Jak pracuje Urząd Miasta Gdyni i miejskie jednostki w majowy weekend? Sprawdź komunikat dla mieszkańców
Co nowego

„Relacje wojskowe od lat są wzmacniane” – spotkanie przedstawicieli Grupy Wyszehradzkiej w Gdyni

Pierwsza część spotkania przedstawicieli Grupy Wyszehradzkiej odbyła się przed ORP Błyskawicą (fot. Karol Stańczak)

Pierwsza część spotkania przedstawicieli Grupy Wyszehradzkiej odbyła się przed ORP Błyskawicą (fot. Karol Stańczak)

Niepewna sytuacja geopolityczna na świecie powoduje, że przedstawiciele państw coraz częściej spotykają się, aby omówić kwestie bezpieczeństwa, transformacji sił zbrojnych oraz współpracy. W czwartek, 11 października, w Gdyni odbyło się spotkanie przedstawicieli państw Grupy Wyszehradzkiej.

Wojna w Ukrainie, kryzys migracyjny to tylko niektóre wyzwania, z którymi mierzy się współczesny świat. Dlatego tak ważna jest współpraca, dialog z sojusznikami, aby budować silną wspólnotę. W czwartkowym spotkaniu udział wzięli generałowie: Wiesław Kukuła, szef sztabu Wojska Polskiego, słowacki generał Daniel Zmeko i węgierski generał Gábor Böröndi oraz I zastępca czeskiego szefa sztabu gen. broni Miroslav Hlaváč. Wojskowi omówili kwestie bezpieczeństwa w regionie.
Cieszę się, że mogliśmy dziś wymienić się swoimi spostrzeżeniami nt. sytuacji bezpieczeństwa, która z pewnością nie pozostaje bez znaczenia dla całej Europy. W dalszym ciągu mierzymy się z agresją rosyjską na Ukrainę. Konsekwencje wrogich działań rosyjskich są odczuwalne na całym świecie – podkreślił generał Wiesław Kukuła.

Szefowie obrony państw Grupy Wyszehradzkiej podczas pierwszej sesji w Gdyni omówili kluczowe kwestie bezpieczeństwa w regionie. Rosyjska agresja na Ukrainę wciąż wpływa na stabilność całej Europy, a jej konsekwencje są odczuwalne w różnych przestrzeniach życia. 

Istotnym punktem dyskusji okazały się również kwestie transformacji zbrojnej, która jest nieodłącznym elementem skutecznej obrony.
Omówiliśmy niektóre dylematy związane z zarządzaniem personelem, procesem rekrutacji, talentami, a także z ideą Taktycznej Grupy Bojowej Przyszłości i ćwiczeń eksperymentalnych umożliwiających sprawdzenie nowego modelu organizacyjnego poddziałów bojowych przy użyciu nowo pozyskanego sprzętu wojskowego oraz nowoczesnych i przełomowych technologii – powiedział szef SGWP.
Spotkanie dopełniła możliwość obserwacji szkolenia jednostki wojskowej Formoza, zrealizowanego wraz z żołnierzami z Czech, Słowacji i Węgier.
Stanowi to kolejny dowód na to, że jesteśmy otwarci na nowe inicjatywy w obszarach, gdzie nasze interesy są zbieżne – powiedział szef SGWP po zakończeniu ćwiczenia.

Grupa Wyszehradzka funkcjonuje od 15 lutego 1991 roku, kiedy to Polska, Węgry i Czechosłowacja podpisały deklarację wyszehradzką. W ramach współpracy ustalono, że państwa będą wzajemnie konsultować i koordynować swoje działania oraz wspierać wzajemne dążenia na arenie międzynarodowej.

Obecnie spotkania Grupy Wyszehradzkiej odbywają się cyklicznie, a przewodnictwo sprawowane jest kolejno przez każde państwo (od 1 lipca do 30 czerwca następnego roku). Od 1 lipca 2024 r. do 30 czerwca 2025 r. prezydencję sprawuje Polska.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
ikona

Najnowsze