Jak pracuje Urząd Miasta Gdyni i miejskie jednostki w majowy weekend? Sprawdź komunikat dla mieszkańców
Co nowego

Rozpoczyna się festiwal Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci

Festiwalu Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci nie da się porównać do innych podobnych przedsięwzięć łączących sztukę, naukę i rozrywkę. Konferencja rozpoczynająca festiwal Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci. Na zdjęciu od lewej Anna Maria Anders; wiceprezydent Gdyni Katarzyna Gruszecka- Spychała oraz Arkadiusz Gołębiewski, pomysłodawca i dyrektor wydarzenia / fot. Agnieszka WołowiczJest to największy w Polsce festiwal i jedyny tak wszechstronnie opowiadający najnowszą historię naszego kraju. Siódma edycja wydarzenia rozpoczęła się 24 września 2015 r. w Gdyńskim Centrum Filmowym.

Nie ma co ukrywać, że Gdynia jest miastem filmowym, więc tym bardziej jest nam przyjemnie, że gościmy tutaj festiwal. Ale nie chodzi tutaj tylko o filmowość Gdyni. To, że „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" odbywa się w Gdyni, to przekonanie, że bierzemy udział w wydarzeniu niezwykłym. Jesteśmy młodym miastem, ale powszechnie znanym w Polsce z dość niezwykłego patriotyzmu lokalnego i silnego poczucia tożsamości jej mieszkańców. Może to szczególny duch przywiedziony tutaj od morza, który tutaj panuje, sprawia, że tak dobrze rozumiemy, że pamięć historyczna jest tak czymś niezwykle istotnym
- mówi wiceprezydent Gdyni Katarzyna Gruszecka- Spychała. Jednym z najważniejszych gości festiwalu, jest córka generała Władysława Andersa - Temat festiwalu jest dla mnie bardzo istotny, oczywiście jako córki generała Andersa. Od trzech lat jeżdżę po Polsce, odwiedzam szkoły i kultywuję pamięć o II wojnie światowej, o ojcu, o jego żołnierzach i naszych bohaterach. Uważam, że historia jest niezwykle istotna, bo bez przeszłości nie ma przyszłości - mówi Anna Maria Anders.

Zależy nam na edukacji, nowoczesnym patriotyzmie w najlepszym wydaniu, bez skrótów i banałów. Bohaterami festiwalu są bohaterowie wojenni, bohaterowie podziemia niepodległościowego po wojnie oraz Solidarności - tłumaczy Arkadiusz Gołębiewski, pomysłodawca i dyrektor wydarzenia. Jesteśmy im to winni. Nie możemy uznać, że już swoje zrobiliśmy. To tylko fragment długu, który spłacamy za ich walkę z dwoma totalitaryzmami. To dla nich powstał ten festiwal. W jednej z recenzji prasowej przeczytałem o tym, że ktoś, kto nie był nigdy na tej imprezie, ale chodził po górach, powinien wiedzieć, jaka panuje tu atmosfera. Jest ona porównywalna do tej w schronisku górskim... - dodaje.

Największy festiwal poświęcony polskiej historii najnowszej NNW - Niepokorni, Niezłomni, WyklęciTegoroczna edycja obfituje w wyjątkowo dużą liczbę wydarzeń, jak zapewniają organizatorzy tak bogatej oferty programowej nie ma żaden festiwal kultywujący pamięć polskich bohaterów niepodległościowych działającym po wybuchu II wojny światowej. W tym roku pokazanych zostanie 45 filmów dokumentalnych i fabularnych, w tym 19 w konkursie głównym. W programie są także konkursy na dokumenty radiowe i filmy tworzone przez młodzież, konkursy na stylizacje modowe, hyde park, w którym będzie można opowiedzieć historie swoich przodków, miasteczko partyzanckie, akcje plastyczne, parada Harleyów i spektakl Teatru Karabela GHE Młot - De profundis.

Festiwal NNW przyniesie także wydarzenia dla fanów muzyki - liczne koncerty, w tym Panien Wyklętych z Kasią Kowalską. W Gdyni zaśpiewa również Katy Carr - brytyjska wokalistka polskiego pochodzenia. Zaczęłam śpiewać o polskiej historii po napisaniu piosenki "Kommander`s Car" na mój trzeci album „Coquette". To historia niezwykłej ucieczki dokonanej przez Kazimierza „Kazika" Piechowskiego z obozu koncentracyjnego w Auschwitz w czerwcu 1942- opowiada Katy Carr i dodaje: - Pisząc tę piosenkę nie wiedziałam, że Kazik żyje. Gdy się o tym dowiedziałam, w 2009 r. pojechałam go odwiedzić. Nagraliśmy wtedy nasze spotkanie, i nagranie wykorzystaliśmy w krótkometrażowym filmie dokumentalnym pt. „Kazik i samochód komendanta". Powiedział mi o swoich doświadczeniach, jako więźnia Auschwitz z numerem obozowym 918 i w partyzantce już po ucieczce. To Kazik zaszczepił we mnie poczucie patriotyzmu i on jest powodem, dla którego zaczęłam śpiewać o polskiej historii. Ta opowieść sprawiła, że chcę poznać moją polską historię w jak większym stopniu, by bardziej rozumieć dzielnych Polaków i moje polskie korzenie, z których jestem bardzo dumna.

Trzydniowa impreza to okazja do budowania poczucia wspólnoty, odkrywania tożsamości narodowej, tworzenia pola do wolnej dyskusji, przekazywania wartości narodowych kolejnym pokoleniom. Integruje również liczne środowiska polonijne. Twórcy konsekwentnie największy nacisk kładą na bohaterów i ich historie. Temat wyklętych ma spajać, inspirować, przywoływać autorytety, upatrując ich w postawach niezłomnych przodków.

Szczegółowy program: http://festiwalnnw.pl/o-festiwalu/program/.

fot. Agnieszka Wołowicz

ikona

Najnowsze