Jak pracuje Urząd Miasta Gdyni i miejskie jednostki w majowy weekend? Sprawdź komunikat dla mieszkańców
Co nowego

Praca w różnorodnym zespole. Krok ku inkluzywnej administracji publicznej

W szkoleniu prowadzonym przez Wydział Dostępności UMG udział wzięli m.in.: prezydent Aleksandra Kosiorek, wiceprezydenci oraz sekretarz miasta i dyrektor  generalny Łukasz Kobus (fot. Jacek Adamczewski)

W szkoleniu prowadzonym przez Wydział Dostępności UMG udział wzięli m.in.: prezydent Aleksandra Kosiorek, wiceprezydenci oraz sekretarz miasta i dyrektor generalny Łukasz Kobus (fot. Jacek Adamczewski)

Gdynia to miasto nowatorskie i niezależne, które już od dawno wie, jak ważna jest zmiana perspektywy. Dostrzeganie możliwości zamiast barier, to istotny krok w kierunku tworzenia przestrzeni przyjaznej i wrażliwej na różnorodność. Dotyczy to zarówno strefy miejskiej, która daje mieszkańcom szansę na bardziej niezależne życie, jak i administracji publicznej Urzędu Miasta Gdyni, który chce być otwarty na inkluzywność, wyrównywanie szans pracowników ze szczególnymi potrzebami, a także tworzyć dobre perspektywy do rozwoju.



We wtorek, 22 kwietnia w Urzędzie Miasta Gdyni odbyło się szkolenie pt. „Zarządzanie różnorodnym zespołem. Osoba z niepełnosprawnością w administracji publicznej”. To ważny krok dostrzeżenia przez kadrę zarządzającą perspektywy pracowników ze szczególnymi potrzebami, a przede wszystkim zrozumienia, jak budować dobry i różnorodny zespół. Celem szkolenia było przygotowanie uczestników do tworzenia efektywnych, dobrze komunikujących się zespołów, funkcjonujących w atmosferze równego traktowania i wzajemnej akceptacji, których członkami są lub mogą być również osoby z niepełnosprawnością.




Ważne jest tu przede wszystkim uwrażliwienie na różnorodne potrzeby w przestrzeni administracji publicznej oraz umiejętność budowania efektywnej współpracy. To nic innego, jak umiejętne zarządzanie niepełnosprawnością, czyli dostrzeganie w pracowniku jego potencjału, a nie barier wynikających z niepełnosprawności. Istotne jest zachowanie równowagi między uwzględnieniem predyspozycji i doświadczenia zawodowego a rozpoznaniem szczególnych potrzeb, dostosowaniem przestrzeni czy stanowiska pracy oraz zapewnieniem możliwości rozwoju.

Zarządzanie różnorodnym zespołem może przynosić wiele korzyści, takich jak większa kreatywność, innowacyjność oraz lepsze rozwiązywanie problemów. Kluczem jest jednak świadome i empatyczne podejście, które wspiera rozwój każdego członka zespołu oraz sprzyja realizacji wspólnych celów. Szkolenie to pokazało kadrze zarządzającej, że w urzędzie nie tylko pracują osoby z niepełnosprawnością, ale wciąż chcemy takie osoby zatrudniać i otwarcie podejmować temat niepełnosprawności. Chcemy o tym rozmawiać i kontynuować spójną, włączającą politykę wobec osób z niepełnosprawnościami.

Program szkolenia został zaplanowany w taki sposób, aby dostarczyć uczestnikom wiedzy z zakresu budowania współpracy i efektywnej komunikacji. Szkolenie miało charakter warsztatowy, co pozwoliło nie tylko posiąść wiedzę, ale też w praktyczny sposób doświadczyć perspektywy osoby z niepełnosprawnością w przestrzeni urzędu i przekonać się, co w tej przestrzeni wymaga jeszcze poprawy.

Warsztaty zostały przygotowane przez Wydział Dostępności Urzędu Miasta Gdyni. Poprowadziła je Anna Dobkowska, główny specjalista Referatu ds. Osób z Niepełnosprawnością oraz Aleksandra Szwaba, kierownik Referatu ds. Wdrażania Dostępności. W szkoleniu wzięła udział prezydent Aleksandra Kosiorek, a także wszyscy członkowie kolegium.

Szkolenie prowadziły: Anna Dobkowska, główny specjalista Referatu ds. Osób z Niepełnosprawnością i Aleksandra Szwaba, kierownik Referatu ds. Wdrażania Dostępności
Szkolenie prowadziły: Anna Dobkowska, główny specjalista Referatu ds. Osób z Niepełnosprawnością i Aleksandra Szwaba, kierownik Referatu ds. Wdrażania Dostępności (fot. Magda Śliżewska)

Tego rodzaju szkolenia realnie przyczyniają się do tworzenia bardziej dostępnego i przyjaznego miejsca pracy. Zwiększają świadomość, a jednocześnie wzmacniają wizerunek urzędu jako wrażliwego i odpowiedzialnego pracodawcy. Wszystko po to, by w Gdyni konsekwentnie budować politykę dostępności i tworzyć urząd otwarty dla wszystkich. Efektywne zarządzanie niepełnosprawnością w sektorze publicznym wymaga kompleksowego podejścia, ścisłej współpracy a także nieustanego podnoszenia wiedzy w tym zakresie.

Opracowanie: Anna Dobkowska

ikona

Najnowsze