Jak pracuje Urząd Miasta Gdyni i miejskie jednostki w majowy weekend? Sprawdź komunikat dla mieszkańców
Co nowego

Stowarzyszenie Promyk nagrodzone Bursztynowym Mieczykiem

Gdyńskie Stowarzyszenie Integracyjne "Promyk" otrzymało Nagrodę Bursztynowego Mieczyka, przyznawaną organizacjom pozarządowym z Pomorza, fundowaną: przez Wojewodę Pomorskiego, Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Przyznane zostały cztery nagrody główne, do których dołączone zostały premie pieniężne w wysokości 5 tysięcy złotych. Uroczysta Gala, w czasie której wręczone zostały nagrody odbyła się 9 grudnia 2009 r. w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku.  

          Gdyńskie Stowarzyszenie Integracyjne „Promyk” w czerwcu 2008 roku zainicjowało utworzenie Gdyńskiej Spółdzielni Socjalnej „Promyk”. Znalazło w niej zatrudnienie 21 niepełnosprawnych osób prowadzących razem bar szkolny „Promyczek”! Inicjatywa ta doprowadziła do faktycznego zintegrowania tych osób z resztą społeczeństwa, jest to bowiem miejsce, w którym wszyscy mieszkańcy Gdyni mogą zjeść smaczny i tani posiłek. Bar cieszy się niezwykłą popularnością - dziennie obsługuje około 1 000 osób, a jego menu jest dostosowane do potrzeb i gustów klientów! 

          Praca zawodowa zmieniła jakość życia osób z niepełnosprawnością intelektualną i zaburzeniami psychicznymi. Możliwość stałego kontaktu z innymi ludźmi, uśmiech i pozytywne emocje przyczyniają się do tego, że niepełnosprawni pracownicy - jak to sami określają - „zdrowieją”.

Nagrodę Bursztynowego Mieczyka przyznano już po raz piętnasty.W tegorocznym konkursie promowane są te z nich, które wprowadzają najlepsze rozwiąznia w sferze polityki społecznej i ochrony środowiska. Kapituła szczególnie brała pod uwagę m.in. innowacyjność, integrowanie i włączanie wolontariuszy w działalnosć organizacji, współpracę z innymi partnerami, w szczególności z instytucjami publicznymi oraz działalność na rzecz budowania społeczeństwa obywatelskiego.

Wśród siedmiu wyróżnionych znalazły się Spółdzielnia Socjalna 50+ oraz Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne. 

           Spółdzielnia Socjalna „50+” działa w Gdyni od 2007 roku i prężnie realizuje zadania z zakresu opieki i integracji środowiskowej dla osób chorych, niepełnosprawnych i marginalizowanych zawodowo.

          Obok działalności statutowej Spółdzielnia 50+ aktywnie uczestniczy w konferencjach i forach poświęconych rozwijaniu inicjatyw obywatelskich i usprawnianiu współpracy pomiędzy organizacjami a samorządem.

          Ostatni i niezwykle ważny program realizowany przez Spółdzielnię „Gdynia 50+”zakładający wielokierunkową aktywizację seniorów oraz osób we wczesnym okresie późnej dojrzałości, umożliwiając im w ten sposób włączenie się w nurt  życia społeczno-kulturalnego Gdyni.

          Misją Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Dobroczynnego jest niesienie pomocy wszystkim potrzebującym z szczególnym uwzględnieniem osób marginalizowanych społecznie z powodu bezdomności, uzależnień oraz upośledzonych zdrowotnie i materialnie.

          W trakcie swojej działalności, od 2005 roku Stowarzyszenie otworzyło w Gdyni dwa schroniska, w których udzielane jest wsparcie osobom bezdomnym i uzależnionym, czemu służy również Punkt Interwencji Noclegowej działający w ramach jednego z nich, świadczący całodobową pomoc w nagłych przypadkach.

          Ponadto staraniem Stowarzyszenia osoby marginalizowane są  kierowane na terapię stacjonarną i w pozamiejskich ośrodkach wsparcia, co daje im szansę trwałego wyjścia z bezdomności i nałogu oraz  ponownej aktywizacji zawodowej.

          W rezultacie terapii przez kształtowanie właściwych postaw i relacji obowiązujących w zdrowej społeczności, opartych na zasadach oraz wartościach etycznych wielu bezdomnym udało się odnaleźć ponownie sens życia, a także ponownie zintegrować się ze społeczeństwem.

Specjalnego Bursztynowego Mieczyka - za odwagę i wytrwałość w budowaniu wolnej i samorządnej Polski po raz pierwszy przyznało Europejskie Centrum Solidarności. Za odwagę i wytrwałość w budowaniu wolnej i samorządnej Polski otrzymał ją mecenas Jacek Taylor, który w latach osiemdzesiątych byl obrońcą dzialaczy opozycji demokratycznej w procesach politycznych.

ikona

Najnowsze