Co nowego

Program Mentoringowy dla Liderek Metropolii

Liderki biorące udział w programie podczas warsztatów wprowadzających, które poprowadziła Iwona Bobrowska-Budny (fot. Magdalena Czernek)

Liderki biorące udział w programie podczas warsztatów wprowadzających, które poprowadziła Iwona Bobrowska-Budny (fot. Magdalena Czernek)

Ma wspierać rozwój zawodowy i osobisty oraz doskonalić kompetencje miękkie potrzebne do efektywnego zarządzania lub współkierowania jednostką samorządową. Wystartował Program Mentoringowy dla Liderek Metropolii. W środę, 19 marca odbyły się pierwsze warsztaty dla uczestniczek. Bierze w nim udział 12 liderek samorządowych, a wśród nich znalazły się prezydentka Gdyni Aleksandra Kosiorek i wiceprezydentka Oktawia Gorzeńska. Program potrwa 8 miesięcy i będzie się składać z warsztatów praktycznych oraz indywidualnych spotkań mentoringowych online.


Programu Mentoringowy dla Liderek Metropolii to nowe przedsięwzięcie Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot. Koordynuje go Metropolitalne Centrum Kompetencji. Projekt ma na celu doskonalenie i rozwój kompetencji miękkich potrzebnych do efektywnego zarządzania lub współkierowania jednostką samorządową oraz kształtowania polityki kadrowej urzędu.

Jego celem jest zarówno wsparcie kobiet na stanowiskach kierowniczych w metropolii, jak i stworzenie platformy do wymiany doświadczeń pomiędzy samymi uczestniczkami. I to jest właśnie to, co wyróżnia nasz program mentoringowy od innych programów. Nie tylko uczestniczka pracuje z mentorką indywidualnie, ale same uczestniczki także wymieniają się między sobą doświadczeniem i wnoszą swoją perspektywę – mówi Weronika Michałowska, kierowniczka ds. administracyjnych w biurze Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot, koordynatorka Metropolitalnego Centrum Kompetencji.


Zdjęcia i montaż: Łukasz Czerwiński

Projekt jest skierowany do urzędniczek najwyższego szczebla. Powstał z myślą o kobietach, które funkcje liderskie w samorządach pełnią po raz pierwszy. Dzięki cyklowi spotkań i konsultacji zyskają one wsparcie w zarządzaniu lub współzarządzaniu.

W programie bierze udział 12 liderek. Wśród nich są prezydentka Gdyni Aleksandra Kosiorek oraz wiceprezydentka Oktawia Gorzeńska.
Myślę, że w świecie samorządu szkolenia i rozwój są bardzo potrzebne, dlatego że na co dzień mierzymy się z wieloma problemami, wyzwaniami, trudnościami. Dlatego każda możliwość spotkania z innymi osobami z samorządu, szczególnie z kobietami, a wiemy, że w świecie polityki kobiet mamy wciąż za mało, jest tak bardzo ważna. Dla mnie osobiście to pewnie będzie czerpanie z doświadczeń innych osób i wyjście poza świat samorządu, bo wiemy, że będziemy tutaj też działać międzysektorowo. Myślę, że w pracy z mentorem ważny będzie również czas, możliwość refleksji nad tym, jak się pracuje indywidualnie, jakie zasoby w sobie można rozwijać, nad czym pracować. To także okazja, aby skupić się też na tym, co pomoże nam w codziennej pracy dla samorządu – podkreśla wiceprezydentka Oktawia Gorzeńska.

Prezydentka Gdyni Aleksandra Kosiorek oraz wiceprezydentka Oktawia Gorzeńska podczas warsztatów wprowadzających do Programu Mentoringowego dla Liderek Metropolii (fot. Magdalena Czernek)
Prezydentka Gdyni Aleksandra Kosiorek oraz wiceprezydentka Oktawia Gorzeńska podczas warsztatów wprowadzających do Programu Mentoringowego dla Liderek Metropolii (fot. Magdalena Czernek)

Warsztaty inaugurujące program odbyły się w środę, 19 marca w Olivia Business Center w Gdańsku. Poprowadziła je Iwona Bobrowska-Budny – trenerka biznesu i mentorka. Od kwietnia do września będą się odbywać indywidualne spotkania mentoringowe online. Spotkania wspólne oraz konsultacje poprowadzą trenerki z doświadczeniem mentorskim, zarządczym i biznesowym.
To jest proces mentoringowy, czyli to sesje jeden na jeden. W zależności od tego, z jakim celem czy horyzontem swojego rozwoju będzie chciała pracować każda z pań, mentor/mentorka będzie podążała tak, żeby wspierać możliwość odkrycia zasobów czy potrzeb, żeby dojść do tego celu. Jednocześnie dwa warsztaty, które będą prowadzone, są na swój sposób unikatowe, bo będziemy korzystać z dwóch narzędzi samoświadomości. Z FRIS-a, stylów poznawczych, czyli czegoś, co patrzy, w jaki sposób my widzimy rzeczywistość poprzez nasz mózg. I z PCM-a, czyli to jest model osobowościowy. I tutaj będziemy się zagłębiać w te nasze różnorodności – mówi Iwona Bobrowska-Budny, trenerka biznesu i mentorka prowadząca warsztaty.

Zakończenie procesu i warsztaty podsumowujące są planowane w październiku.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 19.03.2025 15:50
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (magdalena.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 20.03.2025 08:04
  • ikonaZmodyfikował: Magdalena Czernek
ikona

Najnowsze