PKO Gdynia Półmaraton 2025 – zmiany w organizacji ruchu
Co nowego

Sukcesy gdyńskich firm w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym

Młoda, dynamicznie rozwijająca się firma Moka Design zajęła pierwsze miejsce w rankingu firm działających w ramach akademickich inkubatorów przedsiębiorczości. Zorganizowany po raz pierwszy w tym roku ranking miał na celu zachęcenie młodych przedsiębiorców do rozwijania własnych firm.

 

Sukcesy gdyńskich firm w Pomorskim Parku Na- ukowo-Technologicznym Sukcesy gdyńskich firm w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym
Sukcesy gdyńskich firm w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym
fot. Łukasz Gawroński

Moka Design jest jedną z ponad 60 firm funkcjonujących w ramach Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni. Domeną działalności przedsiębiorstwa jest projektowanie wnętrz. Jego założycielka, Monika Błaszkowska, z wykształcenia architekt, stworzyła swoją firmę w 2005 roku w ramach inkubatora przy Uniwersytecie Gdańskim. Pasją Moniki Błaszkowskiej jest ręczne malowanie porcelany. Rękodzieło może więc niedługo przejąć główny nurt działalności przedsiębiorstwa - Pani Monika podpisała już umowę z norweską firmą, gwarantującą jej wyłączność na dostawy porcelany Moka Design na tamtejszy rynek.

Inna firma działająca w gdyńskim PPNT, TeleMobile Electronics (TME), również otrzymała niedawno prestiżowe wyróżnienie - tym razem była to nagroda Gryf Gospodarczy 2007. TME zostało dostrzeżone wśród 80 innych firm jako dynamicznie rozwijające się mikroprzedsiębiorstwo, charakteryzujące się stałą poprawą wyników finansowych, niezależnie od koniunktury gospodarczej. Ważnym czynnikiem, w równym stopniu decydującym o przyznaniu tej prestiżowej nagrody, było upowszechnianie przez firmę dobrych praktyk biznesowych, przejrzystość i uczciwość działania.

Sukcesy gdyńskich firm w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym

Istniejąca już trzy lata TeleMobile Electronics sp. z.o.o. jest innowacyjną, funkcjonującą na rynku telekomunikacyjnym firmą, której głównym przedmiotem działalności jest dokonywanie diagnostyki, testów i napraw urządzeń stacji bazowych systemów komórkowych.

Interesującym osiągnięciem gdyńskich przedsiębiorców jest także najnowszy produkt firmy IVO Software, również działającej w PPNTi. Uznani za najlepszych na świecie w dziedzinie syntezy mowy Polacy właśnie wydali popularny syntezator mowy czytający w języku angielskim. Syntezator ten nazwany Expressivo, w wersji anglojęzycznej jest już dostępny na stronie www.expressivo.com. W serwisie internetowym można go wypróbować, jak również pobrać i zainstalować na swoim komputerze - przekształcając domowy komputer w mówiącą prawdziwie ludzkim głosem maszynę.
Syntezator mowy Expressivo znajduje coraz szersze zastosowania i jest używany do m.in. nauki, czytania książek, słuchania poczty i newsów z internetu, oglądania filmów z lektorem.
Dzięki nowej wersji, Expressivo może służyć także do nauki języka angielskiego.

Kolejna firma parkowa - InteliWISE od ponad 2 lat zajmuje się eksplorowaniem zagadnień związanych z komputerowym przetwarzaniem języka naturalnego. Wypracowana w firmie technologia pozwala na unikatowe w skali świata, połączenie atrakcyjnej formy audiowizualnej z zaawansowanym, opartym o metody sztucznej inteligencji, przetwarzaniem języka naturalnego.
Wirtualna postać InteliWISE zbudowana jest na trzech poziomach abstrakcji. Dwa najbliższe odbiorcy to poziomy wizualny i audio. Pierwszy, to montowany w czasie rzeczywistym film z aktorem lub aktorką. Najczęściej jest to atrakcyjna kobieta, która oprócz rozmowy z użytkownikiem potrafi zachęcać do jej kontynuacji, nudzić się, a czasami nawet się zdenerwować. Poziom audio odpowiada za syntezę głosu. InteliWISE korzysta z syntezatora mowy firmy IVO Software. Ostatnim poziomem jest "dusza" systemu, najściślej ceniony skarb firmy. Dzięki niej właśnie, wirtualna postać - avatar - potrafi analizować wprowadzone przez użytkownika zdanie i udzielić najbardziej trafnej, znanej mu odpowiedzi." Trojanowicz dodaje: „wWrtualny "robot" na dzień dzisiejszy nie tylko że potrafi rozmawiać w języku polskim i angielskim, ale też zmienia osobowość. Potrafi być kobietą lub mężczyzną, potrafi być łagodny lub agresywny, może być w różnym wieku."
Ponieważ ilość pojęć zgromadzonych w bazach wiedzy ciągle rośnie, "robot" InteliWISE staje się z dnia na dzień mądrzejszy. Prezes zarządu Marcin Strzałkowski podkreśla że wirtualna postać swoim działaniem wspomagać może strony internetowe klientów korporacyjnych (ostatnie wdrożenie PLL LOT S.A.), urozmaicać strony internetowe użytkowników końcowych (blogi, fora), zastępować nas na platformie "SecondLive", być "automatyczną sekretarką" w telefonie komórkowym wyposażonym w video rozmowy.
Ostatnim osiągnięciem z zakresu zastosowań avatara InteliWISE jest kiosk multimedialny. Na 32 calowym, ustawionym pionowo ekranie sprzęgniętym z ekranem dotykowym, klient może toczyć rozmowę z wirtualną hostessą, która jest naturalnych rozmiarów. Urządzenie już działa na terenie Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego, ułatwiając zwiedzającym Centrum Nauki "EKSPERYMENT" odnalezienie i zrozumienie prezentowanych eksponatów.

Warto podkreślić, rozwój klastra ICT Pomerania w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni, a także współpracę Parku ze środowiskami pasjonatów nauki oraz technologii. W Parku można wziąć udział w warsztatach robotów lub w warsztatach krótkofalarskich. W ramach PPNT działa także Centrum Nauki EXPERYMENT - miejsce dla młodych i starszych odkrywców i amatorów nauki przez zabawę. Po aktywnie spędzonym dniu w parku można zrelaksować się przy innowacyjnej formie rozrywki - elektronicznym paintballu na Arenie Zoltar lub odwiedzić Galerię PPNT oraz innowacyjną restaurację.

W PPNT w Gdyni działa obecnie 60 firm. W perspektywie najbliższych lat gdyński Park planuje dalszy rozwój. Przewiduje się wzrost powierzchni o ok. 30000 m.kw. do 2010 roku.

Pomorski Park Naukowo-Technologiczny w Gdyni
81-451 Gdynia
Al. Zwycięstwa 96/98
www.ppnt.gdynia.pl
www.experyment.gdynia.pl
www.baltinno.pl

ikona

Najnowsze