Co nowego

Strażnicy miejscy uratowali krogulca

Ranny krogulec został uratowany przez strażników miejskich  (fot. mat. prasowe Straży Miejskiej)

Ranny krogulec został uratowany przez strażników miejskich (fot. mat. prasowe Straży Miejskiej)

Ekopatrol Straży Miejskiej w poniedziałkowy wieczór, 13 stycznia, został wezwany na ulicę Pomorską do poszkodowanego w wypadku drapieżnego ptaka Ranny krogulec został odłowiony i przewieziony do kliniki weterynaryjnej przy ul. Stryjskiej a następnie do Pomorskiego Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Ptaków i Drobnych Ssaków „Ostoja”.

 
W poniedziałkowy wieczór, dyżurny Straży Miejskiej odebrał zgłoszenie o znalezieniu rannego ptaka. Wynikało z niego, że mógł on zostać zaatakowany przez innego drapieżnika. Na miejsce zostali wysłani strażnicy z EkoPatrolu.

Na szczęście nie było problemu z odłowieniem ptaka – mówi Leonard Wawrzyniak z gdyńskiej Straży Miejskiej. – Okazało się, że był zamroczony. Najprawdopodobniej przyczyna jego urazów była inna, niż zakładał zgłaszający. Myślę, że lecąc uderzył w mur lub szybę – dodaje.

Poszkodowanego ptaka zabrano do kliniki weterynaryjnej przy ul. Stryjskiej, a następnie na dalsze leczenie oraz rehabilitację do Pomorskiego Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Ptaków i Drobnych Ssaków „Ostoja”.
 

Krogulec zwyczajny

Zwany jest też jastrzębiem wróblarzem. To średniej wielkości ptak drapieżny. Samce mają 30 do 35 cm długości i ważą około 150 gram. Samice są większe i mierzą 35 do 39 cm i są niemal dwa razy cięższe. W Polsce ptak jest pod ścisłą ochroną gatunkową. Gnieździ się głównie w lasach. Raz założone gniazdo, para użytkuje przez wiele sezonów rozrodczych. Przebywa i poluje raczej na terenach osłoniętych, bogatych w różnorodne kryjówki, ale zapuszcza się także na skraje lasów. W ostatnich latach zauważono także stopniowe osiedlanie się krogulca w okolicach osad ludzkich, a nawet w miastach. 

Tysiące interwencji

W zeszłym roku gdyńscy strażnicy miejscy wykonali 4640 interwencji związanych ze zwierzętami. Wśród nich są dotyczące rodzimych gatunków, jak też i uciekających z domów egzotycznych gatunków.

  • ikonaOpublikowano: 14.01.2025 13:30
  • ikona

    Autor: Marcin Idczak (marcin.idczak@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 14.01.2025 13:31
  • ikonaZmodyfikował: Małgorzata Omachel - Kwidzińska
ikona

Najnowsze