomiej Austen, wiceprezydent Gdyni podczas wystąpienia na Smart City Summit & Expo 2025 na Tajwanie, fot. mat. prasowe organizatorów

Wiceprezydent Gdyni został zaproszony do udziału w jednym z paneli dyskusyjnych podczas wspomnianego Smart City Summit & Expo 2025 – debacie poświęconej miastom inteligentnym, czyli tytułowym smart city. Bartłomiej Austen zabierał głos obok m.in. burmistrza miasta Belize Bernarda Wagnera, Takehiko Nagumo ze Smart City Institute Japan, Shi-Yu Huanga z Państwowego Uniwersytetu Tsing Hua na Tajwanie i Craiga Hopkinsa, dyrektora ds. informacji w amerykańskim mieście San Antonio.
 
Uwagę gdyńskiej delegacji podczas największych na azjatyckim kontynencie tematycznych targów zwróciły zwłaszcza nowe rozwiązania technologiczne, które już działają w innej części świata i skutecznie ułatwiają zarządzanie miastem. W celu ich bliższego poznania i przyjrzenia się ewentualnemu sposobowi wykorzystania prowadzono rozmowy m.in. z przedstawicielami firm Chunghwa Telecom, EtherWAN, Ubestream Inc., Green Ideas Technology, Blink Corp., 3drens Inc. oraz ioNetworks Inc.

Wizyta na Tajwanie to także, poza udziałem w części konferencyjno-targowej, okazja do indywidualnych rozmów z przedstawicielami podmiotów, które są zainteresowane aktywnym rozwojem współpracy – chociażby w zakresie gospodarczym, pomiędzy firmami z Gdyni i Tajwanu. Przedstawiciele miasta spotkali się w Tajpej m.in. z reprezentantem funduszu Taiwania Capital (państwowego przedsiębiorstwa joint venture) oraz z dyrekcją biura zagranicznego Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Tajpej.
 

Pora na partnerstwo Gdynia – Kaohsiung

 
Zaproszenie ze strony Tajwańczyków dało też okazję do dopracowania szczegółów partnerstwa z wymienianym wcześniej miastem Kaohsiung. Przypomnijmy, że historia wzajemnych kontaktów obu samorządów sięga już kilku lat, a w 2024 roku, na zaproszenie strony tajwańskiej, gdyńska delegacja gościła również w Kaohsiungu i Tajpej.
 
Wówczas, podczas spotkania z prezydentem pierwszego z wymienionych miast, Chenem Chi-Mai, prezydent Gdyni Aleksandra Kosiorek parafowała list intencyjny zapowiadający ściślejszą współpracę na linii Gdynia-Kaohsiung. Jako priorytety obu samorządów wskazano w nim m.in. właśnie na kwestie związane ze smart city, gospodarką czy edukacją.
 
Minęło kilka miesięcy i przyszła pora na kolejny krok. Gdyńska delegacja spotkała się tym razem z zastępcą burmistrza Kaohsiung, Lee Huai-Jenem. W ten sposób ściślej ustalono warunki potencjalnej współpracy z tajwańskim miastem.
 
Gdynia i Kaohsiung już wkrótce będą mogły oficjalnie zostać miastami siostrzanymi. Zamierzamy poddać wówczas stosowną uchwałę pod głosowanie Rady Miasta. To tak naprawdę naturalne partnerstwo, bo z tajwańskim miastem łączy nas wiele czynników, od nadmorskiego położenia, działania portu i specyfiki lokalnej gospodarki, aż po głębokie zainteresowanie rozwojem nowoczesnego miasta, które chętnie korzysta z technologii bazującej na sztucznej inteligencji w codziennym życiu. Jesteśmy bardzo pozytywnie nastawieni na tę współpracę, bo w toku wizyty udało się określić kilka precyzyjnych celów, zarówno po jednej, jak i po drugiej stronie. Stosunkowo szybko będą mogły rozpocząć się dzięki temu konkretne działania w różnych obszarach, od gospodarki po kulturę – mówi Bartłomiej Austen, wiceprezydent Gdyni, którzy reprezentował miasto podczas wizyty u władz Kaohsiung.
 
Grupa osób pozuje do zdjęcia w sali należącej do władz miasta Kaohsiung. Z lewej strony stoją Justyna Patyk, Piotr Wiśniewski i Bartłomiej Auten, dalej przedstawiciele miasta z Tajwanu
Gdyńska delegacja (Justyna Patyk z Invest in Gdynia - pierwsza z lewej, obok dyrektor Gdyńskiego Centrum Informatyki Piotr Wiśniewski i wiceprezydent Gdyni Bartłomiej Austen) podczas wizyty u władz miasta Kaohsiung, fot. mat. prasowe organizatorów

Co dokładnie może wydarzyć się dzięki formalnej współpracy obu miast?
Program zakłada aktywności w kilku płaszczyznach, w tym przede wszystkim tych kluczowych dla całego Tajwanu: gospodarce i handlu oraz nauce i technologii.
 
Mowa chociażby o przeniesieniu do Gdyni, na zasadzie pilotażowych wdrożeń w Europie, już sprawdzonych i używanych na co dzień w Azji w rozwiązań z zakresu smart city – chociażby tych dotyczących monitorowania stanu zieleni miejskiej, zarządzania bezpieczeństwem podczas imprez masowych czy automatycznego monitorowania zagrożeń w ruchu ulicznym.


Wideoprezentacja rozwiązań z zakresu smart city, które są już wykorzystywane na Tajwanie – m.in. cyfrowych bliźniaków, monitorowania zieleni miejskiej czy analizy zagrożeń w ruchu drogowym dokonywanej przez sztuczną inteligencję, źródło: YouTube / mat. organizatorów

Dla Gdyni współpraca to szansa na czerpanie z praktycznych doświadczeń państwa, które jest znane na całym świecie m.in. z nowoczesnego przemysłu, branży półprzewodników, elektroniki i nowych technologii.
 
Jako płaszczyzny przyszłej współpracy wskazano także na:
 
  • współpracę gospodarczą w zakresie nowych technologii, w tym branży półprzewodników, z której słynie globalnie Tajwan;
  • możliwość zaprezentowania potencjału morskiego Kaohsiung podczas branżowego Forum Gospodarki Morskiej w Gdyni;
  • nawiązanie współpracy między lokalnymi portami i firmami z sektora tzw. małego przemysłu stoczniowego;
  • przygotowanie atrakcyjnych wymian i programu stypendiów dla uczniów i studentów oraz wymian dla działających w regionie instytutów badawczych
  • współpracę w zakresie promowania kultury: wzajemne pokazy filmów polskich i tajwańskich (w formie minifestiwalu filmowego), które pomogą poznać kulturę obu państw oraz przygotowanie chińskojęzycznych sekcji w gdyńskich bibliotekach; ponadto Kaohsiung jest gospodarzem bliźniaczego do Gdynia Design Days wydarzenia Kaohsiung Design Festival, co daje potencjał do współpracy międzynarodowej.
 

O potencjalnym mieście siostrzanym Gdyni

 


Kaohsiung
jest położone na południowo-zachodnim wybrzeżu azjatyckiej wyspy i ma status tzw. miasta wydzielonego. Jest też największym portem handlowym na Tajwanie. Zamieszkuje je ponad 2,7 miliona osób. Miasto cechuje m.in. rozwinięty przemysł stalowy i stoczniowy oraz intensywna zabudowa.
 
Przypomnijmy, że aktualnie Gdynia współpracuje z 14 zagranicznymi podmiotami, które są określane mianem „miast siostrzanych”. To Plymouth (Wielka Brytania), Kilonia (Niemcy), Aalborg (Dania), Kotka (Finlandia), Kristiansand (Norwegia), Karlskrona (Szwecja), Brooklyn (dzielnica Nowego Jorku, USA), Kłajpeda (Litwa), Seattle (USA), Lipawa (Łotwa), Kunda / Viru-Nigula (Estronia), Związek Metropolitalny Wybrzeża Opalowego (Francja), Haikou (Chiny) oraz Żytomierz (Ukraina).
 
Do tej pory oficjalne partnerstwa z tajwańskimi miastami zawarło natomiast tylko kilka polskich samorządów: Warszawa, która od 1995 roku współpracuje z Tajpej, Elbląg związany formalnie od 2004 roku z Tainan oraz Radom, którego miastem partnerskim od 2011 roku jest Taoyuan. Do tego grona w marcu tego roku dołączyła też Łódź, która na mocy uchwały rady miasta zawarła partnerstwo ze wspomnianym miastem Tainan.

  • ikonaOpublikowano: 26.03.2025 08:15
  • ikona

    Autor: Kamil Złoch (kamil.zloch@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 26.03.2025 15:42
  • ikonaZmodyfikował: Natalia Kawalerowicz
ikona

Najnowsze