PKO Gdynia Półmaraton 2025 – zmiany w organizacji ruchu
Co nowego

Stępka pierwszego „Miecznika” położona

Uroczystość położenia stępki pod pierwsza fregatę

Uroczystość położenia stępki pod pierwsza fregatę "Miecznik" w PGZ Stocznia Wojenna w Gdyni. Źródło: Marynarka Wojenna RP

W PGZ Stocznia Wojenna w Gdyni odbyła się 31 stycznia ceremonia położenia stępki pod pierwszą wielozadaniową fregatę programu „Miecznik” - przyszłego ORP „Wicher”. To pionierska budowa w polskich stoczniach tak dużego, uderzeniowego okrętu. Budowa trzech fregat „Miecznik” jest potężnym impulsem dla gospodarki Pomorza. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz państwowych, ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce Anna Clunes, a gdyński samorząd reprezentował Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.


Pół roku po ceremonii cięcia blach na budowę pierwszej fregaty w ramach programu „Miecznik”, w PGZ Stocznia Wojenna w Gdyni odbyła się 31 stycznia kolejna uroczystość – symbolicznego położenia stępki pod tę wielozadaniową fregatę - przyszły okręt ORP „Wicher”, budowany na licencji brytyjskiej fregaty Arrowhead 140 (AH140), udzielonej przez lidera branży zbrojeniowej Babcock International.




- Dzisiaj jest krok milowy w partnerstwie między naszymi krajami. Chciałabym podkreślić, że partnerstwo Wielkiej Brytanii i Polski jest najważniejsze w NATO wśród sojuszników. I jest to partnerstwo, które ma charakter unikalny. Jest to trochę emocjonalne, po latach pracy stać tutaj i zobaczyć ten sprzęt militarny, który budujemy tutaj w Gdyni – mówiła podczas uroczystości ambasador Wielkiej Brytanii Anna Clunes, wskazując na różne aspekty projektu, jak nowe partnerstwo między polskimi i brytyjskimi firmami, zwiększenie bezpieczeństwa i zdolności militarnej Polski i NATO, czy nowe miejsca pracy w Polsce oraz Wielkiej Brytanii, gdzie powstają identyczne fregaty dla Królewskiej Marynarki Wojennej.

Obecny na wydarzeniu sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Marcin Kulasek podkreślał, że fregaty wpłyną nie tylko na bezpieczeństwo polskich wód terytorialnych, ale też krytycznej infrastruktury, jak Gazoport, gazociąg Baltic Pipe czy farmy wiatrowe.

Wodowanie „Wichra” zaplanowano na trzeci kwartał 2026 roku, a przekazanie do Dywizjonu Okrętów Bojowych 3. Flotylli Okrętów w 2029 roku. Trzy zaplanowane w programie „Miecznik” fregaty mają wejść do służby w latach 2029-2031 i stacjonować na co dzień w Porcie Wojennym Gdynia.

- Ogromna duma jeżeli chodzi o mieszkańców Gdyni, bo to właśnie tutaj powstaje pierwszy okręt „Miecznik” dla Marynarki Wojennej w Gdyni. Chciałbym bardzo serdecznie podziękować wszystkim pracownikom stoczni Marynarki Wojennej, którzy biorą udział w tym projekcie. Jestem przekonany, że w 2026 roku, kiedy Gdynia będzie obchodzić swoje setne urodziny, spotkamy się tutaj wszyscy na uroczystości zwodowania tego wspaniałego okrętu - mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Mężczyźni w stoczni.
Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju w PGZ Stocznia Wojenna. Fot. Michał Kozłowski

Pionierska budowa i impuls dla gospodarki


Położona pod fregatę stępka waży 127 ton i stanowi około 4,5% masy kadłuba (bez wyposażenia). Obecnie w kilku halach Stoczni Wojennej trwają prace nad budową kolejnych sekcji podwójnego dna i pokładu. Gotowy okręt będzie miał 138,7 metra długości i wyporność maksymalną 7000 ton.

- Po raz pierwszy tak duży okręt powstaje w polskich stoczniach. To jest okręt uderzeniowy. Dotychczas budowaliśmy i budujemy wiele fantastycznych okrętów pomocniczych, natomiast rozpoczynamy pewien etap odbudowy naszych sił uderzeniowych. Jest to symboliczna stępka - element bloku siłownianego. Natomiast to jest to tylko pewien etap. Zaraz przechodzimy do realizacji kolejnej takiej stępki, później nabudowane będą kolejne kondygnacje na te stępki, bo będzie realizowana cała część dziobowa i rufowa okrętu. Potem po złożeniu jednostki w całość, nastąpi etap wyposażenia tego okrętu. Te wyposażenie pochodzi od topowych dostawców. To potężny impuls dla naszej gospodarki wybrzeżowej – mówi Maciej Fularczyk, dyrektor programu realizacji i budowy fregaty „Miecznik".


Jak mówił podczas ceremonii Marcin Kulasek z Ministerstwa Aktywów Państwowych, wraz z realizacją programu „Miecznik” Stocznia Wojenna przyczyni się do nowych inwestycji, skutkujących zwiększeniem się zdolności produkcyjnych zakładu, co daje silne podstawy by liczyć na kolejne zamówienia.

Konsorcjum PGZ-Miecznik tworzy Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. i PGZ Stocznia Wojenna sp. z o.o. Partnerami strategicznymi projektu są firmy: Babcock, Thales UK, MBDA UK oraz Stocznia Remontowa Shipbuilding S.A.

  • ikonaOpublikowano: 31.01.2024 16:06
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 01.02.2024 09:47
  • ikonaZmodyfikował: Przemysław Kozłowski
ikona

Najnowsze