PKO Gdynia Półmaraton 2025 – zmiany w organizacji ruchu
Co nowego

Święto gdyńskiej siostry - Marynarki Wojennej

Jedną z atrakcji Święta Marynarki Wojennej był piknik marynarski. Fot. Przemysław Kozłowski

Jedną z atrakcji Święta Marynarki Wojennej był piknik marynarski. Fot. Przemysław Kozłowski

Dni Morza 2023 przechodzą do historii. Tradycyjnie, od kilkunastu lat, wieńczy je Święto Marynarki Wojennej – starszej siostry Gdyni, jak mówi Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni, która wzięła udział w uroczystościach. Święto obchodzone jest w ostatnią niedzielę czerwca – dzień wypełniony tradycjami, rytuałami i atrakcjami marynarsko-wojskowymi.


Święto Marynarki Wojennej obchodzone jest od ponad 90 lat i nierozerwalnie łączy się z historią polskiej obecności na Bałtyku. Tegoroczne obchody przypadają w 105. rocznicę powołania przez marszałka Józefa Piłsudskiego Marynarki Wojennej oraz 291. rocznicę bitwy pod Oliwą. Główne obchody Święta MW miały miejsce w Gdyni w niedzielę, 25 czerwca. Uroczystości z asystą honorową Marynarki Wojennej, piknik marynarski, pokazy dynamiczne oraz pokazy okrętów i sprzętu wojskowego – to wszystko przyciągnęło wielu mieszkańców i turystów.



O godz. 8:00 podniesiono wielką galę banderową na okrętach Marynarki Wojennej. O 10:30 odbył się uroczysty apel przed ORP Błyskawica na nabrzeżu Pomorskim, podczas którego wręczono odznaczenia – medale, ordery, honorowe kordziki i awanse. Apelowi towarzyszyły okolicznościowe przemówienia i życzenia oraz defilada pododdziałów. O 12:30 miała miejsce ceremonia złożenia wiązanek kwiatów pod pomnikiem Polski Morskiej uświetniona salutem świątecznym – 21 wystrzałów armatnich z pokładu ORP Błyskawica.

Uroczysty apel przed ORP Błyskawica. Fot. Przemysław Kozłowski
Uroczysty apel przed ORP Błyskawica. Fot. Przemysław Kozłowski


Wśród gości honorowych uroczystości byli m.in. przedstawiciele władz państwowych i samorządowych. Gdyński samorząd reprezentowała Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.

- Dla Gdyni to wielki dzień. Święto Marynarki Wojennej, która jest z nami związana od zawsze. A w zasadzie to Gdynia jest związana z Marynarką Wojenną, bo Marynarka Wojenna, jak powtarzam za każdym razem to nasza starsza, mądra i bardzo dobra siostra. W zasadzie większość rodzin w Gdyni może powiedzieć, że ma kogoś kto służył, albo służy w Marynarce Wojennej, ewentualnie pracuje w cywilu w Marynarce Wojennej. W dniu Waszego święta życzę Wam wszystkim aby Marynarka Wojenna rozwijała się nadal wspaniale, aby każdy okręt, który otrzymujecie był co raz bardziej nowoczesny i abyście byli gwarancją pokoju na wybrzeżu w Polsce. Ale z tego co doskonale wiemy, pełnicie służbę w służbach NATO, abyście byli gwarancją pokoju na świecie. Doskonale wiemy, że w tym czasie, kiedy toczy się wojna tuż za naszą granicą wszystkie służby mundurowe są w stanie gotowości. Życzę abyście byli w stanie gotowości tylko do takiej uroczystości, jak jest dzisiaj – mówiła z pokładu Błyskawicy Joanna Zielińska.


Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni wraz z gdyńskimi samorządowcami składa kwiaty pod pomnikiem Polski Morskiej. Fot. Przemysław Kozłowski
Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni wraz z gdyńskimi samorządowcami składa kwiaty pod pomnikiem Polski Morskiej. Fot. Przemysław Kozłowski


Przez większość dnia, od 10:00 do 18:00 trwał piknik marynarski na molo Południowym, podczas którego można było zwiedzać okręty (ORP Ślązak, ORP Mewa, ORP Piorun, ORP Błyskawica), przymierzyć się do broni i sprzętu wojskowego, obejrzeć musztrę paradną Orkiestry i Kompanii Reprezentacyjnej MW m.in. do muzyki z „Gwiezdnych wojen”, pokazy ratownictwa morskiego i pokazy dynamiczne, podziwiać występy artystyczne.

Piknik marynarski to okazja by przymierzyć się do broni. Fot. Przemysław Kozłowski
Piknik marynarski to okazja by przymierzyć się do broni. Fot. Przemysław Kozłowski


Choć główne uroczystości Święta Marynarki Wojennej odbywały się w niedzielę, to rozpoczęły się w piątek od chwil refleksji, zadumy, modlitwy i oddania honorów. Na cmentarzu MW na Oksywiu złożono kwiaty na grobach byłych dowódców: adm. floty Józefa Unruga, wiceadm. Adama Mohuczego, wiceadm. Piotra Kołodziejczyka, adm. floty Ryszarda Łukasika. W Kościele Garnizonowym na Oksywiu podczas uroczystej mszy świętej odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą „Rocznicy bitwy na Zalewie Wiślanym podczas Wojny 13-letniej Królestwa Polskiego z Zakonem Krzyżackim”. Na grobach byłych dowódców Marynarki Wojennej zapalono znicze: adm. floty Andrzejowi Karwecie na Cmentarz Parafialny w Baninie i adm. Romualdowi Wadze na Cmentarzu Komunalny przy ul. Witomińskiej.

W Kościele Garnizonowym na Oksywiu podczas uroczystej mszy świętej odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą „Rocznicy bitwy na Zalewie Wiślanym podczas Wojny 13-letniej Królestwa Polskiego z Zakonem Krzyżackim". Fot. Piotr Leoniak
Odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej „Rocznicy bitwy na Zalewie Wiślanym podczas Wojny 13-letniej Królestwa Polskiego z Zakonem Krzyżackim" w Kościele Garnizonowym na Oksywiu. Fot. Piotr Leoniak


Były to 105. obchody Święta Marynarki Wojennej. Pierwsze odbyły się 10 lutego 1928 roku, jako nawiązanie do zaślubin Polski z morzem. Obchodów marynarskiego święta nie przerwała nawet II wojna światowa. Tradycje podtrzymywano na polskich okrętach, które walczyły u boku aliantów. Po wojnie, Święto MW zostało ustanowione na ostatnią niedzielę czerwca, jako finał obchodów Dni Morza.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
ikona

Najnowsze