PKO Gdynia Półmaraton 2025 – zmiany w organizacji ruchu
Co nowego

Społecznicy i rektorzy z Nagrodą Smart Metropolia

Laureaci Nagrody Smart Metropolia im. Pawła Adamowicza wraz z pomorskimi samorządowcami i przedstawicielami Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot // fot. Grzegorz Mehring

Laureaci Nagrody Smart Metropolia im. Pawła Adamowicza wraz z pomorskimi samorządowcami i przedstawicielami Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot // fot. Grzegorz Mehring

Trwa 10. edycja kongresu Smart Metropolia. Pierwszy dzień wydarzenia zwieńczyła gala, podczas której poznaliśmy tegorocznych laureatów Nagrody Smart Metropolia im. Pawła Adamowicza. Trafia ona do osób, firm i instytucji szczególnie zasłużonych dla budowania i promowania idei metropolii. W tym roku otrzymali ją działacze społeczni dążący do stworzenia i wdrożenia metropolitalnego standardu na rzecz osób z niepełnosprawnościami oraz rektorzy i dziekani trójmiejskich uczeni – za działania mające na celu zacieśnienie współpracy i dążenie do zwiększenia roli naszej metropolii jako pierwszoligowego ośrodka naukowego. Gala odbyła się w czwartek, 27 października w Galerii Metropolia. Gdynię reprezentowała wiceprezydent Katarzyna Gruszecka-Spychała. 


Kongres Smart Metropolia jest organizowany przez Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot. Ma na celu podtrzymanie debaty publicznej na temat pozytywnego wpływu obszarów metropolitalnych na rozwój Polski. Wydarzenie każdego roku gromadzi kilkudziesięciu gości z kraju i zagranicy, którzy dyskutują na temat wyzwań stojących przed metropoliami i samorządami. W czwartek, 27 października rozpoczęła się jego 10. edycja. Tym razem kongres odbywa się pod hasłem „Pokonać kryzys. Projektowanie nowych miast i dzielnic”. Każdego roku w ramach wydarzenia przyznawana jest także Nagroda Smart Metropolia im. Pawła Adamowicza. Wyróżnienie otrzymują osoby, firmy i instytucje szczególnie zasłużone dla budowania i promowania idei metropolii.  
 
Gala wręczenia nagrody odbyła się w Galerii Metropolia i zwieńczyła pierwszy dzień kongresu. W tym roku doceniono Monikę Lewandowską, Joannę Cwojdzińską, Tomasza Grybka oraz Jana Szymańskiego – działaczy społecznych dążących do stworzenia i wdrożenia metropolitalnego standardu na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Chodzi o akt „Standard Minimum na Rzecz Osób z Niepełnosprawnościami i Otoczenia”, który wskazuje najważniejsze działania i rozwiązania na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

Nagrodę laureatom wręczyła i laudację na ich cześć wygłosiła wiceprezydent Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała.  

– W DNA naszej metropolii od zawsze były otwartość i nowoczesność. Patrząc na historię Gdańska czy Gdyni, zauważymy, że w tożsamości tych miast leżała też gościnność. Być może to właśnie dlatego akurat tutaj udała się rzecz, którą bez egzaltacji śmiem nazywać niesamowitą. Jesteśmy pierwszą metropolią w Polsce, gdzie wszystkie samorządy w sposób wiążący przyjęły Standard minimum dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Mówiąc wszystkie samorządy, mam na myśli aż 59 jednostek, które jednogłośnie zagłosowały za przyjęciem tego standardu, a obecnie go wdrażają. Nie byłoby tak, gdyby nie zaangażowanie wielu osób. Oczywiście decyzja polityczna była ważna, jednak sam dokument to efekt wielomiesięcznych prac. Trzeba głośno, wyraźnie i uczciwie powiedzieć, że była to praca zespołowa, w którą zaangażowali się laureaci nagrody, ale i wiele innych osób. Jednak nic by się nie udało bez liderów. To oni włożyli ogrom pracy, ale i byli bardzo zdeterminowani, by przygotować standard minimum. Ci ludzie byli prawdziwym motorem i inspiratorem działań. To oni dbali o to, aby efekt końcowy odzwierciedlał, czego naprawdę potrzebujemy. Dziś możemy być dumni i mamy co celebrować. Tym bardziej wypada głośno podziękować tegorocznym nagrodzonym – mówiła w laudacji Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki. 
Wiceprezydent Katarzyna Gruszecka-Spychała z laureatami Nagrody Smart Metropolia im. Pawła Adamowicza: (od lewej) Moniką Lewandowską, Joanna Cwojdzińską, Tomaszem Grybkiem oraz Janem Szymańskim // fot. Grzegorz Mehring  
Równorzędną nagrodę otrzymali także: prof. dr hab. Wiesław Laskowski – prorektora ds. badań naukowych Uniwersytetu Gdańskiego, prof. dr hab. Inż. Sławomir Milewski – prorektor ds. Nauki Politechniki Gdańskiej, prof. dr hab. Michał Markuszewski – prorektor ds. nauki Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. dr hab. Ryszard Minkiewicz – rektor Akademii Muzycznej w Gdańsku, dr n. med. Marzena Podgórska – rektor Wyższej Szkoły Zdrowia, prof. nadzw. dr hab. Jan Wiśniewski – rektor Wyższej Szkoły Bankowej, ks. dr Krzysztof Szerszeń – rektor Gdańskiego Seminarium Duchownego, dr Andrzej Zduniak – rektor Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa, dr Paweł Bykowski – dziekan Wydziału Zarządzania Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu w Gdyni, prof. dr hab. inż. kpt. ż. w. Adam Weintrit – rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni oraz dr hab. Marek A. Bednarczyk – dziekan Wydziału Informatyki Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Gdańsku. Wyróżniono ich za działania mające na celu zacieśnienie współpracy i dążenie do zwiększenia roli naszej metropolii jako pierwszoligowego ośrodka naukowego. Laur wręczyły im Agnieszka Owczarczak – przewodnicząca Rady Miasta Gdańska oraz Magdalena Adamowicz –eurodeputowana i żona patrona nagrody. 

Na zakończenie gali odbył się koncert Krystyny Durys i jej zespołu.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 28.10.2022 13:22
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (magdalena.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 28.10.2022 15:12
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona

Zobacz także

Najnowsze