Rada Miasta Gdyni udzieliła prezydentowi Wojciechowi Szczurkowi absolutorium za wykonanie budżetu w 2005 r. Przeciwko uchwale głosowało trzech radnych. Wcześniej przyjęto sprawozdanie z wykonania ubiegłorocznego budżetu, które pozytywnie zaopiniowały wszystkie komisje Rady Miasta.
Podczas dzisiejszej sesji Rady między innymi rozpatrywana była uchwała w sprawie utworzenia Rodzinnego Domu Dziecka Nr 6 - dla dzieci pozbawionych częściowo lub całkowicie opieki rodziców. Placówka będzie jednostką budżetową Miasta. W Gdyni funkcjonuje już pięć Rodzinnych Domów Dziecka: przy ul. Hodowlanej (8 dzieci), przy ul. Wójta Radtkego (8 dzieci), przy ul. Chlebowej (7 dzieci), przy ul. Kopernika (9 dzieci), przy ul. Olgierda (8 dzieci). Razem w gdyńskich Rodzinnych Domach Dziecka przebywa już 40 dzieci. W nowo utworzonym Domu wychowywać się będzie 8 dzieci. Do końca 2008 roku Miasto planuje utworzenie kolejnych dwóch Rodzinnych Domów Dziecka (razem będzie ich 8).
W Gdyni jest zaawansowany, proces zmian w systemie opieki na dziećmi polegający m.in. na tworzeniu form opieki jak najbardziej kameralnych, zbliżonych do środowiska rodzinnego. W 2000 roku w Gdyni funkcjonował tylko jeden rodzinny dom dziecka. Obecnie od kilku lat tworzone są kolejne tego typu placówki. Zapewniają one wychowanie w warunkach zbliżonych do domu rodzinnego, do czasu powrotu dziecka do rodziny lub umieszczenia go w rodzinie adopcyjnej, zastępczej, bądź do usamodzielnienia. Rodzinny dom dziecka tworzy jedną, wielodzietną rodzinę wychowującą dzieci w różnym wieku, w tym dorastające i stopniowo usamodzielniające się. Umożliwia wspólne wychowanie i opiekę licznemu rodzeństwu. Szczególny nacisk w rodzinnych domach dziecka kładzie się, oprócz zapewnienia wychowankom odpowiedniej opieki, na kształcenie oraz wyrównywanie opóźnień rozwojowych i szkolnych, spełnianie potrzeb emocjonalnych dziecka. Dzieci są wdrażane do codziennych obowiązków. Organizowane są dla nich wycieczki, wyjazdy szkolne, zajęcia pozalekcyjne, kolonie a także uroczystości świąteczne i okolicznościowe.
Opiekunowie do rodzinnych domów dziecka dobierani są bardzo starannie. Przechodzą oni szkolenie w ośrodku adopcyjno - opiekuńczym, gdzie zdobywają niezbędną wiedzę a jednocześnie weryfikowane są ich predyspozycje do pracy z dziećmi. Po zakończeniu szkolenia otrzymują zaświadczenie uprawniające ich
do prowadzenia rodzinnych domów dziecka. Od tego momentu mogą zostać zakwalifikowani do prowadzenia grupy rodzinnej w Domu Dziecka. Po odbyciu kilkumiesięcznego 'okresu próbnego' w wydzielonych - częściowo samodzielnych pomieszczeniach w Domu Dziecka są przenoszeni do własnego mieszkania lub domu, gdzie rozpoczynają całkowicie samodzielne funkcjonowanie.
Zmiany następują także w Domu Dziecka w Demptowie, gdzie tworzone są kameralne 'grupy wychowawcze' nie przekraczające 10 dzieci. Wprowadzono autonomiczne grupy koedukacyjne, które łagodzą stres związany z ze zmianą miejsca pobytu dzieci i nie stwarza konieczności rozdzielania rodzeństw. Wychowankowie są stopniowo przygotowywani do wkroczenia w samodzielne dorosłe życie poprzez mieszkania młodzieżowe - chronione - dla dzieci w wieku 16-18 lat oraz mieszkania chronione dla wychowanków usamodzielniających się powyżej 18 roku życia, uruchomione przy ul. Morskiej. Dzieci w tym systemie opieki mają zapewnioną pomoc Zespołu Pomocy Psychologiczno - Pedagogicznej i Ośrodka Adopcyjno - Opiekuńczego przy Domu Dziecka oraz MOPS.