PKO Gdynia Półmaraton 2025 – zmiany w organizacji ruchu
Co nowego

Stypendia dla badaczy dziejów Gdyni

We wtorek 29 stycznia 2008 w nowym gmachu Muzeum Miasta Gdyni przy ul. Zawiszy Czarnego 1 odbyło się wręczenie dyplomów tegorocznym stypendystom Prezydenta Gdyni. Stypendia naukowe po raz pierwszy zostały przyznanie jesienią 1996 roku. Stypendia przyznawane są studentom i doktorantom, którzy przygotowują pracę magisterską lub doktorską na temat dziejów Gdyni. Ubiegąć się o nie mogą studenci i doktoranci wszystkich uczelni w Polsce. Przyznaje je Prezydent Miasta Gdyni, po wcześniejszym zaopiniowaniu wniosków przez Radę Programową do spraw Badania Dziejów Gdyni i Twórczości Literackiej związanej z Gdynią przy Prezydencie Miasta Gdyni. Radę tworzą:

- Przewodniczący: Prof. dr hab. Tadeusz Stegner UG
- Prof. dr hab. Mieczysław Widernik UG
- dr Maria Jolanta Sołtysik, Politechnika Gdańska
- Dagmara Płaza-Opacka, dyrektor Muzeum Miasta Gdyni
- Prof. dr hab. Jan Ciechowicz UG
- dr. Joanna Chojka UG

W tym roku laureatami zostali:

- Pani Magdalena Pobłocka - studentka II roku magisterskich studiów uzupełniających na kierunku historia sztuki na Uniwersytecie Gdańskim, pisząca pracę magisterską nt. „Gdyńska twórczość Wacława Tomaszewskiego". Promotor prof. dr hab. Małgorzata Omilanowska. Praca poświęcona jest bardzo istotnemu zagadnieniu, jakim jest twórczość architekta - jednego z najwybitniejszych budowniczych dwudziestolecia międzywojennego w Gdyni. W założeniu koncentruje się przede wszystkim na przed - oraz powojennych projektach Tomaszewskiego realizowanych w Gdyni, jednakże obejmuje również szkicowo zarysowaną biografię architekta i inne jego realizacje na terenie Polski i Litwy.

Stypendia dla badaczy dziejów Gdyni - Pani Magdalena Pobłocka

- Pan Oskar Myszor - student V roku historii na Wydziale Filologiczno-Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego, przygotowujący pracę magisterska nt. „Odbudowa kompleksu portowego w Gdyni po II wojnie światowej". Promotor prof. Marek Stażewski. Praca poświęcona jest zarówno odbudowie, jak i uruchomieniu oraz działalności portu w Gdyni po II wojnie światowej w latach 1945-1949. W większości składać się będzie z materiałów archiwalnych zgromadzonych w gdyńskim oddziale Archiwum Państwowego. Pan Oskar Myszor jest aktywnym członkiem Naukowego Koła Historyków UG.

Stypendia dla badaczy dziejów Gdyni - Pan Oskar Myszor

Laureatów z lat wczesniejszych można zobaczyć tutaj.

Wędrówki po dziejach GdyniPodczas uroczystości zaprezentowane zostało najnowsze wydawnictwo Muzeum pt. „Wędrówki po dziejach Gdyni", tom II. Na publikację składa się kilkanaście artykułów przygotowanych przez dotychczasowych stypendystów Prezydenta Miasta Gdyni.



Dorota Nelke











Stypendia dla badaczy dziejów Gdyni
Na zdjęciu z lewej stypendysta dr Tomasz Rembalski, pracownik Działu Dokumentacji Historii Miasta i Portu Muzeum Miasta Gdyni wraz z członkami Rady Programowej do spraw Badania Dziejów Gdyni i Twórczości Literackiej

foto: Dorota Nelke

  • ikonaOpublikowano: 30.01.2008 00:00
  • ikona

    Autor: Jacek Freund

ikona

Najnowsze