Co nowego

Przyciągnąć nowych mieszkańców – Gdynia stawia na budownictwo miejskie

Komunalny blok bez barier przy ul. Dickmanna 30 – podobny ma powstać przy ul. Turkusowej (fot. Laboratorium Innowacji Społecznych, archiwum)

Komunalny blok bez barier przy ul. Dickmanna 30 – podobny ma powstać przy ul. Turkusowej (fot. Laboratorium Innowacji Społecznych, archiwum)

Zwiększenie liczby mieszkańców Gdyni poprzez ułatwienie im uzyskania lokali mieszkalnych to cel miasta na nadchodzące lata. Oprócz budowy nowych mieszkań w planach są żłobki, przedszkola, szkoły oraz inne budynki użyteczności publicznej, które mają umożliwić nowym mieszkańcom naszego miasta zaspokajanie podstawowych potrzeb w niewielkiej odległości od domów.


Na przestrzeni ostatniej dekady liczba mieszkańców naszego miasta zmniejszyła się o ponad 7 tysięcy. Aby odwrócić ten trend, miasto chce umożliwić zamieszkanie w jego obrębie osobom, które w nim pracują, kształcą się, bądź mają taki zamiar, albo z innych powodów chciałyby się w nim osiedlić, ale przez niemożność zakupu mieszkania w Gdyni w rynkowej cenie nie mają takiej możliwości.

Wykres przedstawiający liczbę mieszkańców Gdyni w latach 2014-2024
Wykres przedstawiający liczbę mieszkańców Gdyni w latach 2014-2024

 
Analiza danych wskazuje na spadek liczby mieszkańców miasta w wieku produkcyjnym i przedprodukcyjnym, dlatego ważne jest także stworzenie nowych placówek edukacyjnych, które zwiększą atrakcyjność Gdyni w oczach rodzin z dziećmi. Mają one powstać na gruntach w pobliżu nowych mieszkań.
 
Nie mówimy tutaj tylko o budownictwie komunalnym i czynszowym, ale również o wsparciu budownictwa spółdzielczego. Stawiamy na budownictwo miejskie. Zamierzamy tworzyć nie tylko mieszkania, ale także budynki, z których będą korzystać ich przyszli mieszkańcy. Chcemy umożliwić osiedlenie się w Gdyni osobom, które wiążą z tym miastem swoją przyszłość i chcą być aktywną częścią naszej społeczności, ale nie mają możliwości samodzielnego zakupu mieszkania – mówi Maciej Zielonka, wiceprezydent Gdyni.
 
Obecnie w stadium planowania lub projektowania jest kilka inwestycji, w tym blok przy ul. Turkusowej, który będzie całkowicie dostosowany do osób z niepełnosprawnościami. Co istotne, nawet 80% środków na realizację poszczególnych przedsięwzięć miasto może pozyskać w ramach rządowego programu dofinansowania. Do ubiegania się o nie konieczne jest posiadanie przez miasto odpowiednich projektów, dlatego teraz trwa ich opracowanie, aby złożyć wnioski przed zamknięciem programu lub wyczerpaniem przewidzianych na niego środków.
 
Budownictwo miejskie ma być bodźcem do rozwoju Gdyni, dlatego poszukujemy kolejnych lokalizacji i opracowujemy kolejne plany związane zarówno z budynkami mieszkalnymi, jak i innymi obiektami użyteczności publicznej – wyjaśnia Maciej Zielonka, wiceprezydent Gdyni.

Oprócz puli mieszkań komunalnych do dyspozycji mieszkańców Gdyni pozostają również lokale w zasobie TBS „Czynszówka”, które można eksploatować na zasadach najmu. Planowana jest budowa nowych budynków w ramach „Czynszówki”, a także remonty wymagających tego lokali. Już teraz TBS dysponuje projektem i pozwoleniem na budowę bloku przy ul. Płk. Dąbka, natomiast szczegółowe plany dalszych inwestycji zostaną opracowane w kolejnych miesiącach po wyborach nowego zarządu TBS.

  • ikonaOpublikowano: 31.01.2025 13:23
  • ikona

    Autor: Jakub Winiewski (jakub.winiewski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 31.01.2025 16:30
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona

Najnowsze